Polskie Radio
Section05

prasa

"Dziś w nocy Niemcy napadły na Polskę". Pierwsze strony gazet z 1 września 1939 roku

Gdy o świcie 1 września 1939 roku armia niemiecka zaatakowała terytorium Polski, poranne wydania dzienników były już gotowe. Pierwsze wiadomości o agresji Niemiec wydrukowano dopiero w gazetach popołudniowych. W pierwszych dniach wojny prasa pełniła funkcję tyleż informacyjną, co propagandową i zagrzewającą do walki.
Zobacz więcej na temat:  1 września II wojna światowa Niemcy Rzeczpospolita II Rzeczpospolita II RP prasa drukowana media rocznica agresja Adolf Hitler nazizm nacjonalizm

Wacław Gąsiorowski - twórca romantycznych powieści historycznych

155 lat temu, 27 czerwca 1869, urodził się Wacław Gąsiorowski - pisarz, pedagog i społecznik. Zasłynął jako autor niezwykle popularnych przed wojną utworów o tematyce historycznej. Na podstawie jego "Pani Walewskiej" w 1937 roku nakręcono nawet film o tym samym tytule, a w rolę głównej bohaterki wcieliła się wówczas Greta Garbo. 
Zobacz więcej na temat:  Wacław Gąsiorowski historia Polski HISTORIA literatura

Szkoła Młodej Krytyki. Młodzi i media - jak je widzą, jak się ich uczą?

- Szkoła Młodej Krytyki to projekt edukacyjny, który wymyśliliśmy, by młodym ludziom opowiadać świat mediów, podpowiadać jak je czytać, jak ich słuchać, jak je rozumieć, ale też jak tworzyć własne materiały medialne - mówi Julia Rzemek. - Naszymi nauczycielami zostali praktycy, ludzie, którzy odnoszą ogromne sukcesy zawodowe, świadomie budują swoją drogę zawodową. To Justyna Dżbik-Kluge, redaktorka naczelna Czwórki, Michał Nogaś, wicedyrektor Trójki, Agnieszka Szwajgier, znakomita reportażystka, a także dziennikarze, twórcy podcastów: Łukasz Wojtusik i Maciej Okraszewski. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan dziennikarstwo literatura radio media STYL ŻYCIA Justyna Dżbik-Kluge podcast Michał Nogaś Szkoła Młodej Krytyki Julia Rzemek

Od hagiografii do fotografii, czyli jak wymyślono potwora z Loch Ness

Po raz pierwszy wzmianka o wodnej bestii z okolic szkockiego jeziora Loch Ness pojawiła się w VII wieku. Ale o potworze głośno zrobiło się dopiero czternaście wieków później, w epoce społeczeństwa informacyjnego i powszechnego dostępu do technologii.
Zobacz więcej na temat:  potwory HISTORIA Wielka Brytania Szkocja oszustwo teorie spiskowe teoria spiskowa fantastyka dinozaury jezioro prasa drukowana media fotografia NAUKA

Teodor Tomasz Jeż. "Nie pisałbym, gdyby Polska była w normalnym stanie"

Kiedyś – jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy, liczbą powieści (80!) ustępujący jedynie Józefowi I. Kraszewskiemu. Dziś zapomniany. Czemu zawdzięczał Teodor Tomasz Jeż (wł. Zygmunt Miłkowski) taką poczytność, co kryją półki z jego książkami i jak czasy, w których przyszło mu żyć, wpływały na jego pisanie?
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Miłkowski Teodor Tomasz Jeż romantyzm literatura chłopi szlachta Bałkany wspomnienie powieść

Niemcy: główny reporter dziennika "Bild" zwolniony za proputinowską publikację

Jeden z głównych reporterów niemieckiego dziennika "Bild" Jürgen Helfricht został zwolniony za współautorstwo prokremlowskiej publikacji. Jak podają niemieckie media, książka pod tytułem "Jak pokochać Rosję" ukazała się bez wiedzy jego redakcji i jest "jednym wielkim hołdem dla Władimira Putina".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa media dziennikarze Niemcy propaganda dezinformacja Władimir Putin Kreml Rosja