Polskie Radio
Section05

ptaki

Marek Pióro: kiedy idę na spotkanie z sową, serce mi bije jak przed randką

- Przyglądam się tak fantastycznym ptakom jak mazurek, wróbel, sikorki. To o wróblu powstało najwięcej polskich przysłów, jest bardzo wdzięcznym ptakiem w poezji. To chyba mnie natchnęło - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" Marek Pióro, popularyzator ornitologii, autor wydanego właśnie albumu "Ptaki doliny Biebrzy i Narwi" oraz książki "Trele na morelach".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Bartosz Panek Julian Tuwim

Gaduły i łakomczuchy. Co wiemy o życiu mew?

Dla jednych symbol beztroskich wakacji nad morzem, dla innych bezwzględny "drapieżca", który chwyci w dziób wszystko, co chociaż trochę przypomina jedzenie. - Obecność mew uzależniona jest od występowania wody, ale nie od samego morza. Dlatego te ptaki coraz częściej możemy spotkać także w głebi lądu - wyjaśnia Adam Zbyryt z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA przyroda Patryk Kuniszewicz Weronika Puszkar

Wróbel w wielkim mieście - dlaczego tych ptaków jest coraz mniej?

Wróble to bardzo ruchliwe ptaki, które jednak szybko się męczą. Nie mogą więc latać na długie dystanse. - Są szybkie, płochliwe. Zawsze dokądś się spieszą, by przeżyć, bo w miastach mają trudne warunki: są ludzie, samochody, koty i inne drapieżniki - wymieniała Magdalena Dziadosz z Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wróbel zwierzęta Kuba Marcinowicz STYL ŻYCIA

Lekcje muzealne w Łazienkach Królewskich o królewskich ptakach

W ogrodach Łazienek Królewskich żyje wiele gatunków ptaków. Ich niezwykłą różnorodność przedstawią nam edukatorzy przyrodnicy. Dowiemy się, do czego służą ptakom pióra, jakie mają dzioby i które z nich są najlepszymi lotnikami. Nauczymy się rozróżniać gatunki po ubarwieniu i śpiewie. Zajrzymy również w głąb ptasiego jaja, aby poznać niezwykle skomplikowany sposób rozmnażania się tych zwierząt.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska Łazienki Królewskie