Polskie Radio
Section05

wspomnienie

Stan wojenny. Jak pamiętamy wydarzenia z 1981 roku? [POSŁUCHAJ]

Mija 40 lat od ogłoszenia stanu wojennego. Oceny tego faktu historycznego są różne, ale pamięć poszczególnych ludzi o tamtym czasie pokazuje, w jakiej epoce żyli, jak angażowali się w działalność opozycyjną i o co walczyli. Nie chcieli być bierni. Generał Wojciech Jaruzelski, który na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego wprowadził stan wojenny, już nie żyje.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż stan wojenny historia Polski Wojciech Jaruzelski Warszawa 13 grudnia Trójka

Autokreacja i miłość do Polski. Tamara Łempicka widziana oczami prawnuczki

Tamara Łempicka po raz kolejny wzbudza zainteresowanie u szerokiej publiczności – tym razem z racji spektakularnych i rekordowych sprzedaży jej prac na aukcjach. Dziś dalsza część opowieści o tej znakomitej artystce, którą Marisa de Lempicka, jej prawnuczka, snuje w rozmowie z Aleksandrą Kaczkowską.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Aleksandra Kaczkowska Tamara Łempicka KULTURA SZTUKA malarstwo Trójka

Kalina Jędrusik: cierpiałam na skutek niesprawiedliwych ocen [POSŁUCHAJ]

- Pewne o mnie opinie nastręczały mi dużo goryczy i smutków. Ale dziś patrzę na to bardzo rzewnie i pobłażliwie - mówiła w 1990 roku w Polskim Radiu Kalina Jędrusik, wspominając dawne, negatywne głosy krytyków na jej temat. Takich nagrań z prywatnymi wypowiedziami znakomitej artystki zachowało się w radiowych archiwach znacznie więcej.
Zobacz więcej na temat:  Kalina Jędrusik rodzina dzieciństwo TEATR kino HISTORIA

Zmarła sopranistka Aga Mikolaj. "Skromna, wyrazista i spontaniczna"

- Aga była osobą bardzo emocjonalną. Słuchała ludzi, którzy mieli coś ciekawego do powiedzenia, była osobą skromną, a przy tym - chciałoby się powiedzieć - typową śpiewaczką, której emocje uzewnętrzniały się w sposób wyrazisty i spontaniczny - wspominał znakomitą artystkę Wojciech Nentwig. Aga Mikolaj zmarła 11 listopada w wieku 51 lat.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2021 Andrzej Sułek muzyka klasyczna Dwójka KULTURA

5 Pułk Ułanów Zasławskich w walkach o niepodległość

Reportaż "Zasławczycy: tradycje i współczesność" został nagrany podczas święta pułkowego 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Jeden z wersów żurawiejki sławiącej dokonania pułku z czasów wojny polsko-bolszewickej brzmi: "W słynnej szarży pod Zasławiem pułk zasłużył się Warszawie".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski niepodległość żołnierze reportaż dzień niepodległości Dariusz Michalski pamięć Ostrołęka

Krowy w mieście. Kto je pamięta? [POSŁUCHAJ]

Służewiec Przemysłowy i Służew nad Dolinką. To dwie warszawskie dzielnice, które połączyła akcja "Krowa na wypasie". Młodzi ludzie spacerują po osiedlach ze sztuczną krową, stworzoną w skali 1:1. To nie jest jednak jakiś dziwny happening: rozmawiają z ludźmi o tym, jak pamiętają te dzielnice i jak wyglądały one w latach 70., gdy pasły się tam jeszcze krasule. Ta konfrontacja przeszłości i teraźniejszości to pretekst do budowania lokalnych więzi.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż Warszawa HISTORIA KULTURA Trójka

