Polskie Radio
Section05

Paweł Siwek

Anton Marczyński: Dzień Niepodległości Ukrainy obchodzimy codziennie od początku wojny

- Ta wojna w ogóle zmieniła podejście nie tylko do Dnia Niepodległości jako święta. Właściwie obchodzimy go codzienne od 24 lutego 2022 roku, to jest nasza czynna deklaracja, że jesteśmy niepodlegli. W istocie dzieje się to od lutego 2014 roku, wtedy zaczęła się wojna. Szczególnie widać to od lutego zeszłego roku - mówił w Dwójce Anton Marczyński, szef Polskiego Radia dla Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Dwójka wojna na Ukrainie Anton Marczyński

Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego: czekaliśmy na ten moment 103 lata

- Jesteśmy w 104. roku istnienia Muzeum Wojska Polskiego i tak naprawdę dopiero od ubiegłego roku możemy powiedzieć, że nasza instytucja posiada jakiś fragment terenu i budynku na własność. Jeszcze do dzisiaj większość naszych zbiorów, stanowisk pracy mieści się w użyczonych lokalizacjach - mówił w "Poranku Dwójki" szef instytucji Paweł Żurkowski.
Zobacz więcej na temat:  muzeum Dwójka KULTURA Muzeum Wojska Polskiego Paweł Żurkowski wystawa

"Wawel o zmierzchu". Jarosław Szemet: gra na otwartym powietrzu to miła odmiana

- Jest to ciekawe wyzwanie, trochę inne poszukiwanie dźwięku, w innej przestrzeni. Natomiast zawsze jest to bardzo przyjemne, wyjść z sali koncertowej i zagrać na otwartym powietrzu - mówił w "Poranku Dwójki" polsko-ukraiński dyrygent Jarosław Szemet, który w niedzielę (13.08) poprowadzi finałowy koncert 16. Letniego Festiwalu Muzycznego "Wawel o zmierzchu".
Zobacz więcej na temat:  dyrygent Wawel koncert MUZYKA Dwójka Dwójka Ukraina

MonumentApp - pierwsze takie narzędzie w Polsce

- Zależało nam, żeby dać podstawę do stworzenia dużej sieci społecznościowej, żeby stworzyć podstawowe kilka tysięcy rekordów i co roku poszerzać to sukcesywnie o kolejne tysiące - mówił w Dwójce dr Michał Laszczkowski, dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków, o mobilnej aplikacji MonumentApp. Narzędzie umożliwia odnalezienie zabytków w swojej okolicy i poznanie ich historii, przygotowanej przez wykwalifikowany zespół redakcyjny.
Zobacz więcej na temat:  zabytki Dwójka aplikacja mobilna Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków KULTURA

Powieść-przewodnik po Rzymie. "To wiedza o tym mieście przekazana w najprzyjemniejszej formie"

- Zawsze chciałam napisać książkę o Rzymie, to było moje wielkie marzenie, byłam zafascynowana tym miastem, historią sztuki. Aby nie zanudzić czytelnika, sięgnęłam do formy, która nie jest nowa w literaturze. Stworzyłam opowieść fikcyjną z wplecionymi w nią faktami - mówiła w Dwójce Agnieszka Zakrzewicz, dziennikarka i pisarka, autorka książki "Rzym. Najpiękniejsze wakacje".
Zobacz więcej na temat:  Rzym Dwójka turystyka wakacje Włochy

"Uczta dla melomanów". Piotr Paleczny o Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach

- Podczas wieczornych koncertów usłyszymy znakomitości światowej pianistyki, a także wirtuozów innych instrumentów. Popołudniami będziemy mieli wyjątkową okazję spotkania z młodymi artystami, którzy w ostatnim czasie zwyciężali na bardzo prestiżowych konkursach - mówił o rozpoczynającym się w piątek (4.08) 78. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju prof. Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Paleczny Dwójka Duszniki-Zdrój Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju Lidia Grychtołówna

Michał Znaniecki: Metastasio był najbardziej płodnym twórcą operowym XVIII w.

