Polskie Radio
Section05

zabytki

Ruszają prace przygotowawcze przed odbudową Pałacu Saskiego

Dyskusje na temat odbudowy zburzonego Pałacu Saskiego trwały długo i budziły wiele emocji. Dzisiaj jedynym widocznym zachowanym jego fragmentem jest Grób Nieznanego Żołnierza. Teraz, po podjęciu decyzji o odbudowie, zaczynają się prace przygotowawcze. Jesienią wkroczą archeolodzy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Warszawa Pałac Saski archeologia architektura historia Polski Przemysław Lis Witold Lazar Trójka odbudowa rekonstrukcja

Nasza (nowa) Pani. Co dalej z paryską katedrą?

Ponad 3 lata temu rozległ się alarm: Notre Dame płonie! W akcji ratowania najsłynniejszej francuskiej, i jednej z najstarszych w Europie, katedry uczestniczyło ok. 400 strażaków. Co dalej z budowlą? Jakie będą jej losy? Czy to dramatyczne wydarzenie powinno stać się przyczynkiem do dyskusji o ochronie nieruchomych zabytków? Czy potrzebny jest w tej dziedzinie jednolity system ostrzegania? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Notre Dame Paryż architektura KULTURA Monika Małkowska SZTUKA pożar pożar katedry Notre Dame

Łukasiewicz, Trzecieski, Klobassa-Zrencki. Tak rodził się polski przemysł naftowy

150 lat temu, w 1872 roku, w Bóbrce Ignacy Łukasiewicz ufundował i ustawił kamienny obelisk na pamiątkę założenia tu kopalni ropy naftowej w 1854 r. Obecnie w miejscowości tej znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego jego imienia, a kopalnia ropy jest najstarszą działającą na świecie.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Ignacy Łukasiewicz ropa naftowa Rzeszowszczyzna historia Polski muzeum przemysł

Polskie dziedzictwo na Ukrainie. Minister kultury zapewnia: zabytki są monitorowane

Minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że zabytki polskiego dziedzictwa kultury na Ukrainie są objęte opieką resortu, a polscy konserwatorzy są w kontakcie z osobami sprawującymi nad nimi pieczę na miejscu. - W razie jakichś nieszczęść także jesteśmy przygotowani na wszelkie działania - zapewnił wicepremier.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński Ukraina wojna 2022 społeczeństwo KULTURA

Zniszczenia wojenne na Ukrainie. Polskie organizacje pomagają chronić zabytki

Od samego początku wybuchu zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę, Polskie organizacje przekazują materiały pomagające chronić ukraińskie zabytki i dobra kultury. Organizowana jest również pomoc ewakuacji zbiorów oraz działalność doradcza. na czym polega inicjatywa? Jakie działania są prowadzone? 
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Perzyna Katarzyna Cygler Trójka Ukraina wojna na Ukrainie Trójka Ukraina KULTURA

Lokomotywownia "Olszynka Grochowska" wpisana do rejestru zabytków

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków wpisał do rejestru zabytków unikatowy obiekt budownictwa kolejowego, jakim jest hala lokomotywowni "Olszynka Grochowska", wzniesiona w latach 30. XX w., znajdująca się przy ul. gen. Chłopickiego 53 w Warszawie. Budynek jest przykładem obiektu zbudowanego według nowatorskiego projektu. Co oznacza wpisanie do rejestru zabytków? 
Zobacz więcej na temat:  kolej lokomotywa pociągi historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne Julian Tuwim

Wakacje z zabytkami: pomysł na spędzanie urlopu

Z początkiem lipca Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zainaugurowało projekt "Wakacje z zabytkami". Jego celem jest prezentacja bogactwa polskiego dziedzictwa materialnego. W okresie wakacji, dzięki pokazaniu w sieci pomników historii, budowli sakralnych, zamków, pałaców, ogrodów historycznych, rezerwatów przyrody, zabytków architektury czy techniki, możemy podziwiać różnorodność polskiego dziedzictwa kulturowego i poznać historię danego regionu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wakacje urlop Katarzyna Cygler Trójka

Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego. Przeszłość na wyciągnięcie ręki

W zespole zamkowo-parkowym w Łańcucie można zobaczyć unikatową kolekcję pojazdów konnych i zwiedzić storczykarnię. To tutaj od ponad 40 lat odbywają się festiwale muzyczne, zapoczątkowane przez Bogusława Kaczyńskiego. I to tutaj kręcono niektóre sceny filmu "Trędowata" Jerzego Hoffmana. Niedawno otwarto tu także multimedialne Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego. 
Zobacz więcej na temat:  Rzeszowszczyzna historia Polski Jan Potocki