Polskie Radio
Section05

Syberia

TYLKO U NAS "Te emocje są wciąż żywe". Rozmowa z autorką filmów "Dzieci Syberii" [WIDEO]

- Łzy w oczach osób, z którymi rozmawialiśmy, pokazują, że mimo upływu 80 lat te emocje są wciąż żywe - mówi Edyta Poźniak, dziennikarka Polskiego Radia i autorka cyklu sześciu kilkunastominutowych filmów "Dzieci Syberii". Obrazują one tragedię całego pokolenia, dzieci, którym zabrano rodzinę, dzieciństwo, dom, szkołę i w wielu przypadkach przyszłość. Współtwórcą cyklu jest także Wojciech Olaf Ważyński (Polskie Radio, IAR). Patronem medialnym cyklu jest Program 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio historia Polski dzieci komunizm W POLSKIM RADIU POLSKA

TYLKO U NAS "Dzieci Syberii". Rocznica pierwszej masowej zsyłki

82 lata temu odbyła się pierwsza masowa deportacja ludności polskiej w głąb Związku Sowieckiego. Losy najmłodszych z nich przedstawia cykl sześciu kilkunastominutowych filmów "Dzieci Syberii", autorstwa dziennikarki Polskiego Radia - Edyty Poźniak. Wszystkie dokumenty, zdjęcia, wspomnienia i historie przedstawione w serii "Dzieci Syberii" są autentyczne. Patronem medialnym cyklu filmów "Dzieci Syberii" jest Program 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Polskie Radio W POLSKIM RADIU POLSKA

Syberyjska Dolina Królów odsłoniła kolejne tajemnice

Pierwotne siedziby walecznych Scytów, którzy zamieszkiwali później tereny nadczarnomorskie i których zwyczaje opisał historyk Herodot, znajdowały się na dalekiej Syberii. To tam, w północnej Tuwie - autonomicznej republice Federacji Rosyjskiej - tworzyły się zręby tej kultury, a jej namacalnym śladem są widoczne w stepie do tej pory rzędy kurhanów pogrzebowych. Jest ich około tysiąca, stąd ich nazwa: "syberyjska Dolina Królów".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia Rosja

Złota biżuteria i lusterko z brązu odnaleziono w kurhanie sprzed ponad 2 tysięcy lat

Polsko-rosyjski zespół archeologów podczas wykopalisk prowadzonych na Syberii, w miejscu zwanym "syberyjską Doliną Królów", odkrył grób kobiety sprzed około dwóch i pół tysiąca lat. Znajdowało się w nim wiele cennych artefaktów, w tym między innymi złoty pektorał i lusterko z brązu. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia ciekawostki NAUKA odkrycia i ciekawostki Uniwersytet Jagielloński

Bez mięsa. 11 stycznia to Światowy Dzień Wegetarian

11 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Wegetarian. Swoje święto mają wszyscy ci, którzy świadomie wyłączyli ze swojej diety mięso, ryby oraz owoce morza. – Dietę wegetariańską polecam wszystkim. Mięso w naszej diecie nie jest potrzebne, możemy uzupełnić żelazo w inny sposób – mówiła w audycji "Pora na Trójkę" Ewa Trusewicz, dietetyk kliniczny.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka rekordy klimat zima NAUKA góry śnieg Rosja Maciej Jastrzębski

Najniższe temperatury. Gdzie jest najzimniej w Polsce?

Biegun zimna to miejsce na półkuli północnej lub południowej, gdzie odnotowano najniższą minimalną temperaturę powietrza danej hemisfery. Gdzie znajduje się najzimniejsze miejsce w Polsce? Postanowili to ustalić poznańscy naukowcy i łowcy mrozu. Oprócz Tatrzańskiego Parku Narodowego w "Porze na Trójkę" odwiedziliśmy Syberię, gdzie termometry wskazały nawet -71,2 stopnia Celsjusza.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka rekordy klimat zima NAUKA góry śnieg Rosja Maciej Jastrzębski

"Polacy byli nośnikami braterskiej cywilizacji". Historyk o świętach na zesłaniu

Krzysztof Jabłonka powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że udręką zesłańców była tęsknota za domem, ale tym, co trzymało ich przy życiu, była wiara w to, że bliscy zostawili dla nich miejsce przy stole. Jak mówił "Polacy na Syberii stali się nośnikami nowej braterskiej cywilizacji, ponieważ tam gdzie byli, pojawiało się miłosierdzie i chrześcijaństwo".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Boże Narodzenie historia Polski Wigilia tradycja święta powstanie listopadowe powstanie wielkopolskie Powstanie Styczniowe

W Rosji konsekrowano kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II

W Togliatti, w europejskiej części Rosji został poświęcony kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II. Konsekracji dokonał ordynariusz saratowskiej diecezji św. Klemensa biskup Klemens Pickel. Kościół w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Togliatti jest pierwszą świątynią katolicką na terenie Federacji Rosyjskiej, której patronuje św. Jan Paweł II. W uroczystości wziął udział ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski.
Zobacz więcej na temat:  Polacy w Rosji Jan Paweł II Kościół katolicki

"Zawsze czuliśmy, że nas kocha". W Irkucku rozpoczęły się obchody VI Syberyjskiego Dnia Papieskiego

W Irkucku rozpoczęły się obchody VI Syberyjskiego Dnia Papieskiego. W tym roku wspominanie na Syberii nauczania Św. Jana Pawła II zbiegło się z trzydziestą rocznicą odbudowy struktur Kościoła Katolickiego w krajach dawnego Związku Radzieckiego. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Rosja Irkuck społeczeństwo religia chrześcijaństwo katolicyzm papież Jan Paweł II Dzień Papieski

"Jan Paweł II zapisał się w sercach wiernych z Syberii". Irkuck przygotowuje się do Dnia Papieskiego

W Irkucku trwają przygotowania do zaplanowanego na jutro VI Dnia Papieskiego. Uroczystości zbiegają się z 30. rocznicą odbudowy w Rosji struktur Kościoła Katolickiego. W 1991 roku papież Jan Paweł II podpisał bullę o ustanowieniu dwóch administratur apostolskich dla europejskiej i syberyjskiej części Rosji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Rosja Irkuck religia wiara Kościół Jan Paweł II Dzień Papieski