- Pracując nad "Wesołą wdówką" w Białymstoku, pojechaliśmy z turystyczną wizytą do Supraśla. Zostałem przedstawiony burmistrzowi miasta, który jest historykiem. Dowiedziałem się od niego, że znaleziono sześć druków, ale i rękopisów tłumaczenia oper Metastasia - mówił w Dwójce Michał Znaniecki, reżyser teatralny i operowy, dyrektor artystyczny Festiwalu "Metastasio bez granic" w Supraślu.
Zobacz więcej na temat:  opera Dwójka KULTURA

"Ildefons. Facet księżycowy" - wyjątkowy muzyczny spektakl w Leśniczówce Pranie

- Jakiś czas temu powstał pomysł, aby dać głos poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, trochę zapomnianej, ale również istotnej i ważnej dla wielu pokoleń. Wszyscy artyści bardzo zaangażowali się w przygotowanie tego koncertu, a dobór współpracowników jest szalenie ważny - mówiła w Dwójce Magdalena Smalara, reżyserka spektaklu muzycznego "Ildefons. Facet księżycowy".
Zobacz więcej na temat:  Konstanty Ildefons Gałczyński Dwójka Katarzyna Dąbrowska Kacper Kuszewski Anna Gajewska

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. "Do twórczości Mrożka wciąż warto wracać"

- Co roku mamy patrona festiwalu, zapraszamy do namysłu nad jego twórczością. Chcemy, żeby to były postaci, które zaważyły mocno na polskiej literaturze i kulturze. Sławomir Mrożek jest bardzo obecny w teatrze, ale wiele aspektów jego twórczości można i trzeba przypominać. Chcemy, aby jego dzieła dotarły również do młodych osób, których jest u nas coraz więcej - mówił w Dwójce Piotr Duda o programie tegorocznego Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Mrożek Dwójka Festiwal Stolica Języka Polskiego

Robert Kostro: budowa Muzeum Historii Polski jest już na ostatniej prostej

- Przestrzeń wystaw czasowych praktycznie jest już kompletna. W większości miejsc prace polegają na drobnych uzupełnieniach, poprawkach, ostatnich szlifach. Największym wyzwaniem jest to, czy te wszystkie urządzenia zadziałają. Za dwa tygodnie zaczniemy je testować, podobnie jak różne systemy bezpieczeństwa - mówił w Dwójce Robert Kostro, dyrektor powstającego Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski Dwójka Robert Kostro

Mariusz Wilczyński: Łódź się prawie w ogóle nie zmienia

- Pracuję w Łodzi i widzę zmiany, to wszystko, co idzie w dobrą stronę. Są natomiast kwartały miasta, które od czasu wojny wyglądają właściwie identycznie. Czasami jest to wadą, a czasami zaletą - mówił w Dwójce Mariusz Wilczyński, malarz, performer i scenograf, reżyser filmu "Zabij to i wyjedź z tego miasta" nagrodzonego w 2020 roku Złotymi Lwami na Festiwalu w Gdyni. 
Zobacz więcej na temat:  Łódź Mariusz Wilczyński Julian Tuwim Dwójka Monika Zając KULTURA

Marsz Pamięci. "Hołd dla poświęcenia i tragicznej śmierci ofiar getta warszawskiego"

 - Przypominamy o tym, co działo się w kwietniu i maju 1943 roku, o ofiarach, bojowniczkach i bojownikach powstania w getcie warszawskim. Chcemy pokazać, że tego powstania by nie było, gdyby nie wielomiesięczne przygotowania. Opór w getcie można rozumieć na wiele sposobów, obok zbrojnego był również cywilny, stosowano różne formy sprzeciwu wobec planów eksterminacji - mówił w Dwójce Franciszek Bojańczyk z Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie Dwójka powstanie w getcie historia Polski

Łukasz Muszyński: niektórzy artyści w Hollywood ledwie wiążą koniec z końcem

- Zdecydowana większość całego przemysłu filmowego to ciężko pracujące osoby, które muszą zarobić na swoje kredyty, czesne na szkoły dla dzieci, po prostu na życie. Oni bardzo często muszą dorabiać w innych zawodach. Szefowie najważniejszych hollywoodzkich wytwórni zarabiają rocznie około 800 milionów dolarów. Podwyżki, o które toczy się walka, to rząd 600 milionów, czyli mniej niż zarobki kilkunastu osób w całym Hollywood - mówił w Dwójce Łukasz Muszyński.
Zobacz więcej na temat:  aktorzy strajki Dwójka Hollywood aktor aktorstwo Łukasz Muszyński streaming prawo autorskie

Katarzyna Drogosz: wolę, jak fortepiany mają w sobie trochę historycznej patyny

- W swojej kolekcji mam kilka fortepianów historycznych grających koncertowo, ale jeszcze więcej takich, które czekają na swoją kolej i lepsze czasy. Trzeba je bowiem wyremontować, czasami od stanu totalnej ruiny, do stanu koncertowego. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś się to wydarzy i kolekcja będzie się ciągle powiększać - mówiła w "Poranku Dwójki" pianistka Katarzyna Drogosz.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna fortepian instrumenty instrument kompozytor MUZYKA Dwójka