Polskie Radio
Section05

Muzeum Historii Żydów Polskich

Krajobraz po Zagładzie. Wystawa "Taki pejzaż" Wilhelma Sasnala w Muzeum POLIN

17 czerwca w Muzeum Historii Żydów Polskich zostanie otwarta wystawa jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych – Wilhelma Sasnala. Zbiór około 60 obrazów i rysunków, z których kilka zostało stworzonych specjalnie na potrzeby ekspozycji, nosi nazwę "Taki pejzaż" i jest indywidualnym spojrzeniem artysty na kwestię naszej współczesnej pamięci o polskich Żydach i Zagładzie. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Warszawa Wilhelm Sasnal Gabriela Andrychowicz Żydzi Holokaust

Z wizytą w Muzeum POLIN. "Opowieść o tysiącu lat historii polskich Żydów"

Helena Rubinstein, Ida Kamińska, Ludwik Zamenhof, Janusz Korczak, Julian Tuwim i wielu innych… Wszyscy znamy ich nazwiska i wiemy, jak bardzo są zasłużeni dla Polski. "Jedyne takie miejsce" udało się w niezwykłą podróż do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, gdzie przedstawiono niezwykłe polsko-żydowskie losy.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka historia Polski Żydzi muzeum getto warszawskie Warszawa

Akcja Żonkile w tym roku wirtualnie. Ruszyły zapisy dla szkół

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz dziewiąty organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile i zaprasza do niej biblioteki, szkoły i instytucje kultury z całej Polski. Ze względu na pandemię większość aktywności wokół akcji przenosi się do internetu. Rekrutacja do udziału w akcji ruszyła 11 lutego.
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie Warszawa II wojna światowa Żydzi Holokaust historia Polski społeczeństwo POLSKA

80. rocznica utworzenia getta warszawskiego w muzeum POLIN

16 listopada 2020 roku przypada osiemdziesiąta rocznica zamknięcia getta warszawskiego. 80 lat temu zapadła decyzja o całkowitej izolacji Żydów warszawskich od reszty społeczeństwa, a wszelkie próby przekroczenia muru bez przepustki były srogo karane. Na okrągłą rocznicę tego wydarzenia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało różnorodny program wydarzeń – wśród nich konferencja naukowa, wykład i dyskusje z ekspertami. Do tego w muzealnych serwisach dostępne będą artykuły tematyczne, archiwalne fotografie i wspomnienia świadków historii.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Warszawa getto warszawskie II wojna światowa