Polskie Radio
Section05

Paweł Siwek

Jerzy Kawalerowicz. Reżyser, który urodził się trochę za wcześnie

- Weźmy pod uwagę, że debiutuje on socrealistycznym filmem "Gromada", a cztery lata później Andrzej Wajda robi "Pokolenie", film, w którym w polskim kinie i w ogóle w polskiej kulturze dochodzi do przełomu. Niestety Jerzy Kawalerowicz trochę za wcześnie zaczął swoją przygodę z filmem - mówiła w Dwójce filmoznawczyni dr hab. Natasza Korczarowska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kino FILM KULTURA reżyser Jerzy Kawalerowicz

"Tosca" Pucciniego. Ewa Vesin: za każdym razem ten spektakl jest inny

- Uraczymy widzów wspaniałą operą; tym tytułem, który sprawia nam ogromną satysfakcję. "Tosca" w reżyserii Barbary Wysockiej jest znakomita i mimo że graliśmy ją już kilkadziesiąt razy, za każdym razem przeżywamy ją na nowo - mówiła w Dwójce Ewa Vesin, którą można oglądać w inscenizacji arcydzieła Giacomo Pucciniego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Wielki - Opera Narodowa Dwójka opera Giacomo Puccini KULTURA Tosca

Piotr Sałajczyk: za tą muzyką stoi prawdziwy geniusz

- Tym, co może pociągać wykonawcę w muzyce Weinberga, jest to, że po pierwsze jest nieznana, po drugie - piękna, a po trzecie - bardzo obszerna. Weinberg pisał przez całe swoje życie, zdążył stworzyć wiele, wiele opusów - mówił w "Poranku Dwójki" Piotr Sałajczyk, pianista, kameralista i pedagog. Jego najnowsza płyta - "Weinberg. Piano Sonatas Nos. 1-3" - ukaże się 21 stycznia pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Agencja Muzyczna Mieczysław Weinberg Dwójka płyta fortepian

"Wołyniacy. Jedno życie". Historia, której początek dały rodzinne opowieści

- Punktem wyjścia tej książki były przewijające się od dzieciństwa opowieści i historie dorosłych, których my, dzieci słuchaliśmy. Nie tylko rodziców, ale i całej rodziny, znajomych, ponieważ ta więź z Wołyniem pozostawała silna. Rozmowy o tamtych wydarzeniach coraz bardziej konkretyzowały się wraz z moim dojrzewaniem - mówił w "Poranku Dwójki" Jan Kuriata, autor książki "Wołyniacy. Jedno życie".
Zobacz więcej na temat:  Wołyń historia Polski Dwójka

Fundacja im. Darii Trafankowskiej dla aktorów w potrzebie

- Idea, która nam przyświeca, takiego codziennego trudu, pomagania naszym kolegom, ona się gdzieś odzwierciedla w tych emocjach, które widzieliśmy w widzach podczas świątecznej zbiórki w Teatrze Polskim w Warszawie - mówiła w "Poranku Dwójki" Katarzyna Traczyńska z zarządu Fundacji im. Darii Trafankowskiej.
Zobacz więcej na temat:  aktorzy pomoc ngo choroba Dorota Landowska Teatr Polski w Warszawie akcja charytatywna Dwójka

Prof. Magdalena Gawin. Zniszczona pamięć małych miast

- Małe miasta mają koszmarne doświadczenie, które zniszczyło ich pamięć, one przeszły przez akcję "Inteligencja" w 1939 roku, podczas której wymordowani zostali radni, bibliotekarze, księgarze - mówiła w Dwójce nowa dyrektorka Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego prof. Magdalena Gawin.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Gawin Instytut Pileckiego Dwójka historia Polski totalitaryzm pamięć nazizm stalinizm

Kuba Kowalski: świat Oscara Wilde'a jest bardzo kampowy

- Susan Sontag kiedyś w swoich notatkach uznała Oscara Wilde’a za ojca kampu. I taki jest chyba przede wszystkim ten jego świat; przegięty, przerysowany, absurdalny, szalony. Myślę, że w tym szaleństwie odbija się również trochę nasza współczesność - mówił w Dwójce Kuba Kowalski, reżyser spektaklu "BUNBURY" w gdańskim Teatrze Wybrzeże.
Zobacz więcej na temat:  Oscar Wilde Dwójka spektakl premiera TEATR komedia reżyser

"Łódź filmowa". Różne atrakcje dla miłośników polskiego kina

- Gdy został studentem łódzkiej filmówki, Krzysztof Kieślowski był już dorosłą osobą o sprecyzowanych poglądach. Od początku wiedział, co chce pokazywać i czym dla niego jest film. Nasza kolekcja jest tworzona od 35 lat, przez ten czas udało się nam pozyskać unikalne dokumenty, np. scenariusz filmu "Eroica" z odręcznymi notatkami reżysera Andrzeja Munka - mówiła w Dwójce Marzena Bomanowska, dyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  Łódź kino Dwójka KULTURA

Łukasz Adamski: filmy o superbohaterach przyciągają widzów do kin

- Jestem zupełnie zachwycony "Spider-Manem" i rozczarowany "Matriksem", który jest sentymentalnym powrotem do czegoś, co wydawało się zamknięte. Oba są trochę takimi samograjami, chodzi o to mrugnięcie okiem, balansowanie na granicy autoparodii. Te filmy przypominają, że warto je oglądać na dużym ekranie - mówił w Dwójce Łukasz Adamski, krytyk filmowy, historyk i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  kino Dwójka Łukasz Adamski FILM

Dyskusyjne Kluby Książki mają 15 lat. Ludzie wciąż chcą czytać

- Największą zachętą do uczestnictwa w Dyskusyjnych Klubach Książki jest to, że młodzież promuje czytanie wśród rówieśników, to jest najlepszym magnesem. Mimo że audiobooków i e-booków jest coraz więcej, to wciąż słyszę, że przyjemniej czyta się książkę w tradycyjnej, papierowej formie - mówiła na antenie Dwójki Justyna Bździuch z Gminnej Biblioteki Publicznej w Aleksandrowie w powiecie biłgorajskim.
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo Dwójka książki