Polskie Radio
Section05

socjologia

Prof. Piotr Sztompka: socjolog musi nieustannie nadążać za społeczeństwem

- Socjologowie są nieźli, jeśli chodzi o interpretację post factum. Po tym, jak już coś się zdarzyło. Natomiast z przewidywaniami jest kiepsko, więc musimy stale nadążać za tym, co się dzieje - powiedział prof. Piotr Sztompka. Socjolog, podróżnik i fotograf w audycji "Po drugiej stronie lustra" wprowadził słuchaczy Programu 1 w meandry nauk społecznych. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska

"Przebudzenie" - reportaż Antoniego Rokickiego o Festiwalu Przebudzonych Tutaka 2023

Największe spotkanie wolnych Białorusinów – tak o swojej inicjatywie opowiadają organizatorzy Festiwalu Przebudzonych Tutaka 2023. W Gródku pod Białymstokiem przez trzy dni rozmawiali i bawili się przy białoruskiej muzyce. – Tutaj, przynajmniej raz w roku, możemy spotkać się wszyscy. Ci, rozproszeni po całym świecie oraz ci, którzy od zawsze dbali o białoruskie dziedzictwo na Podlasiu. To również miejsce, gdzie zapraszamy wszystkich przyjaciół wolnej Białorusi i miłośników białoruskiej kultury – wyjaśniają na swojej stronie internetowej tutaka.org działacze Fundacji Tutaka.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki

Zwierzęta domowe pomagają nam radzić sobie ze stresem?

Dźwięki o niskiej częstotliwości, np. mruczenie kota, może pomóc nam się zrelaksować i zmniejszyć poziom stresu. Udowodniono naukowo, że takie dźwięki wzmacniają mięśnie, kości i stawy, łagodzą ból, niwelują duszności, przyśpieszają gojenie ran. Jakie jeszcze możemy czerpać korzyści z posiadania domowego zwierzaka? 
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta domowe społeczeństwo psychologia dzieci pies koty Patryk Michalski

Jak żyją współcześni adepci socjologii? "Karowa 18" - reportaż Antoniego Rokickiego

Karowa 18, Warszawa. To miejsce szczególne dla wielu humanistów. Znajduje się tam Wydział Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. – Socjologia na Uniwersytecie powstała w latach trzydziestych. Dobrze się rozwijała, ale wojna ten rozwój przerwała – mówi prof. Antoni Sułek, zajmujący się metodologią i historią socjologii, a także badaniami opinii publicznej. – Odżyła szybko po wojnie, ale wraz z nastaniem stalinizmu na przełomie lat 40. i 50. została rozwiązana i wróciła na Uniwersytet w 1957 roku, po odwilży październikowej. I ten okres popaździernikowy, który skończył się dopiero w marcu 1968 roku, jest uważany za złote lata – wskazuje.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki

Przeprowadzka z miasta na wieś. Czy to zawsze dobry pomysł?

Kontakt z naturą, oddychanie świeżym powietrzem, uprawianie ogrodu, dostęp do naturalnych produktów bezpośrednio od rolnika, ale też robienie własnych przetworów – to m.in. z tych powodów wiele osób marzy o przenosinach z miasta na wieś. Czy decydując się na ten krok, bierzemy pod uwagę inne czynniki związane z tak poważną zmianą w życiu, jak choćby to, w jaki sposób przyjmie nas lokalna społeczność?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska wieś miasto społeczeństwo aglomeracja rynek pracy

Prof. Henryk Domański: PiS sprawdził się jako partia, która dotrzymuje obietnic

- Być może młodzi wolą Zjednoczoną Prawicę ze względu na obietnicę kredytów mieszkaniowych, która akurat do nich dociera. PiS jest tutaj najbardziej wiarygodny i on się sprawdził, jako partia, która dotrzymuje obietnic - mówił prof. Henryk Domański w audycji "W samo południe" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Henryk Domański sondaże sondaż społeczeństwo Donald Tusk Platforma Obywatelska węgiel mieszkanie dla młodych Jerzy Jachowicz

Ekspert PO: Niemcom udała się denazyfikacja, z elektoratem PiS będzie łatwiej

Doradca Platformy Obywatelskiej ocenia, że niezbędna jest delegalizacja Prawa i Sprawiedliwości. - Na moje oko, obywatelskie, ta partia zasługuje na to, żeby podjąć wobec niej procedurę delegalizacji - powiedział prof. Radosław Markowski, socjolog i politolog związany z opozycją.
Zobacz więcej na temat:  Sejm wybory w Polsce zjednoczona prawica Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska polityka POLSKA