Polskie Radio
Section05

ogród

Mleko

Choć dzisiaj brzmi to jak niewyobrażalne marnotrawstwo, trzeba przyznać Kleopatrze, że wiedziała co robi, życząc sobie regularnych kąpieli w mleku. Mleko bowiem ma w sobie bardzo dużo cennych składników, i nie na darmo nazywane jest eliksirem życia. O tym, co symbolizuje i jak dbano niegdyś na wsi, aby go nie zabrakło, opowiada nam w kolejnym odcinku "Źródłosłowu" etnolog prof. Mariola Tymochowicz z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja znaczenie wyrazów język polski język ojczysty antropologia bez

Bez

Kiedy znów zakwitną białe bzy… I czy w tym samym czasie zakwitną również czarne? Maj kojarzy nam się z intensywnie pachnącymi, fioletowymi lub kremowymi kwiatami bzu lilaka. Ta roślina ze względu na swoją nazwę, rodzi pewne wątpliwości, bo -zwłaszcza wśród tych osób, którym daleko do botanika – bez lilak często mylony jest z prawdziwym bzem, czarnym. W świat flory w kilku następnych odcinkach „Źródosłowu” zabierze nas etnolingwistka dr Olga Kielak, która swoją opowieść rozpoczyna właśnie od bzu.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja znaczenie wyrazów język polski język ojczysty antropologia bez

"Maestro i jego drzewa" - reportaż Moniki Chrobak

– Kochał wszystkie drzewa, ale chyba najbardziej buki i klony. Profesor pochylał się z czułością nad każdą rośliną w parku – opowiada ogrodnik Stanisław Dudek. Krzysztof Penderecki pozostawił po sobie nie tylko piękną muzykę, ale też Arboretum. To 15-hektarowy park w Lusławicach z kolekcją ponad 1500 gatunków drzew i krzewów – unikalnych w skali Europy.
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak Krzysztof Penderecki rośliny drzewa kompozytor reportaż

W ogrodach Krzysztofa Pendereckiego. Reportaż [POSŁUCHAJ]

– Kochał wszystkie drzewa, ale chyba najbardziej buki i klony. Profesor pochylał się z czułością nad każdą rośliną w parku – opowiada ogrodnik Stanisław Dudek. Krzysztof Penderecki pozostawił po sobie nie tylko piękną muzykę, ale też arboretum. To 15-hektarowy park w Lusławicach z kolekcją ponad 1500 gatunków drzew i krzewów – unikalnych w skali Europy.
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak Krzysztof Penderecki MUZYKA muzyka hp rośliny drzewa kompozytor Trójka

"Krety trzeba polubić". Czy naprawdę nie można z nimi wygrać?

Krety będące utrapieniem właścicieli ogrodów czy działkowiczów nie jedzą korzeni czy bulw, co mogłoby się przyczynić do niszczenia roślin. – Krety są mięsożerne. Łażą sobie i polują. Dżdżownice to ich przysmak – opowiada jedna z bohaterek reportażu. To właśnie dlatego im ziemia lepiej nawieziona, im bogatsza w pożywienie odpowiadające kretom, tym ich więcej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż hobby Alicja Pietruczuk Jan Smyk

"Przyjęcia kameralne i w plenerze". Jak zmieniła się branża weselna?

Organizatorzy ślubów mają pełne ręce pracy, gdyż terminy są krótkie. Teraz nastała moda na "przyjęcia ekspresowe". -  Przyjęcia organizuje się zaledwie w kilka miesięcy. W ciągu 2-3 miesięcy można zorganizować pełne wesele, np. plenerowe - mówi w Programie 1 Polskiego Radia, Justyna Grzymała, projesjonalna organizatorka ślubów. Jak zmieniła się branża ślubna?
Zobacz więcej na temat:  imprezy masowe społeczeństwo pandemia