Polskie Radio
Section05

rodzicielstwo

Adaptacja szkolna i przedszkolna. Z pomocą przychodzą bajki psychoedukacyjne

Wrzesień to czas powrotu do szkół i przedszkoli. Grupą, dla której jest to czas największych zmian są bez wątpienia maluchy, których rzeczywistość z dnia na dzień zmienia się nie do poznania. Niektóre maluchy nie mogą doczekać się pójścia do przedszkola i z ekscytacją przekraczają próg "drugiego domu", inne nieco mniej przychylnym okiem patrzą na spędzanie godzin w nowym miejscu, bez rodziców czy opiekunki, którą znają. Adaptacja może więc przebiegać w różny sposób.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców przedszkolak rok szkolny dzieci

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? Podpowiadamy

W codziennym życiu dzieci towarzyszą im dorośli, którzy wspierają ich w trudnych momentach. Rodzice uświadamiają dzieciom pewne tematy i rozmawiają w nim na tematy trudne, ale jednocześnie nieuniknione. Może jednak zdarzyć, że rozmowa przybierze taki obrót, w którym dzieci postawią tak trudne pytania, że znalezienie odpowiedzi może się okazać po prostu niemożliwe. CO w takiej sytuacji? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Magdaleną Górską, autorką książki "Aliaszka" gościem audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia dziecięca radio dla dzieci radio dla rodziców

Gdy pojawia się rodzeństwo. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Przyjście na świat kolejnego dziecka to bardzo ważny moment dla całej rodziny, również dla najmłodszych jej członków. Istotną rolę odgrywa tutaj odpowiednie przygotowanie dziecka na pojawienie się rodzeństwa. Jak wypracować podstawy działania po pojawieniu się nowego domownika? Jak oswoić dziecko z myślą, że od tej pory jego świat się zmieni? 
Zobacz więcej na temat:  Ida Nowakowska radio dla rodziców radio bez reklam rozwój dziecka

Wypalenie rodzicielskie. Czy może dotknąć także mnie?

Jak podają statystyki, jest coraz więcej rodziców, którzy - gdyby mogli cofnąć czas - nie zdecydowaliby się na posiadanie dzieci. Wypalenie rodzicielskie, choć brzmi to dramatyczne, jest powszechnym problemem. Jakie mogą być jego podłoża? Co zrobić w sytuacji wypalenia rodzicielskiego? Jak sobie radzić? Na te pytania odpowiedzieli w audycji "Strefa Rodzica" psychologowie - Monika Skubel - psycholog szkolny oraz Tomasz Wojtasik - psycholog.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica emocje radio dla rodziców radio bez reklam

Jak budować relacje za pomocą gier?

Pojęcia "miłość", "piękno", "dobro" mogą dla każdego oznaczać coś innego. Różnice w rozumieniu tych samych słów pokazują, jak bardzo wszyscy się różnimy. Taki stan rzeczy nie ułatwia wzajemnej komunikacji, która jest podstawa tworzenia relacji. Z pomocą przychodzą gry z serii Mi JA MY się, które dają grającym narzędzia, dzięki którym mogą się oni komunikować tym samym językiem i łapać nić porozumienia. O tym, jak w nie grać, by wygrywać relacje, mówiły w audycji "Strefa Rodzica" twórczynie tych gier, Elżbieta Goślicka oraz Danuta Wilczarska-Szefarczyk.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców gry komputerowe radio bez reklam smartfony

Wakacje tuż-tuż! Jak pomóc dziecku w samodzielności

Nie da się zrobić wakacji od rodzicielstwa i wychowywania pociech. Wspólny wyjazd to czas, w którym oczekiwania mogą mijać się z rzeczywistością. I mowa tu o oczekiwaniach obu stron. Z pomocą przychodzą zasady. Każdy moment na wdrożenie pozytywnej dyscypliny jest doby. O niej, w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiła trenerka pozytywnej dyscypliny, Agnieszka Białecka-Rutkowska. 
Zobacz więcej na temat:  wakacje 2022 wychowanie czas wolny Strefa Rodzica

Jaką rolę odgrywa ojciec w wychowaniu dziecka? Podcast Idy Nowakowskiej

Na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl jest dostępny podcast Idy Nowakowskiej poświęcony macierzyństwu. Autorka podcastu to znana osobowość telewizyjna, tancerka i aktorka, i jednocześnie mama, która w swoich audycjach rozmawia ze specjalistami o sprawach nurtujących młodych rodziców. W tym odcinku usłyszymy rozmowę z Michałem Zawadką - pisarzem, mówcą i trenerem - na temat roli ojca w życiu dziecka. Czy i dlaczego warto angażować tatę w opiekę nad maleństwem od pierwszych dni jego życia? Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica wychowanie Ida Nowakowska

Jak nastolatek ocenia swoje ciało?

Młodzi ludzie osadzeni są w wirtualnym świecie, gdzie na każdym kroku są karmieni nierzeczywistą wizją zarówno ciała, jak i świata. - Młode osoby bardzo często są konfrontowane z bodźcami wzrokowymi, ale też z takim przekazem, który jest bardzo uproszczony, bardzo zmodyfikowany, też często w taki sposób, aby był bardziej atrakcyjny – z punktu widzenia tych aktualnych kryteriów – niż to, co widzimy na co dzień. To wszystko sprawia, że zarówno na poziomie świadomym młodzi ludzie oceniają siebie, porównują się, jak i robią to na poziomie nieświadomym – tłumaczył gość audycji "Strefa Rodzica".
Zobacz więcej na temat:  psychologia wychowanie młodzież radio dla rodziców DAB+ radio bez reklam

Jak rozmawiać z dzieckiem o niepełnosprawności?

Niepełnosprawność dziecięca wciąż pozostaje tematem tabu. Joanna Piróg pisze książeczki, które oswajają z tym tematem zarówno dzieci, jak i rodziców. Jak rozmawiać z naszymi dziećmi o niepełnosprawności i inności w sposób dostosowany do wieku? Książki autorstwa gościni Polskiego Radia Dzieciom traktują o wyjątkowym smoku, Płomyczku, który nie posiada skrzydeł i to wyróżnia go spośród innych smoków.
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawność dziecko psychologia dziecięca

"1200 gramów szczęścia". Rozmowa z autorką książki

Marta Maciejewska to autorka książki "1200 gramów szczęścia", która opowiada historię osiągającej prywatne i zawodowe sukcesy Emilii, która czuje się wybranką losu – spełnia się jako modelka i ma przy swoim boku ukochanego dziecka, z którym spodziewa się dziecka. Z dnia na dzień piękny sen zmienia się w koszmar. Emilia trafia do szpitala i rozpoczyna się długa walka o życie nienarodzonego dziecka. Ta opowieść o miłości matki do przedwcześnie narodzonej córki jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Rozmowa z autorką, Martą Maciejewską w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia dziecięca dziecko radio dla rodziców niemowlę

Jak mimo zabiegania walczyć o tu i teraz? Forum Tato.Net

Czerwiec to zabiegany czas, w którym – choć zaczynają się wakacje – wiele spraw się kończy i trzeba wiele wysiłku, by je zamknąć. W tym czasie załatwiania spraw, trudno być tu i teraz i poświęcić chwilę najbliższym. Tu i teraz jest tematem niezwykłej ojcowskiej inicjatywy, która funkcjonuje już od wielu lat. Tato.Net organizuje regularne spotkania dla mężczyzn, którzy są ojcami. 11 czerwca odbyło się kolejne Forum Tato.Net, a jego podtytuł "Walcz o tu i teraz", będący jednocześnie myślą przewodnią, stał się inspiracją do najnowszej Strefy Rodzica, której gościem był muzyk, producent muzyczny i twórca zespołu Dzieci z Brodą, a także ojciec dwanaściorga dzieci – Joszko Broda.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Mikołaj Foks psychologia dziecięca ojcostwo wychowanie czas wolny

Jak rozbudzić w dzieciach miłość do książek?

Targi książki to wyjątkowe wydarzenie, na które można zabrać także dzieci, chociażby po to, by zobaczyły, jak wiele książek do przeczytania jest dostępnych na rynku czytelniczym. Jednocześnie targi to czas spotkań z autorami i ilustratorami, a także licznych warsztatów wokół znanych i lubianych tytułów. Wielkimi krokami zbliżają się zrzeszające liczne wydawnictwa ogromne targi książki w Warszawie, którym będzie towarzyszyło wiele wydarzeń. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica czytanie bajek literatura dziecięca Podcast Strefa rodzica

Pozytywna dyscyplina. Jak ją wdrażać? Czego się wystrzegać?

W Polsce działa około stu aktywnych edukatorów pozytywnej dyscypliny, którzy regularnie organizują spotkania, warsztaty i webinary, podczas których spodziewać się można między innymi ćwiczeń pozwalających rodzicom wejść na chwilę w rolę dzieci. Kluczem do funkcjonowania pozytywnej dyscypliny w wychowaniu dziecka jest właśnie postawienie się na miejscu swojej pociechy i spojrzenie na świat z perspektywy dziecka. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców wychowanie dyscyplina

Czy bycie mamą jest trudne? Rozmowa Idy Nowakowskiej z mamą [PODCAST]

Z okazji Dnia Mamy Polskie Radio Dzieciom przygotowało wyjątkowy podcast, w którym Ida Nowakowska rozmawia ze swoją mamą o tym, jak to jest kiedy mama młodej kobiety dowiaduje się o tym, że zostanie babcią oraz o tym, czy Ida była w dzieciństwie grzeczną dziewczynką. Nie zabraknie też wspomnień o ulubionych zabawach małej Idy oraz rozważań o tym, co jest najważniejsze we właściwym wychowaniu małego człowieka. Zapraszamy na bardzo osobistą rozmowę. [POSŁUCHAJ JUŻ TERAZ]
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica Ida Nowakowska Dzień Matki radio dla dzieci radio dla rodziców

"Żłóbek, babcia, niania czy ja sama", czyli opieka nad dzieckiem po urlopie macierzyńskim. Jaką opcję wybrać?

"Żłobek, babcia, niania czy ja sama" -  sposobów opieki nad dzieckiem po zakończeniu urlopu macierzyńskiego jest wiele. Wraz z nimi pojawia się wiele znaków zapytania. Po czym poznać przyjazny żłobek, jak zrekrutować dobrą nianię, jakie zasady ustalić z babcią i skąd wiedzieć, że da się radę samemu – to tylko niektóre pytania, które pojawiają się przed podjęciem decyzji dotyczącej dalszej opieki nad dzieckiem. Na którą formę opieki się zdecydować? Który sposób będzie najlepszy dla dziecka, a także dla całej rodziny? Między innymi na te pytania odpowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" Karla Orban, psycholog rodzicielstwa bliskości i autorka książki "Żłóbek, babcia, niania czy ja sama". 
Zobacz więcej na temat:  wychowanie dziecko Strefa Rodzica radio dla rodziców