Polskie Radio
Section05

wspomnienie

Mija 50 lat od premiery legendarnego spektaklu "Wyzwolenie" Konrada Swinarskiego

W audycji "Historia bliska" przypominamy legendarną inscenizację teatralną dramatu Stanisława Wyspiańskiego "Wyzwolenie" w reżyserii Konrada Swinarskiego. Premiera spektaklu odbyła się 50 lat temu w Starym Teatrze w Krakowie. W roli głównej wystąpił wówczas zmarły dwa lata temu Jerzy Trela. Obok niego zagrała Anna Polony, która ze sceny Starego opowiadała o legendarnym przedstawieniu i reżyserze. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski PRL Marek Stremecki TEATR Anna Polony Konrad Swinarski reżyser Jerzy Trela Jerzy Radziwiłowicz

Historia naszych przodków. Czy jesteśmy w stanie udźwignąć prawdę?

Ocalenie od zapomnienia i przekazywanie opowieści kolejnym pokoleniom. Taka narracja towarzyszy kultywowaniu pamięci o przodkach w wielu rodzinach. Niekiedy jednak przywołanie przeszłości, szczególnie tej głęboko skrywanej, może przynieść nieodwracalne skutki, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z wieloletnią zmową milczenia. Odkrywanie prawdy o naszych bliskich może być traumatyczne, ale i oczyszczające. Niezależnie od tego, czy jesteśmy rodziną ofiar czy rodziną katów.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska rodzina pamiątki historia Polski

Ernest Bryll w oczach przyjaciół

W "Strefie literatury" wspominaliśmy Ernesta Brylla. Ze względu na ograniczony czas audycji pominęliśmy etap jego kariery dyplomatycznej, gdy już w nowych czasach reprezentował Polskę w Irlandii jako ambasador. Nie mówiliśmy też o dokonywanych wspólnie z żoną przekładach literatury irlandzkiej.
Zobacz więcej na temat:  Ernest Bryll odeszli 2024 pisarze i poeci Anna Lisiecka Dwójka KULTURA Ewa Dałkowska Krystyna Prońko Andrzej Ferenc Michał Komar Olgierd Łukaszewicz Marcin Wolski Janusz Kukuła Andrzej Nowak

"Nikt nie znał polskiej literatury tak jak on". Wacław Tkaczuk, radio i poezja

- Miałem to szczęście, że zajmowałem się w życiu tym, co było mi najbliższe: upowszechnianiem literatury i sztuki poetyckiej - mówił w jednej z archiwalnych radiowych audycji Wacław Tkaczuk. 30 marca 2024 roku wspominamy 82. rocznicę urodzin tego wieloletniego kierownika literackiego Teatru Polskiego Radia, twórcy wielu scenariuszy radiowych, znakomitego krytyka i poety.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio literatura poezja Teatr Polskiego Radia HISTORIA

"Świat tęskni za Krzysztofem Pendereckim i potrzebuje jego muzyki"

– Jego muzyka otworzyła dla mnie zupełnie nowy wymiar muzycznej wypowiedzi. Choć minęło już kilka dekad, nadal jestem głęboko wstrząśnięta emocjonalną siłą jego dzieł – mówiła w kwietniu 2020 roku znakomita niemiecka skrzypaczka Anne-Sophie Mutter, wspominając zmarłego 29 marca 2020 roku Krzysztofa Pendereckiego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki rocznica MUZYKA HISTORIA Anne-Sophie Mutter Andrzej Bauer Piotr Iwicki Krzysztof Zanussi kompozytor komponowanie dyrygent

Nie żyje Jerzy Mindziukiewicz "Jur"

Nie żyje Jerzy Mindziukiewicz "Jur", wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich. W czasie Powstania Warszawskiego służył w Zgrupowaniu "Chrobry II". Miał 96 lat.  - Byłem w batalionie "Miotła" w plutonie "Niedźwiedzi". Miałem mnóstwo kolegów, którzy ze mną byli i niestety bardzo dużo ich zginęło w Powstaniu Warszawskim – mówił Jerzy Mindziukiewicz na antenie Polskiego Radia w 2018 roku.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa Warszawa Armia Krajowa

Adam Mickiewicz z wizytą u papieża. "Jak nie krzyczeć, kiedy ojczyzna zabita"

Według świadków Adam Mickiewicz podczas audiencji u Piusa IX – wiosną 1848 roku – był bardzo rozemocjonowany. Mówił przy tym ponoć takie rzeczy, na które urażony papież reagował: "Zapominasz się!". Jakie były okoliczności spotkań polskiego poety z Piusem IX?
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz chrześcijaństwo papież Rzym katolicyzm literatura niepodległość Włochy wiosna ludów poezja

Wiesław Myśliwski. "Literatura broni nas przed bezsensem świata"

– Opowiadając, konstruujemy nasze życie. Układamy je w jakąś logiczną całość. Literatura jest próbą formowania życia w coś, co ma swoją harmonię i swój sens – mówił Wiesław Myśliwski na antenie Polskiego Radia. Znakomity pisarz, autor m.in. takich powieści, jak "Kamień na kamieniu" i "Widnokrąg", kończy 25 marca 2024 roku dziewięćdziesiąt dwa lata!
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Myśliwski literatura kultura ludowa chłopi wieś filozofia

