Polskie Radio
Section05
zabytki

Kościół św. Mikołaja w Kijowie zostanie oddany wiernym. "W budynku będzie brzmieć modlitwa do Boga"

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że minister kultury Ukrainy potwierdził, że kijowski kościół św. Mikołaja zostanie oddany wiernym. Tamtejsi katolicy starali się o to od lat. - Od teraz w budynku będzie brzmieć modlitwa do Boga - zapewniono.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński Ukraina zabytki Kościół katolicyzm

"Perła polskiej kultury świeci jeszcze mocniej". Piotr Gliński o renowacji Kalwarii Pacławskiej

 - Kalwaria Pacławska to jest perła polskiej kultury. Perła, która jednocześnie uosabia przemiany tej kultury, też tragiczne zmiany, jakie przechodziliśmy. Ale przede wszystkim uosabia te podstawowe rysy i fundamenty tej kultury - powiedział Piotr Gliński. Wicepremier przypomniał również, że Polska jest liderem w wydawaniu unijnych pieniędzy, dzięki m.in. znakomitym specjalistom i urzędnikom.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zabytki KULTURA Marek Kuchciński społeczeństwo

Instytut Polonika na Ukrainie. "Dawne ziemie wschodnie RP są dla nas naturalnym terenem działalności"

- Fundusze przeznaczane są głównie na prace konserwatorskie, a od wybuchu wojny najwięcej ich pochłaniała działalność na Ukrainie - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie KULTURA Lwów Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zabytki

Michał Laszczkowski: wciąż zbyt mało wiemy o zabytkach

- Polacy cenią zabytki i uważają je za element naszej tożsamości. Problem polega na tym, że nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, co jest, a co nie jest zabytkiem. Nie zawsze obiekty z przeszłości traktujemy odpowiednio, zostało nam ich niewiele, a sporo niszczymy. Nowa instytucja ma promować profesjonalną konserwację i wartości, jakie z niej wypływają - mówił dr Michał Laszczkowski, p.o. dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Dwójka zabytki

Galicyjski Rynek w Sanoku. Tu poczujesz się jak w roku 1900

- To, co tu widzimy, to pokazanie w pigułce, jak kiedyś taki rynek miasteczka mógł wyglądać. Z domami, instytucjami, sklepami; z wszystkim tym, co tworzyło infrastrukturę miasteczka. W okresie staropolskim i później istniało zresztą takie kryterium, jak "miasteczko". Później całkowicie zniknęło - mówił w radiowej Jedynce dr Hubert Ossadnik z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
Zobacz więcej na temat:  turystyka podkarpackie wycieczka Sanok Bieszczady muzeum góry zabytki wakacje skansen Sława Bieńczycka

Narodowy Instytut Dziedzictwa realizuje projekt digitalizacji i udostępniania cyfrowych dóbr kultury

Zeskanowanie i udostępnienie ponad 1,3 mln dokumentów dot. dziedzictwa kulturowego będzie efektem realizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa projektu digitalizacji i udostępniania cyfrowych dóbr kultury. Już ponad 700 tys. dokumentów z tego zbioru znajduje się na portalu zabytek.pl.  
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Sellin digitalizacja zabytki cyfryzacja ewidencja HISTORIA

Zagrabiona kolekcja przyrodnicza znów w Polsce. Odzyskano ją po 80 latach

Unikatowa kolekcja 37 okazów zoologicznych i 46 książek naukowych, zagrabiona w czasie II wojny światowej ze zbiorów przedwojennego Państwowego Muzeum Zoologicznego w Warszawie, po 80 latach powróciła do Polski. Uroczyste przekazanie zbiorów przez Haus der Natur w Salzburgu do Muzeum i Instytutu Zoologii PAN odbyło się w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński zabytki

NASZ WYWIAD Pałac Kultury i Nauki powinien zniknąć? "Argumentów, żeby to zburzyć jest kilka"

Rosjanie pokazują swoje prawdziwe oblicze, które skrywali za pięknymi willami i pałacami. Świat widzi, na co ich stać. To drugi symboliczny moment, by z Pałacem Kultury i Nauki, tym sowieckim symbolem panowania nad miastem, skończyć. Poza tym im dalej, tym z tym budynkiem będzie gorzej. Już teraz koszty jego utrzymania są poza skalą - mówi w rozmowie z portalem PolskieRdio24.pl Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Pałac Kultury i Nauki miasto Cezary Kaźmierczak zabytki

Dolnośląskie. Akt wandalizmu sprzed 500 lat, który stał się zabytkiem

Czy akt wandalizmu może być zabytkiem? Jeśli pochodzi sprzed pięciu wieków, a zatem z czasów renesansu, to czemu nie? Archeolodzy z Muzeum Regionalnego w Jaworze na Dolnym Śląsku próbują odczytać napisy, jakie zostały odkryte pod malunkiem drogi krzyżowej w dawnej świątyni. Kim byli ich autorzy i jakie treści pozostawili?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda Dolny Śląsk renesans zabytki muzeum Kościół dolnośląskie Andrzej Andrzejewski

Ochrona dziedzictwa Ukrainy. Sellin: z Polski płynie największa pomoc

- Wysłaliśmy już na Ukrainę ok. 20 transportów z rzeczami, które - jak sygnalizowała strona ukraińska - są potrzebne. Chodzi tutaj głównie o sprzęt przeciwpożarowy, różnego rodzaju specjalistyczne materiały, które zabezpieczają zabytki przed ogniem, pożarami, ale też wybuchami bomb czy podmuchami - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Sellin POLSKA Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni zabytki

Domy przysłupowe – dziedzictwo transgranicza woła o ocalenie

Schirgiswalde w Niemczech, Vysoka Lipa w Czechach, Bogatynia w Polsce – te trzy miasta w sąsiadujących ze sobą krajach łączy wspólne dziedzictwo architektoniczne w postaci domów przysłupowych. Wiele z tych znajdujących się po polskiej stronie niestety jest w fatalnym stanie. O ocalenie ich od zapomnienia walczą mieszkańcy województwa dolnośląskiego i miłośnicy regionu.
Zobacz więcej na temat:  Witold Lazar Trójka Piotr Słowiński dom dolnośląskie Dolny Śląsk Turów zabytki Czechy Niemcy

"Deskorolka" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

W Polsce jest wiele osób, które kochają stare autobusy i tramwaje. Mają masę zdjęć i zawsze szukają okazji, aby przejechać się zabytkowym pojazdem. Wiedzą wszystko o detalach technicznych, historii, ale też pamiętają o ludziach, dla których miejska komunikacja i jej historia była wielką pasją, którą dzielili się z innymi.
Zobacz więcej na temat:  reportaż tramwaj autobus zabytki Urszula Żółtowska-Tomaszewska