Polskie Radio
Section05

Tadeusz Borowski

Tadeusz Borowski. Jego opowiadania z Auschwitz były wyjątkowe na skalę światową

Tadeusz Borowski, pisarz, poeta i przedstawiciel pokolenia Kolumbów przeżył jedynie 28 lat. W tak krótkim czasie został wielokrotnie doświadczony przez los: jego rodzice byli wysłani do gułagów, sam angażował się w konspirację, był również więźniem obozów w Auschwitz i Dachau. Jak pokazał obozowy świat w swojej literaturze?
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Zobacz także literatura Auschwitz Marta Byczkowska-Nowak

Tadeusz Borowski - pisarz, którego nie ocaliła miłość

Poeta, prozaik, publicysta. Autor takich opowiadań, jak "Pożegnanie z Marią", "U nas w Auschwitzu", "Kamienny świat" czy "Byliśmy w Oświęcimiu" - Tadeusz Borowski. Właśnie ukazała się pierwsza jego pełna biografia, autorstwa Marty Byczkowskiej-Nowak. - Moje pierwsze spotkanie z Borowskim starło mnie na pył. Wiedziałam, że jest to temat, do którego chciałabym wrócić, ale musiałam być na to gotowa - mówiła w Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  biografia Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Marta Byczkowska-Nowak literatura literatura polska Holokaust Dwójka KULTURA Zobacz także

"Ludzie, którzy szli". Słuchowisko wg opowiadań oświęcimskich Tadeusza Borowskiego

Zbiór autobiograficznych, rozgrywających się w realiach wojennych opowiadań Tadeusza Borowskiego ukazał się w 1947 roku pt. "Pożegnanie z Marią". Jeden ze składających się na niego utworów - "Ludzie, którzy szli" - dał tytuł słuchowisku z 1977 roku w reżyserii Jerzego Rakowieckiego. W jednej z ról usłyszeliśmy Mariana Kociniaka.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Marian Kociniak Krystyna Borowicz

PR24 100. rocznica urodzin Tadeusza Borowskiego. "Jego twórczość wciąż jest nam potrzebna"

- Myślę, że jego dzieła literackie sensu stricto są najwyższego lotu - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert. Z kolei w ocenie Krzysztofa Masłonia proza Tadeusza Borowskiego jest czymś, bez czego "nie da się zrozumieć tego wszystkiego, co się wydarzyło". - Jest to nam w dalszym ciągu potrzebne, choć jest to bardzo ciężka i trudna literatura - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA czytelnictwo Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń KULTURA SZTUKA PRL

Powieść "Bal u kata". Urbanowski: historia człowieka, który pożegnał się ze złudzeniami

 - Ta powieść jest dramatem. Dowodem tego jest fakt, że został on przypieczętowany śmiercią samobójczą, co dowodzi największej bezradności i rozpaczy. To historia człowieka, który pożegnał się kolejno ze wszystkimi złudzeniami. Nie została mu żadna racja. Tak właśnie wyglądało życie Tadeusza Borowskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Bohdan Urbankowski, autor powieści "Bal u kata".
Zobacz więcej na temat:  PRL historia Polski komunizm

"Wolne lektury", czyli darmowe legalne książki online

"Wolne lektury" to biblioteka wyjątkowa – jest czynna przez całą dobę przez siedem dni w tygodniu i możemy z niej korzystać, gdziekolwiek się znajdujemy. Projekt internetowy prowadzony przez Fundację "Nowoczesna Polska" zebrał na swojej stronie 5925 utworów literackich w postaci e-booków i audiobooków. Wiele nowych pozycji dołączyło do tego grona wraz z nadejściem nowego roku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka KSIĄŻKA literatura internet online prawa autorskie digitalizacja domena

Teksty Tadeusza Borowskiego za darmo dla wszystkich. Kto jeszcze znalazł się w domenie publicznej?

Z początkiem 2022 roku do zasobu dzieł, z których można swobodnie korzystać, przechodzą prace twórców zmarłych w 1951 roku. Należą do nich Tadeusz Borowski, Hermann Broch, André Gide, Andriej Płatonow, Ludwig Wittgenstein, Józef Hecht i Artur Szyk. Lista nazwisk jest bardzo długa.
Zobacz więcej na temat:  Arnold Schonberg literatura muzyka współczesna malarstwo grafika historia Polski HISTORIA KULTURA

"Król Lear" cz.2. Słuchowisko Wiliama Szekspira w reżyserii Mariusza Malca

Król Lear – tragedia Wiliama Szekspira prawdopodobnie napisana w roku 1605. Fabuła dramaty oparta jest na legendzie o Llyrze, mitycznym królu Brytanii. Bezpośrednim źródłem inspiracji była anonimowa sztuka o królu Learze, wystawiana w czasach Szekspira. Król Lear uznawany jest za jedno z największych osiągnięć Szekspira.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Mariusz Malec Franciszek Pieczka Edyta Jungowska Wojciech Wysocki Mateusz Rusin Andrzej Chyra Cezary Żak

"Smuga cienia". Słuchowisko Josepha Conrada w reżyserii Dariusza Błaszczyka

"Smuga cienia" to historia Josepha, młodego oficera marynarki handlowej, który niespodziewanie dostaje propozycję, by zostać kapitanem statku, którego dotychczasowy dowódca zmarł w tajemniczych okolicznościach. To jego pierwsze tak poważne zadanie.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Adam Ferency Dariusz Błaszczyk Joseph Conrad Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Szymon Kuśmider Robert Czebotar Mateusz Kwiecień Przemysław Wyszyński Mirosław Wieprzewski Krzysztof Szczepaniak

"Legiony". Słuchowisko na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza w reżyserii Mariusza Malca

Słuchowisko na podstawie fragmentów ostatniej i  mało znanej powieści historycznej Henryka Sienkiewicza "Legiony" - publikowanej w odcinkach do sierpnia 1914 roku. Jej publikację przerwał wybuch I wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Sienkiewicz Polecamy słuchowisko TEATR Teatr Polskiego Radia Mariusz Malec Paweł Paprocki Krzysztof Gosztyła Henryk Talar Grażyna Barszczewska Stanisław Brudny Andrzej Blumenfeld Adam Bauman Wojciech Wysocki Grzegorz Kwiecień