Polskie Radio
Section05

NAUKA

Matura z matematyki. "Czas powtarzać funkcje, ciągi i stereometrię"

- Z maturą z matematyki trzeba się oswoić, dlatego zachęcam, żeby taki egzamin robić sobie samemu w domu. Regularny trening pozwoli nam pozbyć się stresu. Bo im więcej przerobimy arkuszy, tym pewniej poczujemy się na sali egzaminacyjnej - mówi Miłosz Głowacki, autor książki "Jak zdać maturę z matmy?", która ukazała się pod patronatem Czwórki. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka edukacja matematyka egzaminy maturalne matura Weronika Puszkar Miłosz Głowacki

PR24 Szanse i zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją. Ekspert wyjaśnia

Rok 2023 - jak stwierdził gość Polskiego Radia 24 Marek Stefan, zastępca redaktora naczelnego magazynu "Układ Sił" - z całą pewnością można określić rokiem sztucznej inteligencji. Rozmówca Wiesława Molaka starał się odpowiedzieć na pytanie, czy jest ona dla nas szansą, czy bardziej zagrożeniem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA technologia nowe technologie sztuczna inteligencja Wiesław Molak Polskie Radio 24

TYLKO U NAS Rekrutacja na 49. Polską Wyprawę Antarktyczną. "Podstawowym zadaniem jest przeżyć"

Ruszyła rekrutacja na 49. Polską Wyprawę Antarktyczną do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. O tym, na czym polega praca podczas wyprawy, z jakimi problemami przyjdzie się mierzyć w Antarktyce oraz jak zgłosić się do rekrutacji, Przemysław Lis rozmawiał w Polskim Radiu 24 z kierownikiem Działu Stacja w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN dr. Dariuszem Puczko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Przemysław Lis Antarktyda

NASZ WYWIAD Jedno dziecko na 300 rodzi się z chorobą genetyczną. Prof. Płoski: liczy się szybka diagnoza

Media poinformowały w sobotę, że na podstawie starożytnego DNA udało się rozpoznać prehistoryczny przypadek choroby genetycznej: zespołu Turnera. Pomimo coraz większych możliwości, jakie daje medycyna, dzieci w Polsce, których dolegliwości mogą mieć podłoże genetyczne, nadal nie mogą szybko uzyskać dobrej diagnostyki. - Przyznawana kwota, w ramach NFZ, jest rzędu tysiąca złotych, a nowoczesne, poważne badania kosztują od ok. 2 tys. do nawet 5 tys. zł - mówi w rozmowie z Polskim Radiem 24 prof. Rafał Płoski, kierownik Zakładu Genetyki Medycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA genetyka dzieci badania szpital lekarz

PR24 "Niemal jak zapukanie do drzwi". Ekspert o planach NASA w zbliżeniu się do Słońca

- Sonda Parker Solar Probe, której celem jest wlecenie w koronę słoneczną, ma zbliżyć się do Słońca na odległość 6,1 mln km. Jeszcze nic nigdy nie było bliżej - powiedziała w Polskim Radiu 24 Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Komentowała także kosmiczne plany Amerykanów i Chińczyków oraz wskazywała, co ludzkość może zyskać dzięki powrotowi na Księżyc.
Zobacz więcej na temat:  kosmos Krzysztof Grzybowski ŚWIAT

Tajemnice dziedziczenia. Co mamy po matce, a co po ojcu?

Dziedziczenie to sposób przekazywania genów potomstwu. Mechanizmy dziedziczenia opisuje genetyka. Dlaczego mamy kolor oczu inny niż nasi rodzice? Czy łysienie jest przekazywane z ojca na syna? Czy to prawda, że po matce dziedziczymy inteligencję? Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi w "Czterech porach roku" wraz z genetyk prof. Ewą Bartnik z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek genetyka biologia

Misja Artemis III. Astronauci wrócą na Księżyc, ale później niż planowano

Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła we wtorek, że lądowanie astronautów na Księżycu w ramach misji Artemis III odbędzie się w 2026 r., czyli rok później, niż planowano. Rok później, w 2025 r., wyruszy też poprzedzająca ją misja Artemis II mająca zabrać astronautów w lot wokół Księżyca. Opóźnienie ma dać więcej czasu na rozwiązanie problemów związanych z bezpieczeństwem misji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka NASA księżyc astronomia astronautyka GOSPODARKA

Doktorka Tutorka. Po co inżynierowi kompetencje miękkie?

- Kompetencje miękkie są niezbędne i powinniśmy o nie dbać nie tylko na etapie studiów, ale dużo wcześniej - już w szkole podstawowej - przekonuje dr inż. Natalia Schmidt-Polończyk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, czyli Doktorka Tutorka. - To coś, co procentuje i pozwala nam rozwinąć się w przyszłości. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka inżynieria inżynieria społeczna psychologia edukacja Weronika Puszkar

Łukasz Gołębiowski. Badacz polskiego ludu, jego zwyczajów i zabobonów

Był jednym z pierwszych polskich etnografów, autorem prac o niekiedy zadziwiających sprawach. Dzięki lekturze jego dzieł czytelnik może się dowiedzieć choćby, że w niektórych regionach Rzeczpospolitej dawniej wierzono, że ogień wywołany uderzeniem pioruna należy gasić jedynie kozim mlekiem, a sny, w których pojawiają się słońce bądź pszczoły, ostrzegają przed nadchodzącym pożarem.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski powstanie listopadowe Tadeusz Kościuszko chłopi KSIĄŻKA

Czy da się usłyszeć kosmos? Voices Of The Cosmos - projekt łączący sferę naukową i artystyczną

Voices Of The Cosmos to projekt stworzony przez dwóch artystów dźwięku, specjalizujących się w muzyce elektroakustycznej: Rafała Iwańskiego i Wojciecha Ziębę oraz Sebastiana Soberskiego - astronoma z Centrum Astronomii UMK w Toruniu i kierownika Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak dźwięki kosmosu Voices Of The Cosmos astronomia NASA muzyka elektroniczna kosmos