Polskie Radio
Section05

muzyka ludowa

Bronisław Rawski i jego miłość do muzyki ludowej. Reportaż "I w kosmosie bym zagrał" [POSŁUCHAJ]

Bronisław Rawski, bębnista, harmonista, skrzypek, tancerz i śpiewak, urodził się 6 grudnia i – jak mawia – dostał miłość do muzyki w prezencie od św. Mikołaja. Życie zmusiło go do ciężkiej pracy, wystawiło na próbę jego talent i wrodzony optymizm. Lekarstwem, nadzieją i siłą była muzyka zasłyszana w rodzinnym domu, przy darciu pierza i przy suszeniu tytoniu. Ale nie samą muzyką człowiek żyje, choć bez niej żyć nie może. 
Zobacz więcej na temat:  skrzypce reportaż Agnieszka Czyżewska-Jacquemet pr poleca reportaż w Jedynce

Pod gołym niebem: Chorzów

Nasze muzeum jest wsią w mieście. Za naszymi plecami jeżdżą tramwaje, jesteśmy w dużym skupisku ludzkim. Można podjechać na hulajnodze, tramwajem, na rowerze, samochodem, przekroczyć drewnianą bramę i znaleźć się na dawnej wsi. Wsi, którą niektórzy jeszcze pamiętają, a inni już w ogóle nie znają – mówi Paulina Cius-Górska, dyrektor chorzowskiego parku etnograficznego.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa wieś muzeum Monika Gigier

„Prymityw” z Powiśla. Rzeźbiarz Leon Kudła

Rozkwit sztuki nieprofesjonalnej w powojennej Polsce przedstawiano zazwyczaj jako samorodne i niezapośredniczone. W rzeczywistości zrodziło się i trwało pod wpływem aktywności, mecenatu kolekcjonerów i miejskich mód kulturowych. Za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli sztuki zwanej także naiwną był Leon Kudła.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek kultura ludowa sztuka ludowa tradycja world music rzeźba etno

W olenderskim domu: Wiączemin Polski

Bardzo lubili ładne, schludne meble, i minimalistyczny wystrój. Stać ich było na luksusy, takie jak świeżo palona kawa. I nie bali się wody, choć cykliczne wylewy Wisły bywały wielkim zagrożeniem. Olendrzy, czyli osadnicy z Niderlandów przybyli na polskie ziemie głównie w XVI i XVII wieku i zostawili po sobie liczne ślady, które dziś możemy odnaleźć, choć nie jest to łatwe. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa wieś muzeum Aleksandra Tykarska