Polskie Radio
Section05

Monika Suszek

Polar wystarczy nam na dłużej? Pracują nad tym inżynierowie z SGGW

W czasie prania z odzieży może uwolnić się nawet 50 tys. mikrowłókien. Szczególnie dużo jest ich uwalnianych podczas prania odzieży z popularnego "polaru", czyli materiałów poliestrowych. Aby temu zapobiec inżynierowie ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego opracowali biodegradowalny filtr, który mógłby wychwytywać mikrocząsteczki poliestru z wody.
Zobacz więcej na temat:  Trójka ubrania odzież Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego

Bielik – sztuczna inteligencja z polską duszą, która rozpozna niuanse naszego języka

Na Akademii Górniczo-Hutniczej stworzono pierwszy krajowy model językowy AI. Nazywa się Bielik i w niektórych kontekstach może być poważną konkurencją dla najpopularniejszej sztucznej inteligencji, czyli ChatGPT. Do treningu Bielika wykorzystano najszybsze obecnie superkomputery w Polsce: Heliosa i Athenę, które działają przy krakowskiej uczelni.
Zobacz więcej na temat:  ChatGPT sztuczna inteligencja AGH Kraków STYL ŻYCIA społeczeństwo Trójka

Od zbiorników na wodę do klimatyzacji. Jak kiedyś chłodzono domy?

Jak wyglądała historia chłodzenia domów na Ziemi? Wbrew pozorom nie została wcale wymyślona kilkadziesiąt lat temu. W starożytności, temperatury w basenie Morza Śródziemnego czy terenach Bliskiego Wschodów również wskazywały podobne wartości. Starożytni wymyślili więc własne patenty na obniżenie temperatur w pomieszczeniach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka technologie architektura starożytność starożytny Rzym starożytny Egipt upały klimatyzacja