Polskie Radio
Section05

pisarz

Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy

Pod wieloma względami miał pecha. Zanim przedwcześnie zmarł, musiał żyć w czasach, gdy gwiazdą był Adam Mickiewicz. Publiczność żądała tylko jednego geniusza. Ale w "Beniowskim" zapowiadał: "moje będzie za grobem zwycięstwo". I chyba miał rację.
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki literatura poezja romantyzm książki Adam Mickiewicz Zygmunt Krasiński Cyprian Kamil Norwid Józef Piłsudski Wawel Kraków Paryż pisarze i poeci KSIĄŻKA Salomea Słowacka krzemieniec historia Polski emigracja Narodowe Czytanie HISTORIA Andrzej Towiański filozofia

Elias Canetti. Wielokulturowy pisarz noblista, który przeżył cały XX w.

- Urodził się w Bułgarii, miał nianię Rumunkę, potem wyjechał z rodzicami do Anglii, potem był w Szwajcarii, w Wiedniu zrobił doktorat z chemii. Mieszkał jeszcze w Berlinie i Paryżu, a pisał tylko i wyłącznie po niemiecku - mówiła Maria Przybyłowska, tłumaczka większości dzieł austriackiego noblisty w dziedzinie literatury.
Zobacz więcej na temat:  nagroda Nobla Dwójka literatura Austria Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Mistrz scenopisarstwa, reportażu i dialogu. Andrzej Mularczyk skończył 90 lat!

Mówi o sobie, że jego hobby to... patrzenie przez okno. Może wtedy dostrzega rzeczywiście więcej i słyszy niepowtarzalną gwarę starych warszawiaków lub przesiedleńców zza Buga? Z okazji 90. urodzin Andrzeja Mularczyka w audycji "Kultura przy kawie" wyemitowaliśmy archiwalne wypowiedzi mistrza oraz fragmenty jego reportaży, słuchowisk i kultowych dialogów. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha Andrzej Mularczyk Polskie Radio KULTURA

Jacek Dehnel: rynek książki w Polsce nie jest większy niż czeski

- Mamy bardzo niewielu pisarzy i pisarek, którzy są w stanie utrzymać się z wydawania książek. Procenty od egzemplarzy są bardzo nieduże. Ale przede wszystkim jest to kwestia tego, że mamy bardzo płytki rynek książki, małe czytelnictwo. Wynika to z obyczaju, że Polacy nie czytają i to rodzi konkretne problemy - mówił w "Poranku Dwójki" szef Stowarzyszenia Unia Literacka.
Zobacz więcej na temat:  pisarze i poeci Dwójka akcja charytatywna Jacek Dehnel Paweł Siwek

Jerzy Pilch, anioły i demony

– W sposób nieskrywany w każdej prawie mojej książce składam hołd literaturze, rzemiosłu, zapisanemu papierowi, pokrytemu wydrukiem ekranowi – mówił Jerzy Pilch w jednej z archiwalnych Trójkowych audycji. Anioły i demony znad Wisły towarzyszyły mu przez całe, pełne rozmaitych utrapień życie. Wisłę w końcu porzucił, one z nim pozostały. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Barbara Marcinik Wojciech Dorosz literatura KSIĄŻKA Jerzy Pilch odeszli 2020

Anne Brontë. Najmłodsza siostra szokuje Anglików

28 maja 1849 roku, przeżywszy zaledwie 29 lat, zmarła angielska pisarka Anne Brontë, siostra Charlotte i Emily, jedna z prekursorek literackiego feminizmu. Jej twórczość, zaliczana do klasyki angielskiej literatury, pozostała w cieniu dokonań rodzeństwa, choć kiedyś było o niej głośno za sprawą pewnej bezkompromisowej książki.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Anglia pisarze i poeci poezja proza gruźlica alkoholizm rodzina nauczyciel feminizm kobieta Anne Brontë Emily Brontë Charlotte Brontë

Nie tylko "Dżuma" Camusa. Co czytać w czasach zarazy?

Wydawcy i serwisy sprzedaży we Francji i Włoszech donoszą o rosnącej popularności arcydzieła francuskiego noblisty. Więcej "Dżumy" sprzedaje się także w Polsce. Według mediów ma to związek z pandemią koronawirusa. Powieść Alberta Camusa to bez wątpienia najsłynniejsze dzieło na temat zarazy, ale nie jedyne.
Zobacz więcej na temat:  Albert Camus Stephen King Herbert George Wells José Saramago Daniel Defoe Giovanni Boccaccio Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki Jalu Kurek Tomasz Mann Gabriel García Márquez Mary Shelley Margaret Atwood Bram Stoker KSIĄŻKA literatura książki proza poezja epidemia grypy pandemia wirus wirusy choroby zakaźne koronawirus pisarze i poeci horror science-fiction historia Europy historia Polski HISTORIA bakterie