Polskie Radio
Section05

Monika Małkowska

Romeo i Julia. Najsłynniejsza historia miłosna zapisana w dźwiękach

Zakończył się 25. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku. Tegoroczna edycja była szczególna. Nie tylko ze względu na ćwierćwiecze wydarzenia, ale także z powodu śmierci założyciela i dyrektora artystycznego festiwalu, profesora Jerzego Limona. Szekspir i jego twórczość inspirują od lat. Nawiązań nie brakuje także w muzyce, o czym przekonywał "Francuski Łącznik". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA William Szekspir opera

Co czeka polską animację?

Polski film animowany był kiedyś naszym kulturalnym towarem eksportowym. W kraju też wzbudzał zainteresowanie, a nazwiska autorów były powszechnie znane: w kinach, przed projekcją filmów pełnometrażowych, wyświetlano krótkometrażówki lub krótkie dokumenty, plus Polską Kronikę Filmową – dopiero potem serwowano film. Dzięki takiej promocji twórcy związani z animacjami mieli się nie najgorzej. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka animacja FILM KULTURA

Malarstwo Cybisa w Galerii Opera. "To testament autora"

- Pokazujemy wystawę bardzo specjalną. Obejmuje ona całość twórczości Jana Cybisa: od bardzo wczesnych lat, do prawie ostatnich. Można powiedzieć, że ta kolekcja to swoisty testament autora - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Fedisz, kurator Galerii Opera, w której do końca września można oglądać wystawę malarstwa Jana Cybisa. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Teatr Wielki - Opera Narodowa malarstwo SZTUKA wystawa

Szybko, coraz szybciej! Czy spieszymy się także w kulturze?

Ścigamy się na co dzień i bez przerwy. Przyspieszamy w pracy, w życiu prywatnym, nawet w rozrywce, w odpoczynku. Chcemy to mieć z głowy – bo szkoda czasu na relaks. Konkurujemy ze sobą w każdej kategorii, nawet najgłupszej. Poczynając od tego, ile mamy like’ów na FB, poprzez zaliczanie niebezpiecznych związków (wszystko jedno jakich – państwo się domyślą sami), kończąc na tym, ile osób da się upchnąć… kiedyś w małym fiacie, dziś – w wagonie metra.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Trójka FILM

Brudny fartuch malarki. Wystawa "Artystka. Anna Bilińska"

Była fenomenem epoki. Prekursorką kobiecych prób zdobycia artystycznego wykształcenia, w tamtym czasie zarezerwowanego wyłącznie dla mężczyzn. Anna Bilińska-Bohdanowicz żyła jedynie 38 lat. Swoją pasję do sztuki przypłaciła zdrowiem, a w konsekwencji – krótszym życiem. Teraz jest okazja, aby zapoznać się z jej dorobkiem oraz nietuzinkową biografią. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA malarstwo Klub Trójki

Pieśń wolności. Muzyka, która krzepi

Niemal cała Europa pogrążona była w wojnie, biedzie, kryzysie moralnym i… w gniewie. Niewiele narodów zdobyło się na taki wyczyn jak Polacy, jak warszawiacy. We Francji od 1940 roku na czele ruchu Wolnej Francji stał generał Charles de Gaulle. 25 sierpnia 1944 roku wkroczył do wiwatującego Paryża. W tym czasie Warszawa, bez wsparcia z zewnątrz, stanęła z okupantem do nierównej walki… i wiemy, jak to się zakończyło.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie MUZYKA muzyka hp Trójka Warszawa

Bratankowie Stanisława Augusta: portret podwójny

Ostatni król Polski miał dwóch bratanków: starszego Stanisława i młodszego Józefa zwanego Pepi. Tego pierwszego faworyzował i pragnął uczynić swym następcą, ale to przede wszystkim o tym drugim dziś pamiętamy. Każdy z nich wybrał inną drogę życiową, dokonania i zasługi obu także są bardzo różne.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Józef Poniatowski Stanisław August Poniatowski Trójka Targowica historia Polski

Kobiety na tatrzańskich szczytach

Zmagała się z kontuzją po złamaniu nogi. Nie zniechęciła się jednak i zrealizowała plan: Anna Król napisała książkę "Kamienny sufit" o kobietach, które sto czy kilkadziesiąt lat temu nie bały się wyruszać na wyprawy w wysokie Tatry. Wyprawiła się ich trasami na Mnicha, Zamarłą Turnię czy Orlą Perć, opisała to, wczuwając się w minione warunki i nawiązując "psychiczny" dialog z poprzedniczkami.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Tatry HISTORIA wspinaczka kobieta KSIĄŻKA Trójka