Polskie Radio
Section05

NAUKA

Isaac Newton. Wszechstronny geniusz, który zrewolucjonizował świat nauki

382 lat temu urodził się sir Isaac Newton zaliczany do najwybitniejszych naukowców wszech czasów. Nic zresztą dziwnego, bowiem wiele jego odkryć położyło podwaliny pod współczesną naukę. Sformułował m.in. prawo powszechnego ciążenia i trzy zasady dynamiki, a także opracował rachunek różniczkowy i całkowy.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Europy fizyka matematyka odkrycia i ciekawostki

Marshall McLuhan. Twórca pojęcia "globalnej wioski"

31 grudnia 1988 roku w kanadyjskim Toronto zmarł Marshall McLuhan - jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych teoretyków komunikacji. Zawdzięczamy mu wiele oryginalnych teorii dotyczących środków masowego przekazu. Jedna z nich przewidziała nawet nadejście Internetu, "globalnej wioski", która umożliwi masową komunikację ludzi z całego świata. 
Zobacz więcej na temat:  internet technologie HISTORIA Kanada media komunikacja telewizja

Satelity dla wojska za pieniądze z KPO. "Inwestujemy w polskie innowacje"

Ponad pół miliarda złotych z Krajowego Planu Odbudowy trafi do polskiej firmy odpowiedzialnej za przygotowanie satelitów obserwacyjnych dla wojska - poinformowała w mediach społecznościowych ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Pierwsze z urządzeń ma znaleźć się w kosmosie już w przyszłym roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA nowe technologie kosmos Wojsko Polskie infografika

Wielozadaniowość czy wąska specjalizacja? "Powinniśmy zachować zdrowy balans"

Zbyt częste dzielenie uwagi między zadania skutkuje spadkiem skupienia, spłyca reakcje emocjonalne, zmusza do ciągłego poszukiwania bodźców. Z kolei zbyt rzadkie zniekształca sposób postrzegania rzeczywistości. - Zdrowy balans to zrównoważone dążenie do zaspokajania różnych potrzeb w naszym życiu bez nadmiernego skupiania się na jednym z obszarów - zwraca uwagę dr Ewa Szumowska. 
Zobacz więcej na temat:  emocje bodźce psychologia Jakub Domoradzki Zobacz także

Jak żyć długo i bez demencji? Naukowcy znają odpowiedź

Czytanie to przepis na długowieczny umysł, telewizja - wręcz przeciwnie. Jak wynika z najnowszych badań, nasz mózg cierpi, jeśli przesadzamy z telewizją lub grami wideo. Niekorzystnie wpływa na to na naszą pamięć, jak również może sprzyjać demencji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Boże Narodzenie święta Święta Bożego Narodzenia Wigilia zdrowie SPORT ruch umysł mózg ciało badanie badania naukowcy demencja choroby

Sztuczna inteligencja szansą na wczesne wykrycie raka piersi. Nowatorski projekt Polaków

Polscy badacze, dr Jan Witowski i prof. Krzysztof Geras z Uniwersytetu Nowojorskiego wykorzystali sztuczną inteligencję do tego, żeby stworzyć test diagnozujący skuteczność terapii celowych. - W przypadku nowotworów piersi ten test będzie dokładniejszy od innych o 30 proc. - mówi na antenie Jedynki dr Maciej Kawecki. 
Zobacz więcej na temat:  nowotwory rak piersi medycyna sztuczna inteligencja USA innowacyjność badanie Maciej Kawecki Zobacz także infografika