Polskie Radio
Section05

rozwój osobisty

Co cieszy Polaków w 2024 roku? Radość w domach, frustracja w finansach

Rok 2024 przyniósł Polakom więcej powodów do zadowolenia niż poprzedni, co potwierdzają wyniki badania CBOS. Mimo że ogólny poziom satysfakcji z życia wzrósł, nie wszystkie aspekty życia dostarczają jednakowo dużo radości. Największe powody do dumy i radości to miejsce zamieszkania, relacje z bliskimi i dzieci, podczas gdy sytuacja finansowa i zarobki wyraźnie pozostają na drugim końcu spektrum zadowolenia.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo zarobki życie zawodowe prywatność rodzina

Kalina Kalwasińska o fundacji Girls Future Ready. "Wiele się można nauczyć"

- Kiedy chcesz czegoś znacznie większego i masz bardzo wysokie ambicje, możesz się czasem czuć osamotniona. Że nie ma kogoś, kto cię w tym wspiera czy ma podobne cele, które przez niektórych są uważane za zbyt wysokie i zbyt trudne do osiągnięcia - mówi Kalina Kalwasińska. - Dlatego bardzo ważne jest to, żeby właśnie takimi osobami się otaczać i się wzajemnie inspirować, motywować i wspierać tę motywację.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Zinkiewicz dziewczyny kobieta edukacja

W wakacje dajemy wytchnienie. "Strefa rodzica" - rodzicielska codzienność w jednej audycji

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rodzicielstwo wychowanie emocje uczucia rozwój dziecka

Prawdziwe oblicze pokolenia Z. Krzywdzące stereotypy kontra rzeczywistość

Roszczeniowi małolaci, którym nie chce się pracować – takie niemiłe, wręcz brutalne opinie można usłyszeć o pokoleniu Z, czyli osobach urodzonych po 1998 roku. Czy naprawdę tacy są? Co sami myślą o sobie i o innych generacjach? Na te pytania kompleksowo odpowiada nowy raport.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pokolenie z raport badanie badanie raport rynek pracy influencer praca zarobki pieniądze zdrowie psychiczne millenialsi Robert Grzędowski Trójka

"Polska Rozmawia". Jak rozmawiać z ludźmi o innych poglądach?

Rozmowa to fundament naszego funkcjonowania w społeczeństwie, w którym wiadomo, że ludzie mają różne poglądy. - Dobrze jest się pięknie różnić, ale należy szukać sposobu na to, żeby się dogadać. Żeby się usłyszeć i zrozumieć - mówi w Czwórce Emilia Kaczmarek, koordynatorka projektu "Polska Rozmawia".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo społeczeństwo rozmowa komunikacja szkolenia

Praca z nawykami. Jak może nam pomóc w codziennym życiu?

Psychoterapeutka Anna Mochnaczewska przekonuje, że nie ma magicznych rozwiązań ani cudownych recept na szczęście. Istnieją nawyki, które możemy wyrobić i utrwalić w naszym życiu. - Praca z nawykami to istotna część naszego samorozwoju. W tym bardzo pomocna jest perspektywa "zdrowego dorosłego" - mówi terapeutka w Czwórce. - Im więcej jesteśmy w tym trybie, tym więcej przeżywamy sytuacji w zgodzie ze sobą.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zdrowie dobrostan Jakub Jamrozek psychologia zdrowie psychiczne

Stoicyzm - jak go stosować, by być spokojnym i szczęśliwym?

Obok nas jest wojna, mamy sporą inflację, niepokoi nas niepewność jutra, wielu z nas ma wieloletnie kredyty - czas jest trudny. W Czwórce sprawdzamy, czy stoicyzm to filozofia, według której zasad łatwiej nam żyć. - Szukajmy spokoju w sobie i starajmy się skupić aktywnie na tych rzeczach, które od nas zależą - mówi dr Piotr Stankiewicz, filozof stoicki, pisarz i wykładowca.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka psychologia edukacja Weronika Puszkar filozofia

Trwa nabór do projektu "Zakorzenione – liderki dla środowiska" dla kobiet działających na obszarach wiejskich

Na wsiach wiele jest aktywnych, twórczych i wyjątkowych pod wieloma względami kobiet, o których wciąż niewiele się mówi. Fundacja Roll-na powstała z potrzeby mówienia o aktywności kobiet mieszkających na wsi, które bezinteresownie działają na rzecz innych osób, aktywizują społeczności i organizują całe życie społeczne wsi. Celem fundacji jest walka ze stereotypami, wspieranie kobiecych organizacji oraz edukacja. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców kobieta wieś

Dlaczego tak trudno zrozumieć nastolatka? Jak oswoić dojrzewanie dziecka?

Kiedy nasze dziecko zaczyna dojrzewać, często czujemy się zwyczajnie zagubieni. To rodzicielskie zagubienie nie jest jednak tożsame z tym, co przeżywa dziecko. Często nie nadążamy za tak naprawdę naturalnym procesem, który zachodzi w nastolatku. Dlaczego tak trudno zrozumieć nastolatka? Jak neurobiologia może pomóc w codziennych relacjach? Czy popkultura to najlepsza przestrzeń do spotkania?
Zobacz więcej na temat:  młodzież emocje rodzicielstwo Strefa Rodzica Marcin Perfuński

Jak znaleźć równowagę między pracą a rodzicielstwem?

97% przerw zawodowych ze względu na opiekę nad dzieckiem dotyczy kobiet. Połowa matek dzieci do lat trzech nie wraca do pracy. Tylko 1% ojców w Polsce korzysta z urlopów rodzicielskich (rodzicwmieście.pl). Rodzice to prawdopodobnie największa grupa zawodowa. Jak rynek pracy patrzy na rodziców? Na jakie wsparcie mogą oni liczyć ze strony pracodawcy? Co zmieni się w prawie pracy w najbliższych tygodniach? Jak pomóc mamom w powrocie do aktywności zawodowej?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo macierzyństwo praca prawo pracy

Piotruś Pan – chłopiec w ciele dorosłego mężczyzny

Piotruś Pan to dorosły mężczyzna, który nie chce dojrzeć, nie potrafi tworzyć poprawnych relacji, jest uroczy i lubiany przez wszystkich. W większości przypadków relacje Piotrusia Pana są dosyć płytkie, oparte na sympatii i kompletnym braku odpowiedzialności za to, co robi. Osoba z syndromem Piotrusia Pana nie potrafi podjąć decyzji, zwykle przerzucają odpowiedzialność za swoje czyny i niepowodzenia na innych, żyje tu i teraz bez myślenia o tym, jakie konsekwencje wynikają z tego, co robią.  
Zobacz więcej na temat:  mężczyzna psychologia Aleksandra Jasińska Strefa Rodzica radio dla rodziców