Polskie Radio
Section05
zabytki

Wojna zagraża zabytkom Lwowa. Mieszkańcy próbują je ocalić

Mieszkańcy Lwowa próbują ochronić najcenniejsze zabytki w swoim mieście. Pomniki i rzeźby owinięto specjalnymi materiałami. To między innymi niepalna tkanina, włókno szklane i folia metalowa. Wokół pomników rozstawione są też rusztowania chroniące figury przed upadkiem. Jednocześnie zabytki, które mogły być zdemontowane zostały ukryte w podziemiach.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni Lwów zabytki miasto ŚWIAT

WYWIAD Wojna zagraża zabytkom Ukrainy. "Nie uchronimy ich przed bestialstwem rosyjskich ostrzeliwań"

- We Lwowie nie da rady wszystkiego zabezpieczyć, tam jest przeszło 120 hektarów zwartego zespołu zabytków stojących obok siebie. Sen z powiek spędza nam kwestia ochrony cmentarzy, np. ogromnej nekropolii na Łyczakowie. Wszystkie te obiekty można zabezpieczyć tylko w pewnym stopniu przed odłamkami, przed falą uderzeniową, ale nie uchronimy ich przed bestialstwem rosyjskich ostrzeliwań - mówi Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni Lwów zabytki miasto

Ukraińskie zabytki. Historyk sztuki: dziedzictwo często nie ma oczywistej narodowości

Każdy kraj ma swoje dziedzictwo artystyczne, wybitne dzieła sztuki, które są ważnym elementem tożsamościowym i kulturowym. Na terenie Ukrainy znajdują się dzieła, w których tworzeniu uczestniczyła Ukraina, Rosja i Polska. – Dziedzictwo nie ma często oczywistej narodowości, a ta narodowość jest urabiana środkami, które nie są naukowe – mówi na antenie Trójki prof. Piotr Krasny z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Ukraina wojna na Ukrainie Rosja zabytki Kijów Lwów średniowiecze ochrona

Michał Laszczkowski: zabytki są nośnikiem polsko-ukraińskiej tożsamości

- Dzisiaj sprawy konserwatorskie są na dalszym torze, najważniejsze jest ludzkie życie. Bez względu na okoliczności nie dajmy się zastraszyć, jak tylko sytuacja pozwoli, wznowimy nasze prace. Polscy konserwatorzy właśnie opuszczają terytorium Ukrainy, zostają tam nasi ukraińscy przyjaciele, z którymi - miejmy nadzieję - wkrótce znów będziemy współpracować. Wierzę, że tę inwazję da się zatrzymać - mówił na antenie Dwójki dr Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.
Zobacz więcej na temat:  zabytki Ukraina Dwójka Ukraina Paweł Siwek Dwójka KULTURA

Książnica Kopernikańska. Czy zabytkowy manuskrypt trafi na Węgry?

Do Sejmu trafił projekt ustawy o przekazaniu Węgrom zabytkowego manuskryptu, który jest własnością Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. - Jest to bezcenny zabytek w przeszłości związany z kulturą Węgier, ale jednak od kilkuset lat znajduje się w polskich zasobach - mówił Marek Kozubal, dziennikarz "Rzeczypospolitej", który zajmuje się tym tematem.
Zobacz więcej na temat:  biblioteka Toruń Węgry Dwójka Michał Szułdrzyński zabytki

Joanna – Kopciuszek ze Śląska. Reportaż [POSŁUCHAJ]

W Kopicach, niewielkiej miejscowości między Katowicami a Opolem, znajdują się malownicze ruiny pięknego pałacu. Niegdyś było to miejsce tętniące życiem, gdzie bywali także przedstawiciele książęcych rodów, dzisiaj – tylko cień dawnej świetności przyciągający turystów, wielbicieli dawnej architektury i poszukiwaczy niezwykłych historii. A z pałacem w Kopicach wiąże się niezwykła historia jednej z jego właścicielek, bohaterki reportażu Magdy Skawińskiej "Niebajka o śląskim Kopciuszku".
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skawińska zamek Śląsk zabytki

Błękitna Tarcza, czyli ochrona dóbr kultury w zagrożeniu

Jak chronione są dzieła sztuki? Co się z nimi dzieje, kiedy Państwo znajduje się w obliczu zagrożenia? Dlaczego w ogóle o sztukę trzeba dbać i ją chronić? To tylko niektóre z pytań, które zainspirowały temat dzisiejszych "Trzech gramów Redbada". Płk Krzysztof Sałaciński opowiedział w nich nie tylko o relacji wojsko-sztuka, lecz także zdradził, jak wyglądałaby ewentualna ewakuacja dzieł sztuki, gdyby wybuchła wojna.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA zabytki ochrona dzieła sztuki Redbad Klynstra Redbad Klijnstra Trójka

Ewelina Gac: warto odkryć potencjał Polski po powrocie z emigracji

„Wyjechałam z Polski, bo uważałam, że tu nie pasuję. Chciałam zamieszkać w czeskiej Pradze ale pracę znalazłam na Węgrzech, więc tam się przeniosłam. I od tej decyzji wszystko przestało się układać. Miałam problem z meldunkiem, służbą zdrowia a nawet kartą parkingową. Uznałam, że to znak. Czas wrócić do Polski i zacząć wszystko od początku” - wspomina Ewelina Gac, twórczyni bloga podróżniczego „W poszukiwaniu końca świata”.
Zobacz więcej na temat:  emigracja POLSKA turystyka praca zabytki Małgorzata Frydrych