Polskie Radio
Section05

rodzice

AI pomocą czy przeszkodą w edukacji? Sztuczna inteligencja jako sprzymierzeniec ucznia

- Młodzież jest bardzo mocno zainteresowana AI, dość aktywnie ją wykorzystuje, To, co najbardziej mnie cieszy, to fakt, że nie do końca chce, by sztuczna inteligencja zastępowała ich w edukacji, bardziej wykorzystują ja by zaczerpnąć inspiracji (…). Są świadomi tego, że jeśli nie będą się uczyć, a wszystko będzie za nich robić AI, to największą krzywdę zrobią sobie sami - mówiła Wioletta Klimczak (Fundacja ITgirls), która wraz z Dominiką Bucholc (Campus AI) oraz Barbarą Halską (Technikum Automatyki i Robotyki w Łodzi) była gościem "Strefy rodzica".
Zobacz więcej na temat:  dzieci Zobacz także DAB+ radio bez reklam Marcin Perfuński szkoła edukacja sztuczna inteligencja

Położna o ciążach mnogich: to nie jest dopust boży, a fantastyczne szczęście

- Kobiet powinna "prowadzić się" normalnie, dbać o siebie, jeśli jest szansa chodzić na jogę czy inne zajęcia sportowe, spotykać z innymi kobietami, wychodzić do ludzi. Najgorsze jest to, gdy lekarz starej daty każe kobiecie na zwolnieniu leżeć. Jeżeli nie ma przesłanek do leżenia, to absolutnie kobieta nie powinna tego robić - mówiła w Polskim Radiu 24 Jolanta Marat-Ignaczak, położna specjalizująca się w ciążach bliźniaczych.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Zobacz także DAB+ radio bez reklam Karina Terzoni ciąża ciąża bliźniacza

Nowe technologie w edukacji - jak robić to dobrze?

Cyfryzacja, nowe technologie mogą odegrać kluczową rolę we współczesnej edukacji, umożliwiając bardziej interaktywne, dostępne i spersonalizowane formy nauczania. Czy nie wpłynie to jednak negatywnie np. na budowanie relacji pomiędzy uczniami lub nie spowoduje uzależnienia dzieci od internetu? W studiu Polskiego Radia Dzieciom dyskutowali: Dominika Wiśniewska, Paweł Czerwony (Google for Education) oraz Krzysztof Falkowski, Paweł Biesiekierski - dyrektorzy szkół.
Zobacz więcej na temat:  dzieci DAB+ radio bez reklam Marcin Perfuński szkoła edukacja

Jak nie być służącym swoich dzieci?

- Słowo "obowiązek" kojarzy nam się czymś bardzo trudnym, ciężki, czymś, co nam zostało nam narzucone, to nie jest coś, co by dawało "flow" i uskrzydlało nas. Włącza się sposób myślenia "zróbmy to, co musimy, a potem będzie przyjemnie". Staram się z moim dzieckiem nie rozmawiać w taki sposób o obowiązkach, ale raczej o tym, czego my wszyscy potrzebujemy, żebyśmy mogli się w domu poczuć dobrze - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Joanna Goc-Matyskiel, trenerka pozytywnej dyscypliny.
Zobacz więcej na temat:  dzieci DAB+ radio bez reklam

Pustka w domach i w sercach - reportaż Urszuli Żółtowskiej

Podobno jest tak, że dziecięce groby są najbardziej zaniedbane. Są tacy osieroceni rodzice, którzy na groby swoich utraconych dzieci chodzą codziennie, ale są i tacy, którzy po pogrzebie nie byli ani razu. Nie są w stanie przekroczyć furtki cmentarza i stanąć nad tym dziecięcym grobem. Bohaterka reportażu "Pustka" rozumie to jak nikt.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska Trójka śmierć dziecko pr poleca