Polskie Radio
Section05

plakat

Kim była przedwojenna rysowniczka Zosia Koszelanka?

- Moja mama już w czasie studiów dała się poznać jako bardzo dobry liternik i rysownik. Jej współpraca z Domem Braci Jabłkowskich została zainicjowana przez profesorów mamy, którzy widzieli u niej talent. A trzeba powiedzieć, że wtedy całe liternictwo robiło się ręcznie i to była bardzo żmudna praca - mówiła w Dwójce Małgorzata Trzcińska-Dąbrowska, córka znakomitej przedwojennej rysowniczki i graficzki Zofii Koszelanki.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa przedwojenna Warszawa Wacław Holewiński Dwójka

Miasta inspirują się "świątecznym" plakatem Warszawy. Historyk: ateistyczny trend z czasów PRL-u

Między innymi Łódź, Świdnik, Koszalin, czy Szczecin stworzyły swoje wersje plakatów inspirowane "świąteczną" grafiką Miasta Stołecznego Warszawy. - To jest manifestacja trendów - stwierdził w rozmowie z portalem wPolityce.pl prof. Mieczysław Ryba, historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Boże Narodzenie święta chrześcijaństwo katolicyzm

Anna Brzezińska: symbolika Fryderyka Chopina jest w nas silnie zakorzeniona

- Projektowanie plakatu związanego z Chopinem jest trudne. Mamy skojarzenie z jego portretem, Żelazową Wolą i wierzbami, jesienią. Artysta ma więc za zadanie stworzyć plakat tak, że kiedy na niego patrzymy, to właściwie nie potrzebujemy już napisów. I właśnie takie plakaty będziemy pokazywać - mówiła w Dwójce Anna Irena Brzezińska z Galerii SPOT W., gdzie można oglądać wystawę "Muzyka Chopina".
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski konkurs chopinowski 2020 Dwójka KULTURA Aldona Łaniewska-Wołłk

"W Polsce na przełomie XVI i XVII wieku działały jedne z najlepszych drukarni w Europie"

- Tradycja pewnej komercji plakatowej jest w Polsce od dawna. Jan Wdowiszewski w końcu XIX wieku założył w Krakowie jedną z największych kolekcji plakatu światowego. Uważał, że w latach 80. i 90. XIX wieku w tej dziedzinie już wszystko wymyślono - mówiła na antenie Dwójki Dorota Folga-Januszewska, autorka albumu "Oto sztuka polskiego plakatu".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Maria Czok

"Polska" według Ryszarda Kai w Muzeum Plakatu w Wilanowie

W Muzeum Plakatu w Wilanowie oglądać można wystawę plakatów z cyklu "Polska", których autorem jest jeden z przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu, Ryszard Kaja. Wystawa prezentuje 163 plakaty jego autorstwa, które powstawały w latach 2012–2019. – To nie jest mapa Polski, tylko zapis nostalgicznych, sentymentalnych, czasami bardzo intymnych podroży – mówił w "Trójce przed Południem" Mariusz Knorowski, kurator wystawy zmarłego przed dwoma laty artysty.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA SZTUKA Wilanów wystawa Marta Piasecka

Miejsca czarowne. Wystawa plakatów Ryszarda Kai

„Mimo że są to plakaty kwalifikowane jako plakaty turystyczne, to prawie nie ma na nich spektakularnych zabytków, jest za to moje o kraju gawędzenie, o jego kulturze, sztuce, języku, o tym, co lubię, o tradycji, czasami uroczej, a czasami zabawnej, o zwyczajach, miejscach czarownych, niekiedy mało znanych bez zbędnego upiększania”, powiedział Ryszard Kaja – malarz, scenograf, ilustrator, autor serii plakatów „Polska”, która jest obecnie prezentowana w warszawskim Muzeum Plakatu.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa Tatarzy Kurpie