Polskie Radio
Section05

socjologia

"Dziecko już mam, za więcej dziękuję" albo "Nie mam i nigdy nie planuję" – presja bycia rodzicem wg Polaków

- Jeżeli popatrzymy na populację Polaków w wieku reprodukcyjnym, to liczba dzieci przypadających na jedną Polkę, jest większa niż 20 lat temu. Natomiast jeśli popatrzymy na to kto jest obecnie rodzicami, to jest to pokolenie z niżu demograficznego, nic więc dziwnego, że współczynnik dzietności spada - o przekłamaniach i aktualnych wynikach badań socjologicznych opowiedziała w "Strefie Rodzica" Dorota Peretiatkowicz z portalu socjolozki.pl
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci komunikacja wychowanie rodzice intymność

"Zapis socjologiczny" - unikatowy cykl fotograficzny Zofii Rydet

Cykl "Zapis socjologiczny" Zofii Rydet to blisko 20 tys. zdjęć wykonanych w latach 1978-1997 w ponad stu miejscowościach: głównie na Podhalu, Górnym Śląsku i Suwalszczyźnie. Prace nad zbiorem autorka zaczęła, mając 67 lat. W 2024 roku dzieło fotografki zostało wpisane na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata; o jego unikatowości rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Agnieszka Obszańska Zofia Rydet KULTURA fotografia UNESCO Klub Trójki

Czym we współczesnym świecie jest przyjaźń i czy różni się od przyjaźni sprzed lat?

W czasach wielkich presji, ciągłego pośpiechu i coraz częstszych kontaktów on-line nasze przyjaźnie wystawiane są na nowe próby. W "Klubie Trójki" zastanawialiśmy się nad tym, czy we współczesnym świecie potrzebujemy przyjaciół bardziej niż dawniej? Czy przyjaźń to najbardziej niedoceniana forma miłości? Czy wciąż umiemy takie relacje pielęgnować? Czego trzeba, by zbudować je na lata?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Paulina Wilk przyjaźń Klub Trójki ludzie książki

Debata Dwójki: dezinformacja. "Nie byłoby problemu, gdyby nie odbiorcy" [WIDEO]

- Myślę, że zjawisko dezinformacji by się tak nie pleniło, gdyby ludzie mieli szczerą, głęboką motywację do poznawania prawdy. Do szukania informacji i ich weryfikowania. Może jest to też kwestia braku narzędzi, że ludzie często nie bardzo wiedzą, jak i gdzie poszukać źródeł informacji - mówił podczas "Debaty Dwójki" prof. Marek Kochan, językoznawca i medioznawca z Uniwersytetu SWPS.
Zobacz więcej na temat:  dezinformacja Michał Nowak Marek Kochan Katarzyna Bąkowicz Przemysław Bąbel Andrzej Krzak Dwójka KULTURA psychologia

"Noszę wiele literackich kapeluszy". Agata Romaniuk o swojej twórczości

Doktor socjologii, reportażystka, związana z "Dużym Formatem", pisarka, autorka książki reportażowej "Kobiety Omanu", powieści "Proste równoległe", zbioru opowiadań "Krótko i szczęśliwie" oraz kilkunastu kryminałków dla dzieci o "Kociej szajce". Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" była Agata Romaniuk, która opowiadała m.in. o swojej twórczości oraz niełatwej sztuce łączenia obowiązków zawodowych z życiem prywatnym. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Agata Romaniuk reportaż dziennikarstwo literatura książki

Prof. Magdalena Środa: mój świat dzieciństwa obracał się wokół nauki

W audycji "Po drugiej stronie lustra" prof. Magdalena Środa opowiada m.in. o swoim bezkompromisowym stosunku do wartości, o modelu wychowania, jaki odebrała w domu, gdzie królowała dysputa socjologiczna rodziców. - Mój świat dzieciństwa stworzony przez ojca, a i również przez mamę, bo była socjolożką, obracał się wokół nauki - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski Magdalena Środa wspomnienie filozofia etyka kobieta feminizm