Polskie Radio
Section05

wspomnienie

Wojciech Zemek: biblioteka była żywiołem Stanisława Lema

- Lem spędzał w bibliotece większość swojego czasu. Siedział tam i czytał, czy to książkę, czy czasopismo, i nie rozstawał się z nimi. Książki były w jego życiu wszystkim, bo nauczył się czytać już w wieku czterech lat, a poza tym to stało się jego pracą zawodową. I czasem miałem wrażenie, że przeczytał wszystko, co zostało napisane - opowiadał w Dwójce Wojciech Zemek, wieloletni sekretarza Lema, obecnie m.in. redaktor serwisu Lem.pl.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem Rok Lema Dwójka literatura literatura polska science-fiction KULTURA

Magdalena Zawadzka o Wiesławie Gołasie: miał nieprawdopodobną rozpiętość talentu

- Ci, którzy zostali, będą go zawsze pamiętać i stawiać na piedestale sztuki. Był wielki i wybitnym aktorem o nieprawdopodobnym talencie i jego rozpiętości. Pamiętam jak mój mąż, Gustaw Holoubek, z uwielbieniem mówił o jego aktorstwie - powiedziała w Polskim Radiu 24 o Wiesławie Gołasie Magdalena Zawadzka, aktorka.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Gołas aktorstwo śmierć kabaret Magdalena Zawadzka film polski POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Gabriela Zapolska. Aktorka oryginalnej urody i bezczelnej inteligencji

- Porównywać Zapolską do Modrzejewskiej jest nieprawidłowe. Trzeba ją ocenić w wymiarze jej możliwości i jej gry. Jak się zobaczy jej repertuar to widać, że jest rozległy, a poza tym nowatorski i na pewno wyprzedzała inne aktorki. W latach 90. XIX wieku w Warszawie niektóre z tych tzw. gwiazd scenicznych podpisały nawet petycję skierowaną do dyrektorów teatrów stołecznych, żeby jej nie angażowali - mówiła w Dwójce Elżbieta Koślacz-Virol.
Zobacz więcej na temat:  Gabriela Zapolska Małgorzata Szymankiewicz biografia Dwójka TEATR

Alina Margolis-Edelman. "Przez całe życie poprawiała ten świat"

- Chciała, żeby problem krzywdzenia dzieci wypłynął i żeby stworzyć system pomocy dzieciom krzywdzonym. To był plan, który był konsekwentnie realizowany przez Fundację Dzieci Niczyje. Na pewno ta fundacja była pierwszym podmiotem społecznym, który poruszył problem seksualnego wykorzystywania dzieci i pomocy im - wspominał w Dwójce Alinę Margolis-Edelman jej współpracownik, jeden z założycieli Fundacji Dzieci Niczyje, Michał Szymańczak.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Marek Edelman Monika Pilch Dwójka

Prof. Stanisław Rodziński: lata studiów wpłynęły na moją pracę nauczycielską

- Po studiach przez szereg lat byłem wychowawcą w domu dziecka, co było doświadczeniem niezwykłym, potem nauczycielem w szkole podstawowej - w Programie 2 Polskiego Radia przypomnieliśmy opowieści prof. Stanisława Rodzińskiego, który 17 lipca zmarł w Krakowie. Był artystą malarzem, rektorem Akademii Sztuk Pięknych imienia Jana Matejki w Krakowie, autorem wielu książek i artykułów z dziedziny historii sztuki.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2021 Dorota Gacek

Anna Przedpełska-Trzeciakowska: Julia Hartwig była twardą obywatelką

- Miała bardzo mocno ugruntowane przekonania o obowiązkach obywatelskich. Jeszcze nie było Solidarności, a ona potrafiła zadzwonić do mnie i powiedzieć: "pamiętaj, obowiązek obywatelski o godz. 16". Ja już wiedziałam, że jest to przypomnienie o jakimś zebraniu, nie bardzo formalnym, w jakiejś bardzo ważnej sprawie - mówiła w setną rocznicę urodzin Julii Hartwig (14.08) jej przyjaciółka Anna Przedpełska-Trzeciakowska.
Zobacz więcej na temat:  Julia Hartwig poezja Dorota Gacek Dwójka

"Najważniejszy był dla niej człowiek". Wspomnienie o Szczęsnej Milli

- Jako dziennikarka robiła na mnie ogromne wrażenie. Przed każdą rozmową była bardzo dobrze przygotowana, ale też przed każdą miała tremę. Chociaż wchodziła do studia dziesiątki tysięcy razy w swoim życiu, zawsze było to dla niej przeżycie i chciała zrobić to jak najlepiej - tak prof. Ireneusz Krzemiński wspominał mistrzynię reportażu Polskiego Radia Szczęsną Milli, która zmarła 30 lipca w wieku 85 lat.
Zobacz więcej na temat:  Szczęsna Milli Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek odeszli 2021

Kazimierz Kowalski we wspomnieniach przyjaciół i słuchaczy

Jego gawędy i nocne audycje cieszyły się wielkim uznaniem słuchaczy Programu 1 Polskiego Radia. To dzięki pomysłowości i determinacji Kazimierza Kowalskiego światowa publiczność uczestniczyła w transmisji opery "Straszny dwór" Moniuszki, a kuracjusze w Ciechocinku mogli od lat 90. zanurzyć się w świecie opery i operetki dzięki festiwalowi jego pomysłu.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Kowalski Zbigniew Krajewski MUZYKA opera