Polskie Radio
Section05

przyroda

Audycja specjalna wokół książki Stanisława Łubieńskiego, autora "Księstwa Ptaków"

Audycja specjalna, w której Paweł Sztarbowski spotka się ze Stanisławem Łubieńskim. Zwykle opowiada on o ptakach w audycji "Księstwo Ptaków". W książce "Drugie życie Czarnego Kota" napisał o przetrwaniu przyrody w krajobrazie miejskim. Także o roślinach, a to z kolei specjalność Pawła Sztarbowskiego. Obaj Trójowi autorzy spotkają się, by wymienić poglądy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka ptaki Warszawa stanisław łubieński

Pierwsza taka planeta w kosmosie. Odkryli ją przypadkiem

Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham przypadkiem odkryli planetę, która okazała się jedyną taką w znanym wszechświecie. 2M1510 (AB) b okrąża układ dwóch innych ciał niebieskich, co już samo w sobie jest dosyć rzadkie, ale w dodatku jej orbita jest prostopadła do płaszczyzny ich ruchu. - To dość nieprawdopodobne i ekscytujące - ocenia astrofizyk Amaury Triaud z Uniwersytetu w Birmingham.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT kosmos NAUKA Wszechświat

Czego boją się kleszcze? "Oto cała prawda"

Wiosna to czas, kiedy wraca aktywność wielu insektów, a wśród nich kleszczy. Gdzie można je spotkać i jak się przed nimi chronić? Czy prawdą jest, że niektóre rośliny będą je przyciągały, a inne mają właściwości odstraszające? – Gdy kleszcz jest głodny, zrobi wszystko, by znaleźć swoją ofiarę – mówi w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl prof. Stanisław Ignatowicz, entomolog ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA choroba kleszcze

Jak zwierzęta budują swoje domy? Niezwykła architektura gniazd

Architektura ptasich i zwierzęcych gniazd to temat szczególny. Domy zwierząt często są niedostępne dla naszych oczu, mimo że są tuż obok nas. – Budują nie tylko ludzie. Z różnych badań wiemy, że na metr kwadratowy człowieka przypada kilogram betonu. Ale dzięki ptakom mamy o wiele więcej pozytywnych informacji. Już w tej chwili można zobaczyć choćby sójki z materiałem gniazdowym w dziobie – mówił w Dwójce pisarz i ornitolog Michał Książek.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka natura Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Michał Książek ptaki pszczoły gniazdo

Częściowe zaćmienie Słońca. Wiemy, o której spojrzeć w niebo

Już w najbliższą sobotę będziemy świadkami częściowego zaćmienia Słońca. Spektakularne zjawisko będzie widoczne nad Polską o różnych porach, ze zmienną intensywnością. Poniżej przedstawiamy listę miast z przewidywanymi godzinami wystąpienia zaćmienia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kosmos Wszechświat niebo wiedza NAUKA ciekawostki zaćmienie słońca księżyc słońce planeta planety gwiazdy zaćmienie księżyca Ziemia

Nowy park narodowy w Polsce? Jeszcze w tym roku

- Jest szansa, że jeszcze w tym roku w Polsce powstanie Park Narodowy Doliny Dolnej Odry - powiedział w audycji radiowej Jedynki "W samo południe" Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska. Dodał, że park obejmie około 4 tys. hektarów i w pierwszym etapie obejmie tereny gmin: Widuchowa, Kołbaskowo i Szczecin.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio POLSKA polityka środowisko Ministerstwo Klimatu i Środowiska parki narodowe Odra Szczecin

Częściowe zaćmienie Słońca w Polsce. Kiedy i jak je obserwować

- To będzie częściowe zaćmienie Słońca, co oznacza, że Księżyc częściowo zakryje tarczę słoneczną - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem prof. Radosław Poleski z Obserwatorium Astronomicznego. Niezwykłe zjawisko zobaczymy na niebie już w najbliższą sobotę 29 marca br.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wiedza NAUKA ciekawostki natura kosmos Wszechświat słońce planeta planety księżyc zaćmienie słońca zaćmienie księżyca niebo

Niepokój wśród naukowców. "Nowa norma" na Mount Evereście

Naukowców niepokoi podnosząca się niemal z roku na rok linia wiecznego śniegu na zboczach Mount Everestu. Zjawisko to jest wynikiem zmieniającego się - cieplejszego i bardziej suchego - klimatu. Może to prowadzić do większego ryzyka pożarów lasów, niedoborów wody i redukcji jej dostaw dla pobliskich społeczności - alarmują zagraniczne media.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Himalaje Mount Everest Azja wiedza natura biologia Nepal zmiany klimatyczne kryzys klimatyczny klimat pogoda prognoza pogody śnieg zima susza ciekawostki badania góry