Polskie Radio
Section05

Wrocław

Centrum Historii Zajezdnia - najpierw tramwaje, potem autobusy, teraz muzeum

- Zajezdnia została wybudowana pod koniec XIX w. i wtedy stacjonowały tutaj elektryczne tramwaje. W trakcie II wojny światowej w budynku był zorganizowany magazyn silników lotniczych i cały kompleks dość mocno ucierpiał. Odbudowany i uruchomiony z powrotem został dopiero w 1963 roku, już jako zajezdnia autobusowa - mówiła w Dwójce Marta Gałuszka, przewodniczka z Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Monika Zając Centrum Historii Zajezdnia Solidarność muzeum sierpień 80 strajki sierpniowe Dwójka KULTURA Zobacz także

Pies w oknie życia. Schronisko odpowiada na komentarze

We wrocławskim oknie życia znaleziono kilkuletnią suczkę, która niedawno urodziła szczeniaki. Piesek jest już w schronisku. W sieci rozgorzała się dyskusja na temat porzucenia czworonożnego pupila w taki sposób. "Przypominamy, że okno to dedykowane jest dzieciom, nie zwierzętom, a we Wrocławiu jest sporo fundacji i schronisko, które zajmuje się zwierzętami" - napisali pracownicy schroniska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pies zwierzęta zwierzęta domowe PSY prawa zwierząt dolnośląskie Dolny Śląsk

ART. SPONSOROWANY Turyści wybierają Dolny Śląsk. Co warto zobaczyć?

Dolny Śląsk to miejsce pełne atrakcji, które jest zaliczane do czołówki najchętniej odwiedzanych regionów przez turystów. Zamki, pałace, dwa parki narodowe, uzdrowiska, górskie kurorty, trasy narciarskie i szlaki rowerowe. To tylko niektóre ze skarbów województwa dolnośląskiego, którego stolicą jest jedno z najpiękniejszych miast w Polsce - Wrocław.
Zobacz więcej na temat:  POT POLSKA turystyka Polska Organizacja Turystyczna dolnośląskie Dolny Śląsk województwo dolnośląskie Zamek Książ Zamek Czocha Karkonosze Śnieżka

Odbudowa Wrocławia po II wojnie światowej. Duża odpowiedzialność, ale i szansa

Agata Gabiś, autorka książki "Całe morze budowania" opowiedziała w Dwójce o kulisach odbudowy Wrocławia po II wojnie światowej. Autorka zwróciła uwagę, że młodzi architekci, którzy zajmowali się tym zadaniem musieli zapewnić mieszkania tysiącom osób. Odbudowa była jednak także okazją do tworzenia miasta od nowa.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także architektura II wojna światowa Jakub Kukla Agata Gabiś

Rewolucja pod szkiełkiem. Robert Koch i jego bakterie

Zarazki wywołujące choroby? W XIX wieku większość lekarzy odrzucało taką możliwość. Bardziej atrakcyjna wydawała się teoria samorództwa sprzed 2200 lat. Ideę tę obalił Ludwik Pasteur, ale dopiero Robert Koch w naukowy sposób udowodnił chorobotwórczość niektórych drobnoustrojów.
Zobacz więcej na temat:  Robert Koch bakterie gruźlica Niemcy epidemia wąglik nagroda Nobla medycyna lekarz choroby zakaźne choroba choroby płuc HISTORIA

"Jedyne takie miejsce" z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu

Fundacja Zakład Narodowy im. Ossolińskich, czyli Ossolineum, to jedna z najważniejszych i najdłużej działających instytucji kultury w Polsce. Istnieje od przeszło 200 lat i prowadzi działalność biblioteczną, muzealną, wydawniczą, naukową oraz kulturalną. - Jesteśmy instytucją niezależną, ale ze względu na niesamowite znaczenie historyczne finansuje nas Skarb Państwa - zdradza dr Dorota Sidorowicz-Mulak. 
Zobacz więcej na temat:  Ossolineum Roman Czejarek KULTURA