Polskie Radio
Section05

wspomnienie

"Dzięki rodzinnym korzeniom jest się silniejszym". Melchior Wańkowicz o swoich "szczenięcych latach"

Klasyk polskiego reportażu i mistrz gawędy – Melchior Wańkowicz – niejednokrotnie gościł przed mikrofonem Polskiego Radia. W roku ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Melchiora Wańkowicza warto sięgnąć do nagrań z udziałem tego pisarza. Zwłaszcza że to właśnie radiowe nagrania oddają ten niepowtarzalny gawędowy styl opowiadania, tak charakterystyczny dla autora "Szczenięcych lat".
Zobacz więcej na temat:  Melchior Wańkowicz pisarz reportaż Kresy literatura

"Średniowiecze jest epoką naszych korzeni". Jacques Le Goff i odkrywanie przeszłości

– Historia służy do lepszego zrozumienia, kim jesteśmy i skąd przychodzimy. A to właśnie średniowiecze jest czasem naszych początków – mówił w archiwalnych radiowych nagraniach Jacques Le Goff. 1 stycznia wspominamy 100. rocznicę urodzin tego znakomitego francuskiego historyka, połączonego bliskimi więzami również z Polską.
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze Francja PRL architektura Tuluza Warszawa

Janusz Kukuła: Wigilia to dzień, kiedy wszyscy jesteśmy dziećmi. I to nie powinno się zmieniać

Wigilijnym gościem "Zagadkowego Studia" był Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. W ten niezwykły dzień opowiadał o swoich wspomnieniach z dzieciństwa, kiedy razem z rodzicami np. zapalał prawdziwe świeczki na choince, ale także przewrotnie zastanawiał się, czy rzeczywiście doświadczenia nas wzbogacają.
Zobacz więcej na temat:  dzieci dzieciństwo Wigilia choinka bombki społeczeństwo Janusz Kukuła Trójka

Grób Nieznanego Żołnierza. Najważniejsze miejsce pamięci narodowej w naszym kraju

W lożach przy Pałacu Saskim zasiedli najważniejsi przedstawiciele władzy II Rzeczpospolitej, m.in. prezydent Stanisław Wojciechowski i marszałek Józef Piłsudski. Trumna została opuszczona do grobowca o godzinie 13. Kilkadziesiąt sekund później nastąpiła cisza. Przestały bić dzwony, oddano 24 salwy armatnie, a następnie grobowiec nakryto płytą nagrobną. 98 lat temu, 2 listopada 1925 roku, odbył się pogrzeb Nieznanego Żołnierza.
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski historia Polski Grób Nieznanego Żołnierza Jakub Domoradzki

Pamiątki pięknego życia, świadkowie okrutnej śmierci. Fotografie rodziny Ulmów

Wiktoria Ulma ucząca pisać swoje dzieci. Józef Ulma w ogrodzie wśród uli. Przedszkolaki z Markowej. Prace w polu. Małżeństwo Ulmów przytulone do siebie, szczęśliwe. Trzy Żydówki siedzące na ziemi, uśmiechające się. Na tej ostatniej fotografii zastygły krople krwi. Jest to krew zamordowanych w marcu 1944 roku przez niemieckich żandarmów w domu Ulmów.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie beatyfikacja II wojna światowa Niemcy fotografia

"Był muzykiem niezmiernie słuchającym". Bernard Kawka wspomina Janusza Mycha

Niemal tydzień temu, 27 lipca, pożegnaliśmy Janusza Mycha, wybitnego muzyka jazzowego i kompozytora, wokalistę legendarnej grupy NOVI Singers. - W moim odczuciu Janusz był muzykiem niezmiernie słuchającym. Potrafił wkomponować się w ten pejzaż i zawsze zaproponować jakieś rozwiązanie - mówił w "Muzycznej Jedynce" Bernard Kawka, założyciel NOVI Singers. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kusy Adam Rozlach Jazz Janusz Mych Bernard Kawka Fryderyk Chopin album