Polskie Radio
Section05

wystawa

Polskie Radio 24 UK/Poland Season 2025. 100 wydarzeń kulturalnych w obu krajach

- Zależało nam na wsparciu projektów, które zawierają elementy sztuki brytyjskiej, a także aby pokazać mieszkańcom Wielkiej Brytanii to, co się obecnie dzieje w polskiej sztuce. W tym zadaniu pomógł nam Instytut im. Adama Mickiewicza oraz Instytut Kultury Polskiej w Londynie - mówiła w Polskim Radiu 24 dyrektor ds. Kultury i Sztuki w British Council Ewa Ayton. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Wielka Brytania FILM TEATR

Państwowe Muzeum Etnograficzne zaprasza na wyjątkową wystawę. Jaką Afrykę pokazują "Afrotopie"?

Do połowy września w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie można oglądać wystawę „Afrotopie”, poświęconą współczesnemu obrazowi Afryki. Kontynent ten wciąż bywa przedstawiany w mediach i sztuce w sposób uproszczony – jako egzotyczne miejsce pełne kontrastów, oderwane od swojej rzeczywistości.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Afryka etnografia antropologia

"Oczy moje zwodzą pszczoły". Przekrojowa wystawa fotografii w CSW Zamek Ujazdowski

"Oczy moje zwodzą pszczoły" to pierwsza od wielu lat wystawa polskiej fotografii o takim formacie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. - Pomysł zrobienia takiej dużej wystawy fotograficznej wziął się z ogólnego namysłu nad tym, jaką rolę ma Centrum Sztuki Współczesnej na mapie warszawskich instytucji - mówiła kuratorka Kamila Bondar.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka SZTUKA KULTURA CSW Zamek Ujazdowski CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie fotografia zdjęcia Zobacz także Katarzyna Sanocka

Polskie Radio 24 Włoscy mistrzowie pędzla i modlitewnik Bony. Nowości w Zamku Królewskim

W zaaranżowanej na nowo Galerii im. Lanckorońskich w Zamku Królewskim w Warszawie znajdziemy dzieła malarstwa włoskiego od wczesnego renesansu po późny barok. Wśród znakomitych artystów światowej klasy prezentowane są dzieła m.in. Lucassa Cranacha, Mattiego Pretiego czy Jacopa Basana. Można też podziwiać dwa obrazy Rembrandta van Rijna - "Dziewczyna w ramie obrazu" i "Uczony przy pulpicie", które zostały podarowane przez prof. Karolinę Lanckorońską Zamkowi Królewskiemu. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 galeria malarstwo Zamek Królewski

Pastele Wyspiańskiego ruszają na podbój National Portrait Gallery w Londynie

- To bardzo skomplikowany transport, ponieważ wywozimy do Anglii pastele, które muszą być w specjalnie w tym celu zbudowanych skrzyniach. Wszystko jest bardzo starannie zaplanowane. To kwestia kilku dni, żeby transport wyruszył z Krakowa. Zrobimy to w ostatniej możliwej chwili - mówił w Dwójce Andrzej Szczerski, kurator wystawy dzieł Stanisława Wyspiańskiego w londyńskiej National Portrait Gallery.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Wyspiański Jakub Kukla Andrzej Szczerski Londyn malarstwo SZTUKA KULTURA Zobacz także National Portrait Gallery Dwójka

"1945. Nie koniec, nie początek". Powojenna rzeczywistość polskich Żydów

W powszechnej świadomości II wojna światowa skończyła się w 1945 roku. Choć powinien być to czas euforii, dla Żydów, zmagających się ze stratą oraz osamotnieniem, to przede wszystkim moment podejmowania decyzji – co dalej? O tej trudnej rzeczywistości po wojnie opowiada wystawa w Muzeum POLIN "1945. Nie koniec, nie początek", którą można oglądać od 7 marca.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka KULTURA POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich Aldona Łaniewska-Wołłk

Wystawa "(Nie)Umarła klasa". W świecie wyobraźni Tadeusza Kantora

W tym roku mija 50. rocznica premiery spektaklu "Umarła klasa" Tadeusza Kantora – sztuki, która zrewolucjonizowała świat teatralny. Z tej okazji w krakowskiej Cricotece można oglądać wystawę "(Nie)Umarła klasa", która ukazuje nie tylko warsztat pracy Teatru Cricot 2, ale również pozwala stać się częścią legendarnego spektaklu twórcy Teatru Śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Tadeusz Kantor KULTURA Zobacz także Monika Zając Cricoteka TEATR

Janusz Tarabuła i malarstwo materii. "Odpowiedź na traumy i mroki II wojny światowej"

W Muzeum Narodowym w Krakowie możemy podziwiać wystawę pt. "Janusz Tarabuła. Pamięć". Ekspozycja przedstawia dzieła artysty, które zmieniały się na przestrzeni lat. O szczegółach wydarzeniach i samej twórczości Janusza Tarabuły opowiedziała w Dwójce kurator wystawy Anna Budzałek.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie Katarzyna Sanocka Janusz Tarabuła Anna Budzałek malarstwo Dwójka Zobacz także

Tadeusz Kuntze - żył i tworzył w Rzymie, ale to Kraków był kluczowy dla jego kariery

- Tadeusz Kuntze przyjechał do Krakowa po zakończeniu edukacji w Rzymie. Spędził tu około 1,5 roku, maksymalnie do dwóch lat. Zostawił jednak kilka dzieł, które później będą rezonować - mówiła w Dwójce Natalia Koziara-Ochęduszko, współkuratorka wystawy "Oko malarza. Tadeusz Kuntze (1727-1793)" w Zamku Królewskim na Wawelu.
Zobacz więcej na temat:  Wawel malarstwo SZTUKA KULTURA Justyna Nowicka Dwójka Tadeusz Kuntze Zamek Królewski Zobacz także Rzym