Polskie Radio
Section05

Stanisław August Poniatowski

"Małżeństwo z kalendarza" Franciszka Bohomolca - walka fraka z kontuszem

- Bohomolec miał już pewne doświadczenie, bo pisał dla Collegium Nobilium, czyli teatru prowadzonego przez pijarów w Warszawie. Były to bardzo udane sztuki. Zainspirowany przez Stanisława Augusta napisał opartą na prostym pomyśle komedię "Małżeństwo z kalendarza" - mówił Rafał Węgrzyniak w pierwszej po wakacyjnej przerwie audycji z cyklu "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski."
Zobacz więcej na temat:  Dwójka dramat Franciszek Bohomolec Małgorzata Szymankiewicz komedia Teatr Narodowy w Warszawie TEATR Zbigniew Raszewski Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego

Młochów: klasycystyczna perełka niedaleko Warszawy

Na tle innych omawianych w cyklu "Trójka po królewsku" budowli, zespół pałacowo-parkowy w Młochowie jest stosunkowo młody, gdyż liczy sobie "zaledwie" trochę ponad 210 lat. Jest za to zaliczany do najpiękniejszych przedstawicieli stylu klasycystycznego w Polsce. A do tego jest położony niedaleko Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA historia Polski zabytki I wojna światowa II wojna światowa Marta Piasecka Marek Gaworski Trójka

Konstytucja 3 maja. Bohaterowie i tragiczne postacie w historii

Stanisław August, Hugo Kołłątaj, Julian Ursyn i ich adwersarze: Franciszek Ksawery Branicki i Seweryn Rzewuski ale i Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Puławski. Co wiemy o tych osiemnastowiecznych bohaterach, o których czytamy w podręcznikach? O bohaterach, a także tragicznych postaciach historii w "Czterech porach roku" mówił prof. Michał Kopczyński z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  3 Maja konstytucja 3 maja historia Polski Roman Czejarek Hugo Kołłątaj

Król Stanisław August w wydawnictwach Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie

- Wiadomo, że w młodości byli kochankami, gdy Katarzyna nie była jeszcze imperatorową a Stanisław nie był królem Polski. Gdy Katarzyna osadziła Stanisława Augusta na tronie Polski myślała, że będzie łatwo nim kierować, szybko się okazało, że August chce dla Rzeczpospolitej jak najlepiej, chce ją zreformować, uczynić porządnym oświeceniowym państwem i zaczął się konflikt, którego pokłosiem były rozbiory - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Skowroński - kierownik Działu Sztuki w Muzeum Łazienki Królewskie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Łazienki Królewskie Warszawa

"Crème de la crème". Obrazy m.in. Canaletta i Bacciarellego na Zamku Królewskim w Warszawie

Obrazy Bernarda Bellotta (Canaletta) czy innego królewskiego malarza - Marcella Bacciarellego to tylko część eksponatów, które zwiedzający od kilku dni mogą oglądać w ramach wystawy "Crème de la crème. Wybrane nabytki 2021–2022". I właśnie obrazom przyjrzeliśmy się w ramach audycji "Skarby kultury polskiej".
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Zamek Królewski Warszawa malarstwo

Richard Butterwick: Rzeczpospolita została zniszczona, ponieważ się odradzała

- Lata 1720-1721, kiedy August II próbował wydostać się z sideł rosyjskich, ale jego próby nie powiodły się na skutek liberum veto stosowanego przez hetmanów z poparciem Rosji na sejmie, to był moment, kiedy zarówno król, jak i Rzeczpospolita znaleźli się za kratami, z których będzie bardzo trudno się wydostać - mówił w Dwójce Richard Butterwick, autor książki "Światło i płomień. Odrodzenie i zniszczenie Rzeczypospolitej 1733-1795".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Antoni Dudek rozbiory Polski historia Polski

Od rządów rosyjskiego ambasadora po targowicę i wojnę 1792 roku

Konfederacja targowicka dzieliła się na dwie istotne fazy. - Warto pamiętać ten moment, który był prawdziwym przełomem. Nie konfederacja targowicka, tylko przystąpienie do niej króla. Duża część historyków uważa, że ta decyzja królewska była ciosem zadanym Rzeczypospolitej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak prof. Andrzej Nowak caryca Katarzyna II Targowica historia Polski Rosja