Polskie Radio
Section05
napoje

Jaka woda do picia najlepsza? Dla każdego coś innego

Bez niej nie ma życia. Ale wśród wód jest wiele możliwości do wyboru. Może być stołowa, mineralna, lecznicza i może być zwykła kranówka. A ile jej pić w ciągu dnia? - Tak naprawdę powinniśmy zwrócić uwagę na bilans wodny w naszym organizmie i on powinien wynieść ok. 2,8 litra - mówi dietetyk Angelika Kargulewicz, dr nauk medycznych.
Zobacz więcej na temat:  woda dieta napoje zdrowie zdrowie i dieta Sława Bieńczycka

Kombucha produkowana masowo? Polscy naukowcy rozpoczynają prace

Kombucha to nowość wśród zimnych, słodkich napojów. Jest jednak pewna przeszkoda w produkowaniu jej na masową skalę – trudno jest wytworzyć wiele partii o takim samym smaku, zapachu i konsystencji. Na szczęście podejmą się tego naukowcy z Instytutu Technologii Fermentacji i Mikrobiologii Politechniki Łódzkiej. W "Trójce do trzeciej" Piotr Łodej rozmawiał z jednym z nich – prof. dr hab. inż. Edytą Kordialik-Bogacką.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Łodej Trójka STYL ŻYCIA herbata napoje technologia żywność produkcja przemysłowa

Zupełnie inna herbata. Kombucha w roli głównej

Słodko-kwaśny, lekko musujący, o delikatnie herbacianym, a jednocześnie octowym posmaku – kombucha to napój uzyskiwany z herbaty, poddanej fermentacji przez tzw. grzybek tybetański. Jak go przyrządzić i jakie korzyści dla zdrowia przynosi picie kombuchy? O tym opowiedział Mateusz Kuwał współzałożyciel firmy specjalizującej się w wytwarzaniu kombuchy, a także DJ.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Adriana Marczewska herbata napoje kuchnia

Browar sprzed 5000 lat odkryty w Egipcie. Mógł wytwarzać tysiące litrów piwa

Egipskie ministerstwo do spraw starożytności poinformowało, że może to być najstarszy na świecie browar o dużej produkcji. Jego pozostałości zostały odkryte przez egipskich i amerykańskich archeologów w Abydos, ponad 450 kilometrów na południe od Kairu.
Zobacz więcej na temat:  piwo produkcja kulinaria religia starożytność Egipt archeologia odkrywcy HISTORIA Afryka Bolesław Prus NAUKA literatura książki napoje alkohol