Polskie Radio
Section05

Niemcy

Józef Czapski. Poszukiwania zaginionych polskich jeńców

Pytania o los jeńców wywiezionych z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska zaczęły się pojawiać już w pierwszej połowie 1940 roku. Zadawali je ci nieliczni ocaleli, którzy przebywali w obozie w Griazowcu. O zaginionych pytały w listach zaniepokojone rodziny. Ustanowionym przez gen. Władysława Andersa koordynatorem poszukiwań nieobecnych kolegów został Józef Czapski – ocalały ze Starobielska.
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska zbrodnie sowieckie Józef Stalin Władysław Anders armia Andersa Józef Czapski II wojna światowa Rosja

Zbrodnia katyńska. Zagłada polskich elit

13 kwietnia 1943 roku Niemcy zorganizowali w Berlinie konferencję, na której poinformowali o znalezieniu masowych grobów polskich oficerów. Był to pierwszy oficjalny komunikat zamordowanych Polakach. Dwa dni później Sowieckie Biuro Informacyjne ogłosiło, że polscy jeńcy "wpadli w ręce niemieckich katów faszystowskich w lecie 1941 roku, po wycofaniu się wojsk sowieckich z rejonu Smoleńska".
Zobacz więcej na temat:  Armia Czerwona Józef Stalin Katyń komunizm NKWD zbrodnia katyńska

Plany nowego rządu Niemiec wobec Polski. Ekspert tłumaczy

- Typowany na kanclerza Friedrich Merz postulował wielokrotnie ożywienie relacji z Polską. W nowej umowie koalicyjnej są wzmianki o Polsce, w tym zapowiedź budowy pomnika ofiar okupacji niemieckiej w naszym kraju - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl ekspert Instytutu Zachodniego dr Piotr Kubiak. Nowy rząd w Berlinie czekają liczne wyzwania w polityce zagranicznej i wewnętrznej. W siłę rośnie opozycja - coraz większe poparcie zyskuje Alternatywa dla Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa relacje polsko-niemieckie

Adolf Eichmann. "Morderca zza biurka" skazany na śmierć

11 kwietnia 1961 roku w Izraelu rozpoczął się proces Adolfa Eichmanna, niemieckiego zbrodniarza odpowiedzialnego za śmierć milionów Żydów w czasie II wojny światowej. W wyniku procesu Eichmann został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano w maju 1962 roku.
Zobacz więcej na temat:  Adolf Eichmann II wojna światowa akt oskarżenia Izrael Jerozolima deportacja Argentyna nazizm III Rzesza Holokaust niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne