Polskie Radio
Section05

rzeźba

Rzeźby Beksińskiego na Wawelu, czyli mało znana część twórczości wielkiego artysty

Zdzisław Beksiński kojarzony jest przede wszystkim z niezwykłymi, sugestywnymi i mrocznymi obrazami. Niewiele osób wie, że na początku swojej kariery, na przełomie lat 50. i 60. XX wieku, artysta próbował swych sił w rzeźbie. Powodem, dla którego porzucił ten kierunek twórczości, była… bieda.
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Beksiński KULTURA Wawel Kraków wystawa Katarzyna Cygler Trójka

Spieszmy się podziwiać dzieła sztuki, tak łatwo je zniszczyć…

Kilka dni temu świat obiegła informacja, że podczas otwarcia wystawy w jednej z galerii sztuki w Miami została przypadkowo zniszczona warta ponad 40 tys. dolarów rzeźba znanego artysty Jeffa Koonsa. To nie jedyny taki przypadek w historii: częściej niż nam się to wydaje dzieła sztuki padają ofiarą przypadkowych uszkodzeń a nawet zniszczeń.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA dzieła sztuki Paweł Turski Katarzyna Cygler Trójka

Stasys Eidrigevicius: sztukę trzeba czuć, a nie rozumieć

- Na wystawę czy do teatru przychodzi człowiek, który ma potrzebę duchowego wzbogacenia, oczekuje pięknego spotkania. Tego, że stanie się mądrzejszy, wrażliwszy. Ważne, aby już dzieciom pokazywać możliwości sztuki. Już w szkolnych zeszytach rysowałem twarz, moje obrazy przedstawiają ją wiele razy - mówił w Dwójce Stasys Eidrigevicius, malarz, grafik i fotograf.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo artysta Dwójka Stasys Eidrigevicius Michał Nowak

Wystawa "Fantastyczne zwierzęta" we Wrocławiu - mityczne rozumienie sztuki

- Nasza wystawa w Narodowym Forum Muzyki towarzyszy odwiedzającym to wspaniałe miejsce z otwartą przestrzenią. To znakomita okazja do spotkania z rzeźbą w innym miejscu niż galeria sztuki - mówił Maciej Aleksandrowicz, rzeźbiarz, wykładowca ASP w Warszawie, dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i kurator wystawy "Fantastyczne zwierzęta".
Zobacz więcej na temat:  wystawa Narodowe Forum Muzyki Wrocław Dwójka Jakub Kukla

Otwarto pierwszą w Polsce galerię sztuki nowoczesnej na obszarze wiejskim

Tu powstawały mowy Mikołaja Sienickiego, wielokrotnego marszałka sejmu w XVI wieku. Tu żył i tworzył Mikołaj Rej. Mowa o Siennicy Różanej w województwie lubelskim. Dobra te, przez dziesięciolecia, należały do magnackiego rodu Potockich, a kilkanaście dni temu w zabytkowym dworku otwarto pierwszą w Polsce Galerię Sztuki Nowoczesnej na obszarze wiejskim: Dwór Sztuki.  
Zobacz więcej na temat:  lubelskie Jakub Domoradzki KULTURA malarstwo plakat

Audi dla Flinstonów? Drewniany samochód elektryczny

We współczesnym świecie zawód cieśli nie cieszy się wielką popularnością - mało kto podejmuje się wyzwania rzeźbienia w drewnie. Jeżeli już ktoś decyduje się na taką ścieżkę zawodowej kariery, najczęściej robi to dobrze. Takim człowiekiem z pewnością jest Truong Van Dao, mieszkaniec Wietnamu i pasjonat motoryzacji. Postanowił on połączyć swoje dwie pasje i spełnić marzenie kilkuletniej córeczki. Stworzył prawdziwe dzieło sztuki na kołach, do którego można wejść i odjechać! 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 audi zabawki Azja Wietnam drzewa drzewo

Każdy artysta poprzez swoje dzieła mówi o sobie, o tym, co go boli

Wkroczenie w 2023 rok oznacza, że będziemy musieli się zmierzyć z kolejnym przyspieszeniem świata, który, niestety, przyspiesza nieustająco z roku na rok. Aby w tej całej gonitwie się połapać, trzeba wiedzieć, jakie są aktualne tendencje, co jest poszukiwane i na co jest zapotrzebowanie. I właśnie tendencjom w sztuce postanowił się przyjrzeć w swojej audycji Redbad Klynstra-Komarnicki.
Zobacz więcej na temat:  Redbad Klynstra KULTURA SZTUKA Trójka

Uczelnie artystyczne będą dekorować Pałac Saski. Podpisano list intencyjny

Spółka Pałac Saski i uczelnie artystyczne podpisały listy intencyjne o współpracy w zakresie odtworzenia dekoracji rzeźbiarskich Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej. W uroczystości wzięli udział rektorzy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Katowicach, Łodzi, Wrocławiu, Warszawie, a także przedstawiciele Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Pałac Saski KULTURA SZTUKA Akademia Sztuk Pięknych

Igor Mitoraj. "Kiedy odczuwam potrzebę tworzenia, rzeźby pojawiają się same"

- Jakiś czas temu w rozmowie z bliską mi osobą padło stwierdzenie o pomyśle napisania książki o Igorze Mitoraju i muszę się przyznać, że nie byłam na początku bardzo entuzjastyczna, bo wydawało mi się, że coś już zostało napisane na ten temat, bo wydawało mi się niemożliwe, by nie było biografii takiego twórcy - mówiła na antenie Dwójki Agnieszka Stabro, autorka książki "Igor Mitoraj. Polak o włoskim sercu".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Włochy Toskania Rzym SZTUKA