Polskie Radio
Section05

oświecenie

Teatr Stanisławowski. Dworskie dramaty wśród pomarańczy

Dokładnie 236 lat temu, 6 września 1788 roku, w Starej Pomarańczarni w warszawskich Łazienkach otwarto teatr dworski króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ta unikatowa w światowej skali przestrzeń do dziś służy narodowej scenie.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław August Poniatowski Łazienki Królewskie Warszawa Teatr Stanisławowski Teatr Wielki - Opera Narodowa historia Polski HISTORIA historia warszawy Rzeczpospolita królowie Polski królestwo

Józef Hoene-Wroński. Matematyka, Rosja i odkrycie "przeznaczeń ludzkości"

– Twierdził, że jest powołany do objawienia ludziom prawdy absolutnej i przeprowadzenia reformy powszechnej filozofii, matematyki, astronomii i techniki w oparciu o własny system filozoficzny – mówił w Polskim Radiu prof. Andrzej Notkowski o ideach Józefa Hoene-Wrońskiego. 9 sierpnia mija 171. rocznica śmierci tego oryginalnego myśliciela, matematyka, twórcy filozofii mesjanistycznej.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz romantyzm filozofia religia Rosja Tadeusz Kościuszko wynalazcy matematyka

Franciszek Zabłocki - typowy intelektualista swojej epoki

- Wokół króla Stanisława Augusta skupiło się wielu naukowców, intelektualistów, arystokratów z Czartoryskimi na czele. Byli oni też mecenasami Franciszka Zabłockiego, który pochodził z Wołynia, nie z jakieś prestiżowej rodziny - mówiła prof. Jagoda Hernik-Spalińska w audycji z cyklu "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski".
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Raszewski Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego dramat Franciszek Zabłocki Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka komedia literatura KULTURA Polska Akademia Nauk

"Mit założycielski odrodzonej Polski". Dr Andrzej Anusz o konstytucji

 – Konstytucja 3 maja była puntem odniesienia dla wielu pokoleń Polaków po tym, jak utraciliśmy niepodległość po trzecim rozbiorze Polski w 1795 roku. To był taki mit historyczny, mit założycielski odrodzonej Polski – powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego. Gośćmi Beaty Michniewicz w "Śniadaniu w Trójce" byli także politolog prof. Kazimierz Kik, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z UKSW oraz działacz społeczny Jan Śpiewak. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA konstytucja 3 maja konstytucja Rzeczpospolita historia Polski HISTORIA

"Rewolucyjny akt prawny". Michał Bąk o uchwaleniu Konstytucji 3 maja

Konstytucja 3 maja była jednym z najważniejszych aktów prawnych w dziejach Rzeczypospolitej - podkreślają historycy Muzeum Historii Polski. 231 lat temu uchwalona została przez Sejm Czteroletni ustawa rządowa. Przeszła ona do historii jako Konstytucja 3 maja - była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, a pierwszą w Europie, spisaną konstytucją. Uchwalenie ustawy było możliwe dzięki patriotycznym środowiskom, które rozumiały jak ważną kwestią jest zreformowanie Rzeczypospolitej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA konstytucja 3 maja konstytucja Rzeczpospolita Muzeum Historii Polski historia Polski HISTORIA demokracja