Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

ChatGPT pisze prace zaliczeniowe za studentów. Czy wykładowca to rozpozna?

- ChatGPT nie wymyśla zupełnie nowych rzeczy. Te typowe fragmenty kodu, tekstu czy zdania zrobi dobrze, ale jeśli mamy nietypowe zadanie czy takie wymagające trochę wyższej abstrakcji, to człowiek jest jednak niezbędny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Bilski z Politechniki Warszawskiej. Czy wykładowca rozpozna, że student korzysta z AI, pisząc pracę na zaliczenie?
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Zobacz także ChatGPT chat GPT studenci Piotr Bilski

Będą wyższe opłaty za wodę i ścieki? Samorządy mają same ustalać taryfy

Rząd chce, żeby gminy znowu mogły ustalać wysokość opłat za wodę i ścieki. - Obecnie uprawnienia do tego mają Wody Polskie, a te przez lata, jak twierdzą przedstawiciele samorządów i branży wodno-kanalizacyjnej, blokowały podwyżki - mówi Błażej Prośniewski z Programu 1 Polskiego Radia. Mieszkańcy mogą już spodziewać się wyższych rachunków za wodę i ścieki?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Zobacz także Błażej Prośniewski samorząd woda pieniądze ścieki Wody Polskie

Hotele. Dlaczego stają się miejscem akcji książek, filmów i seriali?

Hotele to miejsca, które na akcję swoich dzieł chętnie wybierają pisarze i scenarzyści. Zdaniem Magdy Mikołajczuk nie dzieje się to przypadkowo. - To miejsce, w którym zwykle jest wielu bohaterów. Fabuła aż skrzy się od różnorodności charakterów. W hotelach mamy dużo zakamarków, więc różne rzeczy mogą się dziać - zwraca uwagę Magda Mikołajczuk. 
Zobacz więcej na temat:  literatura KULTURA Magda Mikołajczuk Zobacz także hotel

Jak działa biogazownia rolnicza?

Elektrociepłownia na biogaz rolniczy (potocznie zwana biogazownią rolniczą) służy do produkcji biogazu, który obok m.in. słońca, wody czy wiatru, jest jednym z odnawialnych źródeł energii. Produkcja biogazu umożliwia zagospodarowanie w ekologiczny i bezpieczny sposób bioodpadów czyli biomasy np. kiszonki z roślin energetycznych: kukurydzy, traw, żyta, odpadów z przetwórstwa rolno-spożywczego m.in. wysłodki buraczane, wytłoki owocowo-warzywne. 
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo Artur Wolski

Serial "Kibic". W kogo wciela się Marta Żmuda Trzebiatowska?

"Kibic" to serial, w którym Łukasz Palkowski przenosi nas do świata kibiców i ich porachunków. Premiera miała miejsce 29 stycznia, a widzowie i krytycy nie szczędzą ciepłych słów pod adresem Marty Żmudy Trzebiatowskiej wcielającej się w rolę Justyny. - Poczułam satysfakcję. Cudownie jest być docenionym - podkreśla gość audycji "Folder ulubione".  
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Marta Żmuda Trzebiatowska KULTURA Ula Kaczyńska serial serial Kibic

Polacy uwielbiają planszówki. Na co zwracają uwagę, kupując te gry?

Gry planszowe cały czas cieszą się dużą popularnością zarówno wśród młodszych, jak i starszych. - Są przede wszystkim oderwaniem się od ekranów - mówi w Jedynce Michał Dziubicki, pasjonat i twórca "Bloga na wolny czas - wszystko o grach planszowych". Ekspert przyznaje, że dzięki planszówkom bliscy i znajomi spędzają ze sobą więcej czasu.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Zobacz także gry planszowe Michał Dziubicki

Studia wyższe czy dobrze płatny fach w ręku? Jak zadbać o swoją przyszłość?

Znalezienie dobrze płatnej pracy po niektórych kierunkach studiów stanowi naprawdę spory problem. Dlatego zapytaliśmy w "Tylko szczerze", czy obecnie bardziej opłaca się iść na studia wyższe, czy jednak mieć fach w ręku? O tym m.in. dr Katarzyna Kulig-Moskwa, ekspertka w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi z Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Krzysztof Grzybowski Katarzyna Kulig-Moskwa praca studia

Mikołaj Kopernik musiał opuścić Toruń. Inaczej nie zostałby astronomem i uczonym?

Mikołaj Kopernik "świętuje" dziś 552. urodziny. Praktycznie każdy z nas zna go jako wybitnego astronoma, który zatrzymał Słońce i ruszył Ziemię. Ale czy wiemy, jaki był na co dzień? Dlaczego musiał opuścić Toruń? Ile za jego studia zapłacił wuj? Z jakiego powodu mógł zostać posądzony o herezje?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Zobacz także Mikołaj Kopernik Toruń Frombork Marcin Przewoźniak

Fryzjerowi przysługuje 3,25 zł za godzinę nauki ucznia. Nie będzie komu kształcić młodych pracowników?

Fryzjerzy domagają się zmiany systemu wynagradzania za kształcenie młodzieży. Przez obecne stawki coraz mniej rzemieślników zainteresowanych jest kształceniem młodych. W tej chwili za nauczanie otrzymują nieco ponad 3 złote za godzinę, a nauka zawodu fryzjera trwa nawet 36 miesięcy.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Zobacz także Anna Zakrzewska fryzjer salon fryzjerski