Polskie Radio
Section05

videoOnly

Czytanie w szkole warunkiem równych szans dla każdego ucznia

Publikacja "Czytająca szkoła warunkiem równych szans dla każdego dziecka" przygotowana przez Czytającą Polskę to namysł nad całością życia książki w szkole. Jak tłumaczą autorzy, "Czytająca szkoła" to środowisko, gdzie działa "ekosystem czytelniczy". O szczegółach w "Poranku Dwójki" opowiedziała Maria Deskur, prezes Fundacji Powszechnego Czytania.
Zobacz więcej na temat:  czytanie bajek czytelnictwo lektury lektury szkolne szkoła szkoła podstawowa szkoła średnia uczniowie nauczyciel język polski kompetencje nauka języków obcych Dwójka KULTURA

Hipolit Wawelberg - twórca pierwszego osiedla mieszkaniowego w Warszawie. "Był wizjonerem"

Najstarsze istniejące osiedle mieszkaniowe w Warszawie ufundował Hipolit Wawelberg wraz z żoną Ludwiką. Warszawski finansista i filantrop zrobił to z myślą o niezamożnej, pracującej ludności, dając jej tym samym możliwość poprawy bytu i podwyższenia statusu społecznego. Gościem "Poranka Dwójki" był Andrzej Chybowski - społecznik, varsavianista, pomysłodawca i organizator Festiwalu Hipolita i Ludwiki.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Dwójka Festiwal Hipolita i Ludwiki Hipolit Wawelberg mieszkanie KULTURA

POLSKIE RADIO 24 Kościół sfinansują tylko wierzący? Jest deklaracja z rządu

- Chcemy najpóźniej od 1 stycznia 2026 odejść od finansowania Funduszu Kościelnego. Znajdziemy inny sposób, żeby ten ciężar przerzucić na osoby wierzące i te, które chcą finansować Kościół, tak jak w innych krajach - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Szczepański z Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 fundusz kościelny

Przemysław Lis o podcaście "A więc wojna": historia to przede wszystkim emocje

Archiwalne nagrania, komentarze historyków, wspomnienia świadków, filmy i zdjęcia - to wszystko znaleźć można w czteroodcinkowym podcaście zatytułowanym "A więc wojna". Produkcja Polskiego Radia oparta została na unikalnych materiałach archiwalnych. - W podcaście usłyszeć można cały wachlarz emocji świadków i uczestników wydarzeń września 1939 roku - mówił w Dwójce Przemysław Lis, jeden ze współautorów produkcji.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka podcast Przemysław Lis Bartłomiej Makowski historia Polski II wojna światowa Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Polskie Radio 24 Abonament RTV. Zdrojewski: nieskuteczny i niesprawiedliwy

- Jeżeli dwie czynności będą wykonane jednocześnie - likwidacja abonamentu i finansowanie wprost z budżetu państwa przy pomocy pewnego mechanizmu (...) lub też opłatą audiowizualną - to nie będzie kłopotów, jeżeli chodzi o notyfikację takiej decyzji przez UE - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł Bogdan Zdrojewski (Koalicja Obywatelska).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka media publiczne media KRRiT

Polskie Radio 24 Sprawa Kuczmierowskiego. "Morawiecki będzie miał problem"

- Jeszcze za czasów PiS organy ścigania prowadziły operację wobec Kuczmierowskiego. O wszystkim wiedział Mateusz Morawiecki, który nadzorował służby. Akceptacja łamania prawa jest również przekroczeniem uprawnień, to też jest łamanie prawa - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka prokuratura przestępczość Ministerstwo Sprawiedliwości

Europa na talerzu - Europejski Festiwal Smaku

Dzięki Europejskiemu Festiwalowi Smaku - nie przemierzając setek kilometrów - można poznać różnorodne smaki Europy. Wydarzeniu towarzyszą koncerty, wystawy i inne wydarzenia kulturalne. O idei oraz smakach, których będzie można zakosztować w Lublinie, mówił Waldemar Sulisz, dyrektor artystyczny wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka KULTURA kuchnia kulinaria kuchnia polska Lublin Lubelszczyzna tradycja Łukasz Modelski Europejski Festiwal Smaku

"Wszyscy jesteśmy żołnierzami!" - komunikat z 1 września

– Halo, halo! Tu Warszawa i wszystkie rozgłośnie Polskiego Radia. Dziś rano o godzinie piątej minut czterdzieści oddziały niemieckie przekroczyły granicę polską, łamiąc pakt o nieagresji. Zbombardowano szereg miast, za chwilę usłyszą państwo komunikat specjalny – usłyszeli odbiorcy Polskiego Radia rankiem 1 września 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Polskie Radio kampania wrześniowa 1939 skarby archiwum historia 81. rocznica wybuchu II wojny światowej

Adolf Hitler 1 września: "listopad 1918 roku w historii Niemiec nigdy więcej się nie powtórzy"

Naziści doszli do władzy w Niemczech na podstawie rewizjonizmu wobec postanowień traktatu wersalskiego. Dlatego Hitler w propagandowym przemówieniu zapowiedział, że wydarzenia, które doprowadziły do jego uchwalenia, nigdy więcej się nie powtórzy.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Adolf Hitler II wojna światowa kampania wrześniowa 1939 skarby archiwum historia 81. rocznica wybuchu II wojny światowej

POLSKIE RADIO 24 Lubnauer: nie chcemy wyprowadzać religii ze szkół

- Nie chcemy wyprowadzić religii ze szkół. Konkordat jasno wskazuje, że lekcje powinny być organizowane na ich terenie. Nie jest tylko zapisane, w jakim zakresie. Myślę, że godzina tygodniowo to dobry kompromis - powiedziała w Polskim Radiu 24 wiceministra edukacji narodowej Katarzyna Lubnauer.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA Roch Kowalski Katarzyna Lubnauer edukacja religia Ministerstwo Edukacji Narodowej Kościół katolicki

Debata Dwójki: edukacja muzyczna. "Szkoła to rzecz o relacjach ludzi z ludźmi" [ZOBACZ WIDEO]

- Tu nie ma jednego schematu, jednego wzorca. Szkoła to rzecz o relacjach ludzi z ludźmi, nauczycieli i uczniów, czy inaczej - uczniów i mistrzów. Czynnikiem, który ostatecznie decyduje, jak dana sytuacja jest odbierana przez ucznia, jego rodziców, ale też nauczyciela, bo relacja działa w dwie strony, jest człowiek, a nie system - mówił w "Debacie Dwójki" Mariusz Tokarski, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Debata Dwójki edukacja muzyk szkoła Karol Furtak Lech Dzierżanowski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Narodowy Instytut Muzyki i Tańca KULTURA MUZYKA Dwójka Agata Szymczewska Polska Rada Muzyczna Viola Łabanow

Polskie Radio 24 Rosyjski dron nad Polską? Wiceszef MON komentuje

- Tego rodzaju dron, jeśli był to dron, posiada dość prymitywny i głośny silnik tłokowy. Działa, aż skończy mu się paliwo. Spada i może też zatrzymać się na drzewie. Możemy i powinniśmy go zlokalizować. Uda nam się to, jeśli obiekt znajduje na terytorium Polski. Jeśli wyleciał, to będziemy mieli potwierdzenie, że Rosjanie badali nasze reakcje - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister obrony narodowej Stanisław Wziątek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 służby i bezpieczeństwo Polskie Radio 24 Stanisław Wziątek Ministerstwo Obrony Narodowej MON