Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

Czy kostiumy wpłyną na sukces "Dewajtis"? Nowy serial historyczny w TVP

TVP1 przeniosła na ekran znaną powieść Marii Rodziewiczówny "Dewajtis". Premiera siedmioodcinkowego serialu odbędzie się w niedzielę, 17 września. - Emocje mogą pozwolić na wciągnięcie się w ten serial. Jest sentymentalny, ładny w obrazie i jest tam miłość - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Elżbieta Radke, kostiumograf. W jaki sposób powstawały kostiumy dla serialowych bohaterów?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Dewajtis serial

Nagroda Identitas 2023. Nominowani pisarze we wrześniu wyruszą do Arktyki

Znamy sześciu finalistów literackiej Nagrody Identitas 2023, którzy wezmą udział w warsztatach na norweskiej arktycznej wyspie Uløya. - Ta wyprawa z jednej strony jest podkreśleniem tego, co już zrobiło się w literaturze, ale patrzę też na to jako na miejsce, które może być miejscem inspiracji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Lebda, jedna z nominowanych.
Zobacz więcej na temat:  Nagroda Identitas literatura Magda Mikołajczuk Arktyka Norwegia Wyspa Uløya Uløya Jan Baron Agata Ludwikowska Jan Maciejewski Andrzej Muszyński Adrian Sinkowski Małgorzata Lebda

Poeta Tomas Venclova: Historia w postaci zagłady znów przyszła do Europy. Trzeba reagować

- Czesław Miłosz kiedyś napisał, że historia to jest zagłada. Znów do naszej części Europy przychodzi historia w postaci zagłady. Jakoś trzeba na to reagować - powiedział w audycji "Moje książki" litewski poeta Tomas Venclova, tegoroczny laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Zbigniew Herbert poezja literatura KULTURA

Roślinność w "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Wystawa w Bibliotece Narodowej

Eliza Orzeszkowa najważniejszą powieść dojrzałego okresu swojej twórczości, "Nad Niemnem", pisała w latach 1885–1886. Wiosenne i letnie miesiące spędzała wówczas w wiejskich okolicach Grodna, "botanizując" (gromadząc materiał roślinny do zielników, rozmawiając z miejscowymi lekarkami-zielarkami, zbierając lokalne nazwy roślin i informacje o przypisywanym im działaniu leczniczym). W zielniku z tamtego okresu zebrała blisko 460 roślin, w powieści wykorzystała nazwy 150 z nich, łącząc romantyczną "poetyczność" z pozytywistycznym realizmem.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Eliza Orzeszkowa Narodowe Czytanie 2023 rośliny wystawa Biblioteka Narodowa

"Dewajtis" - nowy serial TVP. Ilona Łepkowska: to było wyzwanie, które nas zafascynowało

W niedzielę - od 17 września - o godz. 20.20 w TVP1 widzowie będą mogli oglądać nowy serial kostiumowy "Dewajtis", którego scenariusz został oparty na jednej z najbardziej znanych powieści obyczajowych Marii Rodziewiczówny. - Musieliśmy znaleźć pomysł na adaptację i wzbogacenie tej książki, która jest napisana w sposób trudny do przeniesienia na ekran. To było wyzwanie, które najbardziej zafascynowało nas w tej pracy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Ilona Łepkowska, kierownik literacka zespołu scenarzystów.
Zobacz więcej na temat:  Dewajtis serial Martyna Podolska Ilona Łepkowska

Ulmowie z Markowej. Zastępca prezesa IPN o błogosławionej rodzinie: chciałbym, żeby ta wiedza rozeszła się w Niemczech

Papież Franciszek włączył Józefa i Wiktorię Ulmów oraz ich siedmioro dzieci do grona błogosławionych. - Ulmowie są dziś symbolem wszystkich Polaków zamordowanych za pomoc Żydom - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN. Rodzina z Markowej została rozstrzelana przez Niemców 24 marca 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa historia Polski wieś okupacja niemiecka Dorota Truszczak Ulmowie IPN Mateusz Szpytma

Putin spotkał się z Kim Dzong Unem. Ekspert: Rosja i Korea Płn. opowiadają się za światem wartości niedemokratycznych

Władimir Putin spotkał się w obwodzie amurskim z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. - Mamy do czynienia ze spotkaniem dwóch dość zdesperowanych reżimów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Agata Ziętek z UMCS w Lublinie. Czego dotyczyły ich rozmowy?
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Kim Dzong Un Władimir Putin Korea Północna Rosja ŚWIAT Europa

Niezwykły życiorys Juliusza Kuleszy. Reportaż "Warto być przyzwoitym" [POSŁUCHAJ]

Juliusz Kulesza ps. Julek napisał kilka książek - wszystkie o Powstaniu Warszawskim. Ma 95 lat, właśnie wydał kolejną i został Warszawiakiem Roku 2023. O jego niezwykłym życiorysie opowiada reportaż Urszuli Żółtowskiej pt. "Warto być przyzwoitym". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska Powstanie Warszawskie reportaż w Jedynce pr poleca Muzeum Powstania Warszawskiego

Kamerka w samochodzie - zbędny czy potrzebny gadżet?

Wideorejestratory są coraz częstszym widokiem na polskich drogach. Dzięki kamerce wielu kierowców czuje się bezpieczniej - na drodze i parkingu wszystko może się zdarzyć, a nagrany materiał pomoże nam np. ustalić sprawcę kolizji. Czy jednak faktycznie w te urządzenia powinno się zaopatrzyć jak najwięcej kierowców? I co mówi na ten temat prawo?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Grzegorz Jankowski motoryzacja wideorejestrator samochody bezpieczeństwo na drodze

Maciej Miechowita - naczelnik przedniejszych dziejopisów polskich

W tym roku mija pięćset lat od śmierci Macieja z Miechowa, autora "Kroniki Polaków" - pierwszej drukowanej syntezy dziejów Polski. Dzieło napisane zostało po łacinie i w następnych wiekach było najczęściej cytowaną w Europie historią Rzeczypospolitej. - Jego wielką motywacją było dbanie o prestiż Polski i Polaków - mówi w Programie 1 Polskiego Radia ks. prof. Janusz Królikowski, autor wstępu do polskiego tłumaczenia "Kroniki Polaków".
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski