Polskie Radio
Section05

przyroda

Tropienie śladów zwierząt jak kryminalne śledztwo

Szkolne wycieczki do lasu były ciekawą odmianą dla zajęć w salach lekcyjnych. Jeśli nie pamiętamy z nich zbyt wiele to możemy to nadrobić w Akademii tropienia dla dorosłych. Tam dowiemy się, dlaczego mocz zwierzęcia może wybarwić się na niebiesko, po kości piszczelowej rozpoznamy konkretny gatunek, po śladach pozostawionych w lesie dowiemy się czy zwierzę było samcem czy samicą, a nawet, jak zginęło. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe STYL ŻYCIA zwierzęta zwierzęta leśne Zobacz także

Obcy pośród natury - jak inwazyjne gatunki obce zagrażają środowisku

Inwazyjne gatunki obce to jedne z największych istniejących zagrożeń biologicznych. Przenoszone są na nowe obszary przez człowieka; zmieniają ekosystem i podporządkowują sobie nowe otoczenie. Jakie gatunki zagrażają naszemu środowisku i w jaki sposób się u nas znalazły?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także zwierzęta natura środowisko środowisko naturalne gatunek inwazyjny Rafał Maciaszek Marta Hoppe

ART. SPONSOROWANY Odkryj najpiękniejsze zakątki województwa lubuskiego

Województwo lubuskie, położone w środkowej części naszej zachodniej granicy, to jeden z piękniejszych regionów w Polsce. Bogaty w liczne jeziora i lasy stanowi prawdziwą turystyczną perełkę. Lubuskie zachwyca nie tylko pięknem natury, ale również wyjątkową architekturą i ciekawymi zabytkami. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.
Zobacz więcej na temat:  POT POLSKA turystyka Polska Organizacja Turystyczna lubuskie Gorzów Wielkopolski Zielona Góra UNESCO Park Mużakowski

"To, co pod spodem" - reportaż Bartosza Panka, czyli natura wobec działań człowieka

Bagna i moczary funkcjonują w naszej wyobraźni jako tereny niedostępne i nieprzyjazne. A co gdybyśmy Państwu powiedzieli, że bez bagien nie ma życia? Zwłaszcza że od dłuższego czasu konfrontujemy się z alarmującymi prognozami o niestabilności klimatu, Po reportażu Bartosza Panka "To, co pod spodem" rozmawialiśmy z Małgorzatą Kuciewicz o zmianach spowodowanych w przyrodzie przez człowieka i o tym czy można je jeszcze odwrócić.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także torfowisko Anna Dudzińska reportaż

Jak ważna jest natura w życiu człowieka? Wystawa "Ziółka, drzewka, y chróściki"

- Jesteśmy przyzwyczajeni do widoku różnych roślin, które są w naszym otoczeniu. Czasami zapominamy, że one są były podstawowymi źródłami tego, co dziś znamy jako leki - powiedział w Dwójce Romuald Demidenko - kurator wystawy "Ziółka, drzewka, y chróściki". Artystka Agnieszka Brzeżańska przez swoje dzieła chce wskazać na wagę natury w życiu człowieka.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także Aleksandra Łapkiewicz Agnieszka Brzeżańska wystawa

Człowiek zmienia środowisko. Cierpią niedźwiedzie

- Niedźwiedzie negatywnie reagują na zmiany w środowisku, których dokonuje człowiek. Zmiany klimatu też mogą wpływać na życie tego gatunku. Ale dopiero zaczynamy je tak naprawdę rejestrować. Trudno przewidzieć jakie będą ich skutki - powiedział w Polskim Radiu 24 Stefan Jakimiuk, starszy ekspert ds. ochrony gatunków WWF Polska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marta Hoppe Zobacz także niedźwiedź zwierzęta POLSKA