Teodor Tomasz Jeż. "Nie pisałbym, gdyby Polska była w normalnym stanie"

Kiedyś – jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy, liczbą powieści (80!) ustępujący jedynie Józefowi I. Kraszewskiemu. Dziś zapomniany. Czemu zawdzięczał Teodor Tomasz Jeż (wł. Zygmunt Miłkowski) taką poczytność, co kryją półki z jego książkami i jak czasy, w których przyszło mu żyć, wpływały na jego pisanie?
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Miłkowski Teodor Tomasz Jeż romantyzm literatura prasa chłopi szlachta Bałkany powieść

"Aktorem zostałem wskutek prowokacji". Posłuchaj archiwalnych nagrań Krzysztofa Kowalewskiego

Niewiele brakowało, by nie stał się jednym z najpopularniejszych polskich aktorów, odtwórcą słynnych ról w "Nie ma róży bez ognia" i "Brunecie wieczorową porą" oraz tytułowym bohaterem kultowej radiowej audycji "Kocham Pana, Panie Sułku". Na szczęście pewnego dnia ktoś tak zdenerwował młodego Krzysztofa Kowalewskiego, że ten postanowił: "będę aktorem!".
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kowalewski Marta Lipińska Polskie Radio TEATR FILM KULTURA Teatr Polskiego Radia aktorzy aktor aktorstwo Janusz Kukuła Wiktor Zborowski Andrzej Zieliński

Tadeusz Woźniak wspomina Ernesta Brylla

Nie żyje Ernest Bryll. Poeta, dramatopisarz i prozaik zmarł w wieku 89 lat. - Był jednocześnie wybitnym wieszczem i człowiekiem kultury popularnej. W jednej i drugiej dziedzinie osiągnął wyżyny. Już w czasach komuny grane były jego przestawienia teatralne, zarówno te bardzo poważne, jak i musicalowe. Wszystkie z ogromnymi sukcesami - powiedział na antenie Jedynki muzyk i kompozytor Tadeusz Woźniak. 
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Woźniak piosenka Zbigniew Krajewski Ernest Bryll literatura polska piosenka Jan Kochanowski odeszli 2024

"Strefa interesów", kręcona w Polsce, z dwoma Oscarami. O czym jest film?

Duża willa z pięknie utrzymanym ogrodem, z piwnicami pełnymi żywności, z centralnym ogrzewaniem. W domu wiele rodzinnych zdjęć, obrazów, dwie łazienki, pokój do zabaw dla dzieci. Obok, za murem z zasiekami, wieżyczka wartownicza. Dalej komora gazowa, krematorium. I wielki obóz śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz III Rzesza Niemcy nazizm niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne FILM kino Rudolf Hoess Oscary 2024

"Franciszek Pieczka. Portet intymny" Katarzyny Stoparczyk: książka, dzięki której pozostał ślad

Katarzyna Stoparczyk tę książkę miała napisać razem z jej bohaterem. Niestety, nie zdążyli. Zatem po jego śmierci, aby dotrzymać zobowiązania, wyruszyła z mikrofonem do bliskich artysty. Rozmawiała z synem Piotrem i córką Iloną, z najbliższymi krewnymi i sąsiadami aktora, a także z przyjaciółmi z artystycznego świata, jak Daniel Olbrychski, Jan Jakub Kolski czy Kazimierz Kaczor. Tak powstała książka "Franciszek Pieczka. Portret intymny".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA biografia Franciszek Pieczka premiera Katarzyna Stoparczyk Tomasz Miara Trójka

Od Podola po Amerykę. Zygmunt Haupt próbuje ocalić świat

– Jego proza jest jak trans, modlitwa, zaklinanie. Olśniła mnie i było to jedno z najważniejszych olśnień w moim życiu – podkreślał w Polskim Radiu prof. Krzysztof Rutkowski, opowiadając o twórczości Zygmunta Haupta. 5 marca 2024 roku mija 117. rocznica urodzin tego pisarza, którego losy obejmują przestrzeń od ukraińskich wiosek po Nowy Orlean.
Zobacz więcej na temat:  literatura Kresy Ukraina Podole Paryska "Kultura" Stany Zjednoczone Stanisław Maczek II wojna światowa Jerzy Stempowski pseud. Paweł Hostowiec

Nie żyje prof. Jerzy Jarzębski. Posłuchaj, co mówił o Lemie, Schulzu, Gombrowiczu

Prof. Jerzy Jarzębski, zmarły 25 lutego br. w wieku 76 lat, należał do najświetniejszych znawców współczesnej literatury polskiej. W radiowych archiwach zachowały się nagrania, w których mówił o ważnych dla siebie twórcach. – Gombrowicz trafiał w bardzo wiele istotnych spraw, które nas dotyczą – podkreślał prof. Jarzębski w jednej z audycji, dowodząc, jak bardzo literatura była dla niego sprawą żywą, aktualną i nieprzemijającą.  
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Jarzębski Witold Gombrowicz Stanisław Lem Bruno Schulz literatura