Polskie Radio
Section05

PRL

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. "Odnowiła oblicze tej ziemi"

Podróż papieża Polaka do ojczyzny, która rozpoczęła się 45 lat temu,w czerwcu 1979 roku, jego biograf George Weigel opisał jako "dziewięć dni, które zmieniły świat". W zgodnej opinii wielu komentatorów pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski przyczyniła się do zmian politycznych zarówno nad Wisłą, jak i w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II papież pielgrzymka Edward Gierek Leonid Breżniew Ronald Reagan Karol Wojtyła komunizm katolicyzm HISTORIA historia PRL historia Polski Watykan 1979

"Tygodnik Solidarność". Stał się "pismem ogromnego ruchu społecznego"

– Doskonale pamiętam tamte dni. Praca w redakcji to było coś niesamowitego. Było to cenne doświadczenie nie tylko dziennikarskie, ale przede wszystkim solidarnościowe – mówił na antenie Polskiego Radia publicysta Krzysztof Gottesman, który w 1981 roku znalazł się w zespole tworzącym periodyk.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Solidarność Tadeusz Mazowiecki stan wojenny historia PRL opozycja opozycja demokratyczna lata 80 komunizm

Wojna o ziemniaki. Imperialistyczna stonka kontra Polska Ludowa

30 maja 1950 roku "Trybuna ludu" doniosła o nocnym desancie stonki ziemniaczanej z amerykańskich samolotów na pola NRD. Ale to widocznie było za mało dla demonicznych imperialistów. Już 1 czerwca w tej samej gazecie Ministerstwo Rolnictwa alarmowało, że Amerykanie zrzucili tony żarłocznych owadów nad Polską. Był to wstęp do jednego z największych czynów społecznych PRL, a zarazem początek kampanii propagandowej do dziś będącej symbolem absurdów poprzedniej epoki.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Stany Zjednoczone owady rolnictwo rolnicy propaganda komunizm ziemniaki rząd NRD samolot samoloty lotnictwo

Polskie Radio 24 "Szeryf uciekł, radź sobie". Opowieść o transformacji

- To jest opowieść trochę o tym, że szeryf uciekł i trzeba sobie jakoś poradzić. Jest brutalnie, niebezpiecznie, jest przestrzeń pełna nadziei i możliwości, ale też taka, w której nie można uciec przed ryzykiem - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Przeperski o swojej książce "Dziki Wschód. Transformacja po polsku 1986-1993".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA historia Polski Krzysztof Grzybowski transformacja ustrojowa Michał Przeperski

"Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach". Bartosz Panek napisał książkę o dawnych kombinatach rolniczych

"Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach" to najnowsza książka Bartosza Panka. - Ona zaczęła się od myślenia o infrastrukturze, która pozostała po gospodarstwach rolnych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia jej autor. Dlaczego zdecydował się poruszyć temat zapomnianych już PGR-ów?
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Bartosz Panek literatura Agnieszka Jelonek PGR

43 lata temu zmarł kardynał Stefan Wyszyński

Nad ranem 28 maja 1981 roku Polskie Radio podało, powtórzoną po chwili przez agencje światowe, informację: - Tu mówi Warszawa. We wszystkich programach Polskiego Radia nadajemy komunikat specjalny. Dziś o godzinie 4.40 rano w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego w rezydencji arcybiskupów warszawskich zmarł jego eminencja kardynał Stefan Wyszyński, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski, prymas Polski.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Kościół Stefan Wyszyński beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego