Polskie Radio
Section05

rozwój dziecka

Jak dbać o słuch na co dzień?

Dbając o swoje zdrowie często pomijamy słuch, a na pewno nie bierzemy go pod uwagę w pierwszej kolejności, o ile sam nie da o sobie znać. Mimo to warto dbać o swój słuch chociażby poprzez unikanie smogu dźwiękowego, czyli dbanie o to, by natężenie dźwięku w pomieszczeniu, w którym przebywamy było odpowiednie.  W miejscach, w których nie mamy na to wpływu i jesteśmy narażeni na hałas, powinniśmy nosić specjalne ochronniki słuchowe. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie słuch słuchawki radio dla rodziców

Szachy jako sport ponadczasowy. Rozmowa o książce "Róża, a co chcesz wiedzieć o szachach?"

Zainteresowanie szachami bije w ostatnich latach rekordy popularności. To jeden z nielicznych sportów, które można uprawiać zarówno na żywo, jak i on-line, nie tracąc przy tym na jakości. Szachy odnajdują się w dzisiejszym świecie z kilku powodów. Po pierwsze, to nie świat ma się dostosować do szachów, a szachy do wyzwań obecnego świata. Coraz częściej szachy są traktowane jako odskocznia od codzienności, która pomaga wyciszyć się i skupić. Grę w szachy można traktować jako antidotum na nadmiar informacji i wykorzystać ten czas na obcowanie z własnym umysłem.
Zobacz więcej na temat:  szachy matematyka radio dla rodziców DAB+ Marcin Perfuński

Jak smartfony i internet wpływają na zdrowie, edukację i społeczeństwo

Żyjemy w czasach, kiedy cyfrowy świat otacza nas na każdym kroku. Komputery, które kiedyś były trudno dostępne dziś są na wyciągnięcie ręki i przyjmują formę smartfonów. Te natomiast, dzięki internetowi umożliwiają nam szybki dostęp do informacji oraz ułatwiają komunikację z innymi. Jak zatem internet i media społecznościowe przenikają się ze światem realnym oraz wpływają na zachowanie dzieci? O tym porozmawialiśmy w PR Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" z badaczem zachowań w internecie oraz profesorem na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Jackiem Pyżalskim.
Zobacz więcej na temat:  smartfony rodzicielstwo uzależnienia Strefa Rodzica radio dla rodziców Mikołaj Foks

Propriocepcja, czyli czucie głębokie – czym jest i jak ją ćwiczyć?

Układ proprioceptywny odpowiada za czucie swojego ciała i jego ruchu. Receptory, które odbierają bodźce proprioceptywne znajdują się w układzie ruchowym. Reagują więc na bodźce związane z pracą mięśni, ruchem ciała, rozciąganiem, ściskaniem czy przepychaniem. Każdy człowiek ma swój indywidualny profil sensoryczny, który wskazuje na to, w jaki sposób odbierane są bodźce – dla jednych niektóre z nich będą przyjemne, a innych mogą męczyć. Obserwując zachowania dziecka, możemy łatwo określić jego profil sensoryczny. 
Zobacz więcej na temat:  integracja sensoryczna terapia psychologia dziecięca radio dla rodziców

Spektrum autyzmu - niestandardowa praca umysłu

W ostatniej "Zagadkowej niedzieli" Kasia Stoparczyk rozmawiała z dziećmi i gośćmi o spektrum autyzmu, które jest diagnozowane u ok. jednego procenta dzieci w Europie. To nie jest choroba, ale zaburzenie rozwoju. To znaczy, że cała ścieżka rozwoju osoby autystycznej różni się od standardowej. Mówiąc innymi słowami: autyzm oznacza, że mózg pracuje w niestandardowy sposób.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo autyzm psychologia psychiatria umysł mózg Katarzyna Stoparczyk Trójka

Edukacja plastyczna - jak wpływa na rozwój dziecka?

Aktywność plastyczna jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Mowa tu przede wszystkim o zakresie małej motoryki, integracji sensorycznej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, a także o uwadze, wyobraźni i kreatywności. Zajęcia plastyczne mają również aspekt poznawczy i wychowawczy oraz walor terapeutyczny. To tylko niektóre z korzyści, jakie płyną z zajęć plastycznych. Aby czerpać z nich w pełni, ważna jest odpowiednio przeprowadzona edukacja plastyczna – zarówno w szkole, jak i poza nią. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Stworek Potworek zdolności DAB+ radio bez reklam

Jak odnaleźć siebie w życiu? Odpowiedź w "Strefie rodzica" w PR Dzieciom

Poczucie własnej wartości jest nierozłącznie związane z kochaniem samego siebie. Cokolwiek by się z nim działo wcześniej, w każdej chwili życia można się o nie zatroszczyć, nakarmić je i złapać z nim kontakt. Jest z tym łatwiej, gdy mamy obok siebie ludzi, którzy pokażą nam, jak to robić. Ale to nie wszystko.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica psychologia psychologia dziecięca rozwój osobisty radio dla rodziców radio bez reklam

"Jesteśmy młodzi. O co nam chodzi?". Rozmowa z koordynatorką i uczestnikami projektu

Młodzi ludzie mają nie tylko swoje potrzeby, ale też liczne pomysły na zmianę niedomagającego otoczenia i konkretne plany, by je realizować. "Jesteśmy młodzi. O co nam chodzi?" to pilotażowy program wsparcia przeprowadzony przez fundację Szkoła z Klasą, którego celem jest wsparcie młodych ludzi w działaniu na rzecz swojej codzienności - zarówno tej przyszłej, jak i obecnej. Gośćmi wieczornej audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom byli uczestnicy projektu oraz jego koordynatorka - Karolina Wysocka. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców edukacja rozwój osobisty

Kondycja psychiczna dzieci i młodzieży w pandemii. Jak rozmawiać z dzieckiem?

Sytuacja związana z koronawirusem wymagała wielu niespodziewanych zmian. Pandemia odbiła się także na dzieciach, które z dnia na dzień przestały chodzić do szkół i przeniosły się na lekcje on-line. Nauczanie zdalne dla wielu okazało się ucieczką od dotychczasowych problemów. Właśnie dla takich osób powrót do szkoły okazał się nie lada wyzwaniem.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica psychologia dziecięca pandemia #zostańwdomu

Literatura od najmłodszych lat. Podcast Idy Nowakowskiej

Nigdy nie jest na to za wcześnie, żeby zacząć czytać dziecku. Można to robić od momentu jego narodzin, ale też dużo wcześniej. Czytanie dziecku w okresie prenatalnym sprawia, że oswaja się ono z głosem matki i buduje się między nimi silna więź. Jaką literaturę dziecięcą wybrać dla dzieci w różnym wieku, jak ważna w wychowaniu dziecka jest obecność literatury i jak zaszczepić w dziecku zainteresowanie literaturą od najmłodszych lat? O tym w najnowszym podcaście "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Ida Nowakowska rozmawiała z Gabrielą Dul z Instytutu Książki. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia: podcasty.polskieradio.pl.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica Ida Nowakowska radio dla rodziców radio bez reklam czytanie bajek książki dla dzieci literatura dziecięca książki czas wolny rodzicielstwo wychowanie

"Głębokie nieporozumienie". Psychoterapeuta o przyjmowaniu deklaracji chęci zmiany płci przez dzieci

- Przyjmowanie deklaracji o chęci zmiany płci od dzieci z pełną afirmacją, jest dla mnie głębokim nieporozumieniem. Dorośli czy świat medycyny, nauki nie powinni tego typu deklaracji składanych przez dzieci wspierać, ponieważ to są przecież tylko dzieci, w pełnym znaczeniu tego słowa - powiedział na antenie Polskiego radia 24 psychoterapeuta dr Andrzej Margasiński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 transseksualizm ŚWIAT Wielka Brytania kobieta mężczyzna LGBT Szkocja rozwój dzieci

Przyjaźń między dzieckiem a domowym zwierzakiem. Rozmowa z zoopsycholog [POSŁUCHAJ]

Czasami przed narodzinami dziecka przyszli rodzice opiekują się już jakimś zwierzakiem, a jeśli tak nie jest, to w pewnym momencie każde dziecko najprawdopodobniej poprosi rodzica o to, aby w domu pojawił się pies lub kot. W takiej sytuacji dobrze jest zadbać o zdrową relację między dzieckiem, a zwierzakiem, aby każde z nich mogło czuć się bezpiecznie. O tym, jak to zrobić opowiedziała w "Strefie Rodzica" Antonina Kondrasiuk, zoopsycholog.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców zwierzęta domowe radio bez reklam

Integracja sensoryczna. Czy moje dziecko ma z nią problem?

Kiedyś zburzenia integracji sensorycznej były diagnozowane w wieku szkolnym, natomiast obecnie dzieje się to już dużo wcześniej. Wynika to m.in. ze wzrostu świadomości na temat tego rodzaju zaburzeń oraz zwracania większej uwagi w przedszkolach czy żłobkach na pewne zachowania mogące o nich świadczyć. Z uwagi na fakt, że z zaburzeń integracji sensorycznej się nie wyrasta, jeśli dziecko nie przejdzie odpowiedniej terapii, trudności będą występowały także w dorosłym życiu. O zaburzeniach integracji sensorycznej opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Ola Charęzińska, terapeutka integracji sensorycznej oraz autorka zajęć sensorycznych.
Zobacz więcej na temat:  integracja sensoryczna radio dla rodziców radio dla dzieci radio bez reklam DAB+ terapia

Jak oceniać zachowanie dzieci? Rozmowa z autorką książki "Nie ma niegrzecznych dzieci"

Maluchy w wieku przedszkolnym nierzadko zmagają się z typowymi dla tego okresu trudnościami, np. są zazdrosne o rodzeństwo, unikają mycia rąk, kłamią lub marudzą. Czy to jednak oznacza, że są niegrzeczne? Ocenianie dziecka pod kątem grzeczności bardzo często jest równoznaczne z wyrażaniem opinii na temat jego dobrego lub złego zachowania. Jak się jednak okazuje, nie ma dzieci niegrzecznych. Mogą być natomiast takie, które np. nie mają energii, aby poradzić sobie z różnymi bodźcami. O zachowaniu dzieci i pojęciu grzeczności opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Agnieszka Stążka-Gawrysiak, autorka książki "Self-Regulation. Nie ma niegrzecznych dzieci".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica literatura wychowanie rodzicielstwo Mikołaj Foks radio bez reklam

Czy można nauczyć dzieci mądrego korzystania z multimediów? [POSŁUCHAJ]

Niewątpliwie komputery i smartfony sprawiają, że nasze życie staje się prostsze. Dzięki nim możemy np. komunikować się z innymi, poznawać ludzi, kupować rzeczy oraz uczyć się. Z drugiej jednak strony, cyfrowe urządzenia mogą stanowić dla nas zagrożenie, jeżeli wykorzystuje się je nadmiernie lub w niewłaściwy sposób. O ochronie dzieci przed uzależnieniem od  komputerów i telefonów oraz mądrym korzystaniu z technologii opowiedział w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica", Maciej Lisowski, autor książki "Komórka Kasia i jej cyfrowa rodzinka".
Zobacz więcej na temat:  multimedia smartfony wychowanie rodzicielstwo psychologia dziecięca radio dla rodziców radio dla dzieci

Jak budować swój własny sukces? Język korzyści i nie tylko [POSŁUCHAJ AUDYCJI]

Nie ma magicznego przepisu na sukces. Jeśli chcemy go mieć, musimy samemu go zrobić opierając się na sprawdzonym modelu postępowania znanym od lat. Mówi on m.in. o tym, aby postępować etycznie, być otwartym, podnosić swoją poprzeczkę i brać odpowiedzialność za swoje życie. O budowanie własnego sukcesu opowiedział w "Strefie Rodzica" dr. Mateusz Grzesiak, terapeuta, wykładowca akademicki oraz autor książki "Bądź skuteczny".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Aleksandra Jasińska rozwój osobisty

Czym jest mutyzm wybiórczy i jakie są jego objawy u dzieci?

Wiele dzieci zmaga się z różnego typu zaburzeniami lękowymi. Jednym z nich, który szczególnie dotyka osoby w wieku 3-5 lat jest mutyzm wybiórczy, zwany także mutyzmem selektywnym. Objawia się spowodowaną strachem niechęcią dziecka do mówienia w konkretnych sytuacjach, pomimo że na co dzień jest ono w stanie zbudować relacje międzyludzkie oraz nie ma problemów związanych z narzędziem mowy. W "Strefie Rodzica" temat ten został poruszony przez mamy dzieci zmagających się z mutyzmem wybiorczym: Anną Strzelecką, Ulą Zieleńczuk i Magdaleną Kobalczyk.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica fobia mowa mutyzm psychologia dziecięca radio dla rodziców