Polskie Radio
Section05

tradycja

Barabanienie - wielkanocny zwyczaj z Iłży

- Trzeba mieć trochę słuchu, poczucia rytmu i można grać. Kto taki rytm ustalił, to trudno powiedzieć, bo tradycja trwa już może kilkaset lat. Ale gramy jedno i to samo cały czas. W całej Polsce tak nie grają, jak my tu gramy - mówił w radiowym materiale jeden z iłżeckich barabaniarzy. W tym mazowieckim mieście raz w roku grupa mężczyzn wyrusza na nocną wędrówkę ze starym bębnem.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Wielkanoc zwyczaje kultura ludowa

Wiosenne kolędowanie z przyjaciółmi Źródełka

Zmartwychwstanie, powrót ptaków z dalekich krajów, budzenie się przyrody z zimowego snu – to wszystko składa się w jedno doświadczenie, którym przez stulecia, a może i dłużej, dzielili się ludzie. Nie mogli tego przeżywać samotnie, w domach, więc chodzili po… kolędzie! Kolędnicy wielkanocni chodzili po dyngusie, z kogutkiem, z gaikiem, z konopielką i dzielili się radością pod oknami gospodarzy!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa Wielkanoc

Ludowe piękno grobów pańskich

Dziś Wielka Sobota, czyli dzień, który upływa pod znakiem święconki. Wielu z nas będzie też dzisiaj odwiedzać Groby pańskie w kościołach. A że koniec Wielkiego Tygodnia to także koniec naszego wielkopostnego cyklu o ludowej sztuce pasyjnej "Pasja według Łukasza", to na finał etnograf historyk sztuki Łukasz Ciemiński zostawił właśnie motyw grobów pańskich.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa antropologia sztuka ludowa Wielki Post SZTUKA

Święconka. Tysiące lat tradycji w jednym koszyku

W niewielu miejscach na świecie zachował się zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, ale takiej święconki, jaką robią Polacy, nie ma nigdzie. Elementy tej tradycji poświadczone są już w średniowiecznych źródłach, a jej korzenie sięgają jeszcze dalej w przeszłość.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc święta HISTORIA historia Polski chrześcijaństwo katolicyzm judaizm Żydzi Jezus Chrystus religia jedzenie jajko chleb wypieki Kościół