Polskie Radio
Section05

przyroda

Szakal złocisty w warmińsko-mazurskim. Przyrodnik: na razie obserwujemy pojedyncze osobniki

W Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej doszło do wypadku z udziałem szakala złocistego. - To gatunek łąkowo-stepowy, zwierzę ciepłego klimatu. Przez to, że u nas zimy są obecnie mniej srogie, szakale czują się w Polsce coraz lepiej - powiedziała w audycji "Cztery pory roku" dr Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek zwierzęta ekologia środowisko

Eden w Powsinie. Czy w warszawskim Ogrodzie Botanicznym powstanie rajski ogród?

"Piękno jest ważną kategorią w botanice" - mówi profesor Arkadiusz Nowak, dyrektor Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Powsinie. To miedzy innymi z zachwytu nad wyjątkowością przyrody Azji Środkowej wziął się projekt odtworzenia w Powsinie "rajskiego ogrodu".
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Łapkiewicz przyrodnik natura ogród botaniczny Ogród Botaniczny PAN w Powsinie Dwójka raj botanika

Czego uczymy się od zwierząt? Posłuchaj rozmowy z Łukaszem Bożyckim

W "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom gościł Łukasz Bożycki, biolog i fotograf przyrody, który opowiedział o swojej książce "Animal racjonalne: jak zwierzęta mogą nas inspirować". Rozmowa dotyczyła nie tylko jego twórczości, ale także osobistych pasji i doświadczeń związanych z naturą.
Zobacz więcej na temat:  fotografia edukacja przyrodnicza Poranek Polskiego Radia Dzieciom DAB+ radio dla dzieci Martyna Chuderska

Edukacja przez zabawę. Czy wróble mogą być bohaterami komiksu?

Jak połączyć dobrą zabawę z edukacją przyrodniczą? Odpowiedzią jest… komiks. "Detektyw Wróbel i tajemniczy przybysze" - taki tytuł nosi trzecia część komiksowej serii autorstwa Adama Wajraka i Tomasza Samojlika. Jej akcja, okraszona kryminalną tajemnicą, dzieje się w mieście, a głównymi bohaterami są ptaki, m.in. wróble, sikorki i gołębie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka komiks komiksy Adam Wajrak Tomasz Samojlik literatura Aldona Łaniewska-Wołłk wróbel ptaki natura

ORZAST, ZEŻYCA, TOCÓŻ

„Czy można przyznać się do tego, że się nie chodzi do teatru? Oczywiście, że nie! Bo nie wypada nie wiedzieć, co to jest pantomima i kim był Henryk Tomaszewski! Bo jak można nie znać autorów Boskiej Komedii lub Nie-Boskiej komedii? […] Niejednokrotnie słyszymy, że takie i im podobne wyznaczniki określają człowieka na poziomie. Ale ów człowiek może nie odróżniać sosny od świerka, jemioły od jemiołuszki, wrony od gawrona albo żyta od pszenicy! […] Kultura przyrodnicza – coś takiego w szerokiej skali właściwie nie istnieje” – pisze prof. Wiesław Fałtynowicz, botanik, specjalista od porostów, w swojej książce „O czym szumią wężymordy”. W Zielonej Dwójce rozmawiamy o kulturze przyrodniczej polskich poetów, o nadawaniu polskich nazw gatunkom porostów, o kooperatywach w świecie przyrody i tym, czy wężymordy są rzeczywiście tak groźne jak ich nazwa.
Zobacz więcej na temat:  przyrodnik botanika Katarzyna Nowak Wiesław Fałtynowicz Dwójka KULTURA Bolesław Leśmian