Kresy – pamięć, ludzie, przedmioty

Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej - Oddział Muzeum Narodowego w Lublinie już od roku prowadzi akcję "Z Kresów ocalone: zbiórka pamiątek i opowieści kresowych". Celem inicjatywy jest zachowanie pamięci o Kresach w aspekcie materialnym i duchowym. W ramach akcji zbierane są zarówno pamiątki przechowywane w rodzinach Kresowian, jak i wspomnienia rejestrowane w formie historii mówionej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA muzeum Kresy historia Polski pamiątki Katarzyna Cygler Trójka

"Prof. Henryk Samsonowicz był człowiekiem wielowymiarowym"

- Miał duży dystans do otaczającej go rzeczywistości. Nie nazwałbym go jednak "oazą spokoju". Może dlatego, że miał bardzo duży temperament. Czuło się to na przykład w sposobie prowadzenia przez niego wykładów. Nigdy nie robił tego w sposób monotonny - mówił w Dwójce prof. Grzegorz Myśliwski, wychowanek prof. Henryka Samsonowicza.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Samsonowicz Wacław Holewiński Dwójka odeszli 2021

Uroczystość Wszystkich Świętych. Bogata historia polskich nekropolii

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych, oddając cześć tym wszystkim, którzy osiągnęli życie wieczne, a wiernym na ziemi wskazując drogę, która prowadzi ich do świętości. Z tej okazji podczas audycji odwiedzaliśmy polskie nekropolie z bogatą historią, m.in. zakopiańskie cmentarze na Pęksowym Brzyzku, Cmentarz Rakowicki czy Stare Powązki w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Wszystkich Świętych historia Polski

Elżbieta Markowska. Wspomnienie twórczyni radiowej Dwójki w wolnej Polsce

- Była konserwatystką o bardzo liberalnym spojrzeniu na otoczenie. Właściwie każde zachowanie potrafiła wytłumaczyć, choć nie każde akceptowała. Myślę, że właśnie ten zestaw cech spowodował, że kiedy nastąpił przełom lat 1989/90, właśnie ona została wybrana do zorganizowania Programu 2 - mówił w Dwójce dziennikarz Grzegorz Michalski, wspominając Elżbietę Markowską.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Markowska Dwójka Magdalena Łoś historia radiofonii

Małgorzata Żaryn o królowej Bonie: znała języki i doskonale orientowała się w życiu politycznym

- Należy pamiętać, że przełom XV i XVI wieku to okres, w którym przywiązywano dużą wagę do wykształcenia. Szczególnie osób wysoko urodzonych. Obejmowało to także kobiety, które mogły zostać władcami. Taką osobą była Bona. Znała dużo języków i orientowała się w sytuacji politycznej - powiedziała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Żaryn, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Bona Sforza historia Polski królowie Polski HISTORIA ludzie Polskie Radio 24

Poeta o Adamie Zagajewskim: to przede wszystkim ambasador Polski na świecie

- Adam Zagajewski jest przede wszystkim polskim ambasadorem na świecie. Jego krąg przyjaciół jest ogromny. Również krąg podziwiających go czytelników - w Hiszpanii, Niemczech, we Francji, w USA. To ma ogromne znaczenie dla promowania polskiej kultury w ostatnich latach - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Różycki, poeta z Fundacji im. Zbigniewa Herberta.
Zobacz więcej na temat:  Adam Zagajewski poezja czytelnictwo KULTURA Wydarzenia Polskie Radio 24

DCz #583 Wspominamy Bernarda Haitinka

- Bernard Haitink pojawiał się w naszej audycji wielokrotnie. Dwa lata temu, w wieku 90 lat zakończył swą karierę. Był jedną z ostatnich gwiazd pamiętających złotą erę lat 60. oraz 70. i wymarzonym partnerem dla wielu wielkich artystów. Jego dorobek jest przeogromny. Na początku był skrzypkiem, zgłosił się na kursy dyrygenckie i wtedy go odrzucono. Z jego karierą mocno związane są także Boston i Chicago - mówili na antenie Dwójki Przemysław Psikuta i Wojciech Barcikowski.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2021 Przemysław Psikuta muzyka klasyczna dyrygent Dwójka