Polskie Radio
Section05

przyroda

Niezwykły świat fiołków pod lupą polskiego botanika

Kosmaty, przedziwny, psi, wyniosły, nagi, pierzasty, powabny, rogaty - to tylko niektóre przymiotniki dodawane do nazwy bardzo znanej nam rośliny - fiołka, którego na świecie istnieje 600 gatunków (w Polsce - 25). W audycji "Eureka" wybraliśmy się na Wyspy Kanaryjskie, gdzie dr Błażej Ślązak z Instytutu Botaniki im. Władysława Szafera Polskiej Akademii Nauk w Krakowie oraz naukowcy z Hiszpanii i Szwecji badali tamtejsze fiołki. Co z tych badań wynikło?
Zobacz więcej na temat:  rośliny Dorota Truszczak NAUKA

Liczebność pszczół znacząco spada. Dlaczego przenoszą się do miast?

Populacja pszczół i innych owadów zapylających jak osy, trzmiele czy motyle, które są niezbędne w funkcjonowaniu ekosystemów i produkcji żywności jest obecnie zagrożona na całym świecie, w tym w Polsce. Wszystko to przez chemizację rolnictwa na wsiach. – W tej chwili jedynym bezpiecznym azylem pszczół są miasta i ogrody działkowe – mówi Krzysztof Podlewski z Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA natura miasto wieś Monika Suszek Piotr Firan pszczoły owady miód

Niedźwiedzie szukają pożywienia w… centrum Zakopanego

Tatrzańskie niedźwiedzie coraz częściej spacerują po centrum Zakopanego. Widać je w okolicach dużych osiedli. Czego tam szukają? Resztek jedzenia, które nagminnie pozostawiają po sobie turyści. W obawie o bezpieczeństwo zarówno ludzi, jak i zwierząt Tatrzański Park Narodowy apeluje o rozsądek i utylizowanie niedojedzonej żywności. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Kirmuć społeczeństwo Przemysław Bolechowski Zakopane zwierzęta turystyka Tatry