Polskie Radio
Section05

psychologia

Jak się nie poddać mimo trudności w życiu?

Kiedy rodzi się dziecko, mamy nadzieję, że w przyszłości będzie miało przed sobą wiele możliwości i szans na zostanie kim chcę. Czasami jednak w życiu napotykamy trudności. Możemy wtedy albo się poddać, albo uwierzyć w siebie i stawić im czoła pomimo przeciwności. O depresji, wychowywaniu niepełnosprawnego dziecka i samodzielności opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Agata Komorowska, autorka bloga "Z miłości do życia".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rozwój dziecka rozwój osobisty radio bez reklam radio dla dzieci

"Otwartość na nowe doświadczenie to cecha osobowości człowieka"

- Osoby kreatywne, wierzące w swoje zdolności twórcze cenią takie wartości jak nowość, mają wyższą tolerancję na niejednoznaczność. Otwartość na doświadczenie przenosi się na kontekst społeczny. Kreatywność można ćwiczyć, nie jest to raz dane, nie zostaje niezmienne. To nie musi się przekładać na zamiłowanie do sztuki, chodzi o zachowania nieszablonowe w ogóle, w życiu codziennym - mówiła na antenie Dwójki psycholog Agata Groyecka-Bernard.
Zobacz więcej na temat:  badania Katarzyna Kobylecka Dwójka

"Strefa rodzica". Jak zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne? POSŁUCHAJ]

Patrząc na dzisiejsze czasy ktoś mógłby powiedzieć, że światem nie rządzi już tylko pieniądz, ponieważ na równi z nim stoi jeszcze wygląd. Rozkwit mediów społecznościowych pokazujący wyidealizowane, nierzadko przerobione zdjęcia sprawił, że wiele z nas czuje bezustanną presję, by wyglądać jak najlepiej. To natomiast może prowadzić do niezdrowych oczekiwań wobec siebie. Dla osób, które nie czują się ze sobą w pełni dobrze powstały specjalne karty dające wskazówki, jak o siebie zadbać pod kątem fizycznym i psychicznym. O ich dokładniejszym przeznaczeniu opowiedziały w "Strefie Rodzica" autorki kart, Natalia Mialik i Maja Słowińska, trenerka personalna.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie radio dla rodziców radio dla dzieci

Palma na Syberii. Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Smutek, spadek formy i kreatywności, niechęć do wykonywania pracy – to pierwsze oznaki wypalenia zawodowego. Czy to doświadczenie oznacza, że od razu musimy zmienić zawód, w który nieraz zainwestowaliśmy mnóstwo wysiłku, nauki i pieniędzy? – Nawet najpiękniejsza palma zawieziona na Syberię może zginąć. Problem nie dotyczy palmy, tylko środowiska, w którym się znalazła – odpowiada Taisja Laudy, ekspert rozwiązań Instytutu Gallupa. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA praca kryzys Piotr Firan wypalenie zawodowe zawód rozwój osobisty rozmowa