Polskie Radio
Section05

TEATR

Irena i Tadeusz Byrscy - małżeństwo połączone miłością do teatru

- Jestem teraz na bieżąco, ciągle zaglądam do książki ojca "W pogoni za teatrem" i widzę, że ta gonitwa była za innym teatrem; nie za teatrem, którym będzie zachwycała się prasa i elity. Chodziło o to, żeby była robota od podstaw przez nich wymyślona, i żeby teatr był ośrodkiem artystycznym dla całego otoczenia. Wszyscy byli wciągnięci w ten teatr i to było wyjątkowe - mówiła w Dwójce Agnieszka Byrska-Zaczyk, córka Ireny i Tadeusza Byrskich. 
Zobacz więcej na temat:  aktorzy reżyser Paweł Siwek Jakub Jamrozek Dwójka

Usiłować się nie nudzić i być wolnym… Wspomnienie o Janie Nowickim

Jan Nowicki, wybitny aktor filmowy i teatralny, reżyser, pedagog i pisarz, zmarł w wieku 83 lat w swoim domu w Krzewencie. I właśnie wspomnieniom o tym wspaniałym artyście, który przez ponad 30 lat był związany ze sceną Starego Teatru w Krakowie, a przed kamerą zagrał ponad 200 ról, zarówno w filmie, jak i w teatrze telewizji, poświęcony był "Klub Trójki" prowadzony przez Ryszarda Jaźwińskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki KULTURA FILM Jan Nowicki Krzysztof Zanussi

Svitlana Oleshko: na terytorium Ukrainy trwa III wojna światowa

- Tytuł "Dekalog, czyli lokalna wojna światowa" jest zapożyczony od amerykańskiego historyka Timothy'ego Snydera. Chodziło mu o II wojnę światową na terenach Ukrainy. I o tym też jest nasz spektakl. Brzmi to dzisiaj naprawdę tragicznie. Moim zdaniem trwa już III wojna światowa, i to znów na terytorium Ukrainy - mówiła w "Poranku Dwójki" Svitlana Oleshko, ukraińska scenarzystka, reżyserka i pedagog, uchodźczyni z Charkowa.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina spektakl Dwójka Teatr Polski w Warszawie Paweł Siwek

"Miłości George’a Washingtona”. Słuchowisko zrealizowane na podstawie sztuki Miro Gavrana w adaptacji i reżyserii Pawła Drzewieckiego

Jest styczeń 1800 roku, miesiąc po śmierci pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych. W Mount Vernon w stanie Wirginia, zmarłego męża opłakuje Marta Washington. By zbliżyć się do ukochanego i poznać tę sferę jego życia, o którą wcześniej bała się pytać, decyduje się na rozmowę z osobą, która wiedziała o nim równie dużo. Jest nią Sylwia Carver, była kochanka George’a Washingtona. Podczas dramatycznego, emocjonującego spotkania, obie kobiety po raz pierwszy w życiu mogą powiedzieć sobie całą prawdę i spojrzeć na minione zdarzenia w nowym świetle.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Paweł Drzewiecki Jadwiga Jankowska-Cieślak Dorota Landowska marek barbasiewicz

"Alicja w Krainie Snów" w Teatrze Ateneum. "Metafizyczny horror, thriller psychologiczny"

- Już od ponad stu lat twórcy mierzą się z motywami Alicji. Jest to rzecz z fantastyczną strukturą, dwuwarstwową co najmniej, adresowaną i do dorosłych, i do dzieci. W klasycznych wystawieniach "Alicji" trochę brakowało mi ucieczki od tego bajkowego świata: zazwyczaj są to opowieści dla dzieci albo robi się "Alicję" typowo dla dorosłych, o przemijaniu, umieraniu, odchodzeniu, przejściach - mówił na antenie radiowej Dwójki Wawrzyniec Kostrzewski, reżyser i scenarzysta teatralny oraz telewizyjny.
Zobacz więcej na temat:  spektakl Dwójka Jakub Kukla Wawrzyniec Kostrzewski

Jan Englert wystawia Moliera. "Mizantrop jest niezwykle współczesny"

- "Mizantrop" jest niezwykle współczesny, to jest aż zdumiewające, że został napisany kilkaset lat temu. Opowiada on o tym, że wszyscy w tej chwili domagamy się empatii wobec siebie, nie mając żadnej empatii dla przeciwników i wrogów - mówił na antenie Programu 1 Jan Englert. Premiera spektaklu "Mizantrop" w Teatrze Narodowym odbędzie się w najbliższą sobotę. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Englert reżyser Teatr Narodowy w Warszawie spektakl Molier Martyna Podolska

Łukasz Lewandowski: aktor to człowiek, który naciąga nie swoją bieliznę

W tej audycji dwie pasjonatki sztuki scenicznej, Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, dzielą się swoją miłością do teatru. Opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Rozmawiają także z twórcami: aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami. Tym razem gościem specjalnym "W antrakcie" był Łukasz Lewandowski, aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz

"Panny z Genewy". Słuchowisko Rafała Skąpskiego w reżyserii Dobrosławy Bałazy

Słuchowisko "Panny z Genewy" oparte jest na autentycznych wydarzeniach i postaciach.  Jest to historia przyjaźni matczynej babki autora i poznanej podczas genewskich studiów znanej w II RP lekarz neurolog Natalii Zand.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Rafał Skąpski Dobrosława Bałazy Dorota Landowska Lidia Sadowa Ewa Serwa Joanna Pach-Żbikowska Michał Klawiter Robert Czebotar Janusz Zadura

Reżyserka: od sensu "Księcia Niezłomnego" dzieli nas kilka barier

- To bardzo trudna materia literacka, ponieważ jest to wiersz, Słowacki przełożył go w bardzo specyficznej dla siebie frazie, w bardzo skomplikowanym języku. To dopiero pierwsza z barier, które dzielą nas od sensu tego tekstu - mówiła w "Poranku Dwójki" Małgorzata Warsicka - reżyserka spektaklu "Książę Niezłomny", który w piątek (2.12) będzie miał premierę w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Stary Teatr w Krakowie spektakl Juliusz Słowacki premiera Paweł Siwek Dwójka

"Rybki". Słuchowisko Jarosława Jakubowskiego w reżyserii Michała Wdowiaka

Słuchowisko "Rybki” jest pogodną i purnonsensową opowieścią o spotkaniu dwojga dojrzałych ludzi w bardzo nietypowych okolicznościach. Ona to "kobieta po przejściach”. On – "mężczyzna z przeszłością”. Ona po śmierci męża dorabia sprzątaniem w pewnej Instytucji. On w tejże Instytucji ukrywa się przed światem, a jego pasją jest struganie rybek z drewna.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Jarosław Jakubowski Michał Wdowiak Magdalena Zawadzka Grażyna Barszczewska