Polskie Radio
Section05

trójka - zobacz także

Ferie zimowe w czasach pandemii [POSŁUCHAJ]

17 stycznia ferie zaczynają uczniowie z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. W następnej kolejności wypoczywać będą dzieci i młodzież szkolna z innych województw. Część rodziców zimowe wakacje z pociechami zaplanowała w polskich górach. Przedstawiciele kurortów, takich jak Krynica-Zdrój czy Muszyna, zapewniają, że wszelkie środki bezpieczeństwa będą zachowane.
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak społeczeństwo Ferie zimowe góry dzieci młodzież wypoczynek Trójka reportaż

"Murale Szczecina" – historia sztuki ulicy na fotografiach

"Murale Szczecina" to album popularyzujący najciekawsze przykłady street artu na terenie tego miasta. Z zawartych w nim wywiadów, które redaktorzy Anna Ciabach i Stanisław Ruksza przeprowadzili z artystami takimi jak m.in. Lump, Kraz i Mariusz Waras, wyłania się opowieść o szczecińskiej sztuce miejskiej kilku ostatnich dekad. Publikacji towarzyszy mapa, z którą łatwiej będzie odnaleźć najciekawsze przykłady szczecińskiego malarstwa ściennego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Trójka SZTUKA miasto Szczecin graffiti album fotografia rozmowa Katarzyna Cygler

Bez mięsa. 11 stycznia to Światowy Dzień Wegetarian

11 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Wegetarian. Swoje święto mają wszyscy ci, którzy świadomie wyłączyli ze swojej diety mięso, ryby oraz owoce morza. – Dietę wegetariańską polecam wszystkim. Mięso w naszej diecie nie jest potrzebne, możemy uzupełnić żelazo w inny sposób – mówiła w audycji "Pora na Trójkę" Ewa Trusewicz, dietetyk kliniczny.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka rekordy klimat zima NAUKA góry śnieg Rosja Syberia Maciej Jastrzębski

"Tatrzański orzeł". Filmowa historia Stanisława Marusarza

Skoki narciarskie stały się polskim sportem narodowym mniej więcej dwie dekady temu. Przeżywaliśmy małyszomanię, potem nastał czas sukcesów Kamila Stocha, Dawida Kubackiego i Piotra Żyły. Ale przecież wcześniej w tej konkurencji też odnosiliśmy sukcesy, czego dowodzą osiągnięcia Stanisława Marusarza. 16 stycznia swoją premierę będzie miał film "Tatrzański orzeł" poświęcony temu wybitnemu sportowcowi i niezwykłemu człowiekowi.
Zobacz więcej na temat:  Trójka FILM kino historia Polski Tomasz Zapert sporty zimowe Skoki narciarskie

Kaligrafia – sztuka pięknego pisania znów w modzie

Mimo tego, że żyjemy dziś w dobie komputerów, smartfonów i zapominamy już trochę o odręcznym piśmie, to kaligrafia wraca do łask. – Dzisiaj możemy wszystko zetrzeć. W komputerze możemy napisać bzdurę, a potem ją wyciąć i natychmiast napisać coś nowego. Tutaj tak nie jest, dlatego każde słowo musi być przemyślane – mówi Katarzyna Janiszewska z fundacji "Aniołowie są wśród nas", prowadząca warsztaty "Spotkania z kaligrafią". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka mózg STYL ŻYCIA pismo odręczne kaligrafia papier warsztaty średniowiecze komputer rozwój

Najniższe temperatury. Gdzie jest najzimniej w Polsce?

Biegun zimna to miejsce na półkuli północnej lub południowej, gdzie odnotowano najniższą minimalną temperaturę powietrza danej hemisfery. Gdzie znajduje się najzimniejsze miejsce w Polsce? Postanowili to ustalić poznańscy naukowcy i łowcy mrozu. Oprócz Tatrzańskiego Parku Narodowego w "Porze na Trójkę" odwiedziliśmy Syberię, gdzie termometry wskazały nawet -71,2 stopnia Celsjusza.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka rekordy klimat zima NAUKA góry śnieg Rosja Syberia Maciej Jastrzębski

Różnorodność w jedności. Czego nas uczy polski romantyzm?

– Ta dwoistość romantyzmu, który jest jednocześnie narodowy, swoisty i ponadnarodowy, jest bardzo dobrym modelem kultury na dzisiejsze czasy, które są czasami globalizacji, uniformizacji. Te problemy pojawiły się po raz pierwszy na początku XIX wieku i dlatego kultura romantyczna może być wzorem dla współczesnej kultury polskiej i nie tylko polskiej, w obrębie tego zjednoczonego, ale zróżnicowanego jednak świata – ocenia prof. Andrzej Waśko.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Magdalena Złotnicka KULTURA literatura literatura polska romantyzm