Polskie Radio
Section05

SZTUKA

Pastele Wyspiańskiego ruszają na podbój National Portrait Gallery w Londynie

- To bardzo skomplikowany transport, ponieważ wywozimy do Anglii pastele, które muszą być w specjalnie w tym celu zbudowanych skrzyniach. Wszystko jest bardzo starannie zaplanowane. To kwestia kilku dni, żeby transport wyruszył z Krakowa. Zrobimy to w ostatniej możliwej chwili - mówił w Dwójce Andrzej Szczerski, kurator wystawy dzieł Stanisława Wyspiańskiego w londyńskiej National Portrait Gallery.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Wyspiański Jakub Kukla Andrzej Szczerski Londyn malarstwo KULTURA Zobacz także wystawa National Portrait Gallery Dwójka

Sztuka wobec starości. O książce "Śmierć przed obrazem" prof. Marii Poprzęckiej

"Śmierć przed obrazem" autorstwa profesor Marii Poprzęckiej, chociaż wpisuje się w szeroki nurt refleksji nad starością, pozostaje jednak na jego obrzeżu. To rozważania o sztuce wobec starości, o ich wzajemnych relacjach. O sztuce, której w różnych okolicznościach starość niespodzianie staje na drodze. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Sanocka Dwójka Maria Poprzęcka Zobacz także KSIĄŻKA starość

Maja naga i ubrana, ale czy na pewno Maja? Tajemnice dwóch arcydzieł Francisco Goi

"Maja naga" i "Maja ubrana" pędzla hiszpańskiego mistrza drugiej połowy XVIII i początku XIX wieku, Francisco Goi, to jedne z najbardziej znanych obrazów w historii sztuki. Te dwa dzieła zna, lub przynajmniej kojarzy, prawie każdy, ale zapewne sądzicie państwo, że Goja sportretował na tych płótnach dziewczynę o imieniu Maja? Czy aby na pewno?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Jarosław Jaworski malarstwo

Dwa dzieła Rembrandta w Zamku Królewskim w Warszawie

Dwa obrazy Rembrandta van Rijna: "Dziewczyna w ramie obrazu" i "Uczony przy pulpicie" - podarowane przez Karolinę Lanckorońską Zamkowi Królewskiemu w Warszawie - można oglądać w zaaranżowanej na nowo Galerii im. Lanckorońskich. Wypełnione malarstwem niderlandzkim i włoskim sale na parterze Zamku czekają na zwiedzających.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Karolina Lanckorońska Rembrandt Zamek Królewski Zobacz także Dwójka malarstwo

Stryjeńska. 49. rocznica śmierci niepokornej Zochy

28 lutego 1976 roku zmarła Zofia Stryjeńska, malarka, grafik, ilustrator i scenograf, przedstawicielka stylu art déco, obok Tamary Łempickiej najsłynniejsza polska artystka okresu międzywojennego. Dla przyjaciół: "Zocha". Poza twórczością znana była z bezkompromisowej i niekonwencjonalnej postawy życiowej.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Stryjeńska sztuki wizualne historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne malarstwo grafika Kraków Zakopane Warszawa Genewa literatura Tamara Łempicka

Tadeusz Kuntze - żył i tworzył w Rzymie, ale to Kraków był kluczowy dla jego kariery

- Tadeusz Kuntze przyjechał do Krakowa po zakończeniu edukacji w Rzymie. Spędził tu około 1,5 roku, maksymalnie do dwóch lat. Zostawił jednak kilka dzieł, które później będą rezonować - mówiła w Dwójce Natalia Koziara-Ochęduszko, współkuratorka wystawy "Oko malarza. Tadeusz Kuntze (1727-1793)" w Zamku Królewskim na Wawelu.
Zobacz więcej na temat:  Wawel wystawa malarstwo KULTURA Justyna Nowicka Dwójka Tadeusz Kuntze Zamek Królewski Zobacz także Rzym

Katalog Dzieł Zebranych Witkacego. Jakie prace artysty możemy zobaczyć?

Katalog Dzieł Zebranych Witkacego powstaje od niemal półtora roku. To ogromne przedsięwzięcie, które już przynosi pierwsze efekty. - Mogliśmy udostępnić państwu ponad 520 prac malarskich i rysunkowych, a mamy nadzieję, że przynajmniej za dwa lata będziemy mieć ok. 1,5 tys. prac - zapowiada kuratorka, Iwona Wojnarowicz. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Stanisław Ignacy Witkiewicz Zobacz także malarstwo