Polskie Radio
Section05

służba bezpieczeństwa

Reportaż TVN o Janie Pawle II. Prof. Łucja Marek: wybiórczo potraktowano ważne dokumenty

- Jako historyk zarzuciłabym między innymi ahistoryczną ocenę akt, wybiórcze podejście do dokumentów i jednokierunkowe interpretowanie ich - oceniła w Programie 1 Polskiego Radia prof. Łucja Marek z Instytutu Pamięci Narodowej. Odniosła się w ten sposób do reportażu TVN dot. Jana Pawła II i zarzutów skierowanych wobec ówczesnego ks. bp Wojtyły jakoby miał dopuścić się zaniechań w sprawach pedofilii w Kościele. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Jerzy Jachowicz IPN komunizm Jan Paweł II papież bronimy Jana Pawła II Kościół katolicki

tylko u nas Prof. Paweł Skibiński: akta esbeckie dotyczące Kościoła powstawały w kontekście walki z tą instytucją

- Jak każde źródło, poszczególne materiały sporządzone przez Urząd Bezpieczeństwa, a potem Służbę Bezpieczeństwa muszą być poddawane krytycznej analizie. To jest zobowiązanie badacza, także dziennikarza - mówił prof. Paweł Skibiński w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski PRL Kościół katolicki Jan Paweł II Watykan komunizm

Kasprzyk o Żołnierzach Wyklętych: walka miała sens, bo nie staliśmy się wprost 17. republiką sowiecką

- Nazwano ich Wyklętymi, chociaż nigdy nie wyklął ich naród - powiedział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie odbyły się w środę obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych HISTORIA społeczeństwo PRL Jan Józef Kasprzyk

Witek o Żołnierzach Wyklętych: prawdy nie da się zakrzyczeć, dzisiaj są żołnierzami niezłomnymi

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie to symbol zwycięstwa prawdy nad kłamstwem, bohaterstwa nad zdradą, pamięci nad zapomnieniem - mówiła w środę marszałek Sejmu Elżbiety Witek podczas uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Elżbieta Witek Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych HISTORIA społeczeństwo PRL

Ks. Franciszek Blachnicki. Czcigodny Sługa Boży

36 lat temu, 27 lutego 1987 roku, w Republice Federalnej Niemiec, w Carlsbergu, zmarł wielce zasłużony dla polskiego kościoła ksiądz Franciszek Blachnicki. W niezwykle długim procesie beatyfikacyjnym, bo trwającym od kwietnia 1995 roku, został z końcem września 2015 roku ogłoszony Czcigodnym Sługą Bożym w uznaniu heroiczności jego cnót.
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Blachnicki II wojna światowa Auschwitz stalinizm komunizm PRL inwigilacja Kościół katolicki

Jak SB rozpracowywała kierownictwo "Solidarności". Rozmowa z dr Grzegorzem Majchrzakiem

- "Solidarność", używając terminologii SB, była operacyjnie ochraniana. Nie była rozpracowywana. Brało się to stąd, że ona działała legalnie. Nie można było więc jej formalnie rozpracowywać. Ale od samego początku "Solidarność" była przez SB traktowana jako wróg - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Majchrzak, historyk IPN.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski transformacja ustrojowa Solidarność PRL