Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

"Staramy się zarażać miłością do sportu". Znani sportowcy trenują z młodzieżą

To pierwsze w historii obozy sportowe, które łączą trzy dyscypliny: siatkówkę, piłkę ręczną i koszykówkę. Uczestniczyło w nich już ponad 4 tysiące młodych osób. Popularni sportowcy chcą pokazać młodzieży, że aktywność fizyczna może być fantastycznym sposobem na życie. - Być może nie jestem już tak blisko tego, co robiłam wcześniej, ale to może mieć kontynuację w przyszłości, bo ktoś kiedyś pokocha sport tak jak ja - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Iwona Niedźwiedź, wielokrotna reprezentantka Polski w piłce ręcznej.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej krzysztof ignaczak Cezary Trybański Iwona Niedźwiedź Inowrocław

Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu. Trębowicz: pokazujemy kino subiektywne

- Nasza publiczność to młodzi ludzie oraz ludzie starsi, wychowani na kinach studyjnych, które kiedyś odgrywały ogromną rolę kulturotwórczą - mówi Joanna Trębowicz, dyrektorka Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. W programie wydarzenia znalazło się blisko 150 filmów podzielonych na cykle, a także premiery, spotkania z twórcami, dyskusje, monodramy, koncerty. 
Zobacz więcej na temat:  FILM Zwierzyniec lato Agata Buzek Katarzyna Figura film polski kino wakacje Martyna Podolska

Paweł Rurak-Sokal i Dominika Gawęda: "Nibylandia" powstała w dwóch wersjach

Paweł Rurak-Sokal i Dominika Gawęda nagrali nowy singiel "Nibylandia". W trakcie pandemii zespół nie miał zbyt wielu okazji do koncertowania. - Bardzo tęskniliśmy za publicznością, to był ciężki czas, ale miało to też swoje plusy, bo mieliśmy moment dla siebie, mogliśmy się zastanowić nad czymś zupełnie nowym - mówi Dominika Gawęda.    
Zobacz więcej na temat:  Blue Cafe gitara piosenka Jazz

"Bali się i od 2,5 roku nie przychodzili na kontrole". Kardiolog o pacjentach podczas pandemii

Do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu zgłasza się coraz więcej pacjentów z chorobami kardiologicznymi, które coraz bardziej zagrażają ich życiu. Lekarze mówią wprost, że z tak zaawansowanymi i nieleczonymi schorzeniami mieliśmy do czynienia 30 lat temu. Powód? Pandemia koronawirusa i strach pacjentów przed wizytą w szpitalu.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce zdrowie serce kardiologia

Koronawirus uderzy jesienią? Latos: myślę, że nie będzie tak ostrych przypadków zachorowań

- Należy teraz zakładać, że COVID-19 jest łagodniejszy, choć teraz eksperci-wirusolodzy z pełnym przekonaniem tego nie powiedzą. Myślę, że nie będzie takich ostrych przypadków zachorowań lub będzie ich zdecydowanie mniej, kiedy byłaby potrzebna natychmiastowa hospitalizacja - powiedział przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos (PiS) na antenie Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie Ministerstwo Zdrowia pandemia koronawirus Magdalena Ogórek Tomasz Latos

Przegląd techniczny auta po nowemu. "Diagności będą poddani większej kontroli"

Dokumentacja fotograficzna potwierdzająca obecność samochodu na przeglądzie, dodatkowa opłata za wykonanie badania po terminie i zmiana kontroli zasad samych stacji. Od 1 stycznia 2023 badania techniczne będą po nowemu. - Te zmiany mają wyeliminować z dróg pojazdy w złym stanie technicznym - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Klaudia Porębska ministerstwo infrastruktury policja Robert Opas samochody kierowcy Rafał Weber Marcin Barankiewicz stacja kontroli pojazdów

Białoszewski, Kilar i Wielki Redaktor w Szczebrzeszynie

Trwa Festiwal "Stolica Języka Polskiego" w Szczebrzeszynie. Patronem wydarzenia jest Miron Białoszewski. Dla uczczenia setnej rocznicy urodzin pisarza i poety zaprezentowany został muzyczno-poetycki spektakl "Powidoki/Portrety Miron Białoszewski", a poza tym publiczność festiwalowa miała okazję spotkać się z Magdą Miśką-Jackowską, autorką małej monografii PWM o Wojciechu Kilarze; wręczono także Nagrodę Wielkiego Redaktora - jej laureatem został prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk.
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski Festiwal Stolica Języka Polskiego literatura poezja proza Szczebrzeszyn spektakl śląskie Śląsk Wojciech Kilar muzyka filmowa biografia Martyna Podolska

Czwarta dawka szczepionki przeciw COVID-19. "Zapisało się już blisko milion Polaków"

Prawie milion Polaków zapisało się już na szczepienia przeciwko COVID-19 drugą dawką przypominającą. Z tygodnia na tydzień zainteresowanie w punktach szczepień rośnie. - Zazwyczaj przychodzą osoby, które straciły kogoś bliskiego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Natalia Perlicka, rejestratorka medyczna ze Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce zdrowie

Łukasiewicz, Trzecieski, Klobassa-Zrencki. Tak rodził się polski przemysł naftowy

150 lat temu, w 1872 roku, w Bóbrce Ignacy Łukasiewicz ufundował i ustawił kamienny obelisk na pamiątkę założenia tu kopalni ropy naftowej w 1854 r. Obecnie w miejscowości tej znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego jego imienia, a kopalnia ropy jest najstarszą działającą na świecie.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Ignacy Łukasiewicz ropa naftowa Rzeszowszczyzna historia Polski muzeum zabytki przemysł

Wystawa zdjęć Leszka Mądzika w Szczebrzeszynie

Z podróży do Nowej Zelandii, Islandii, Norwegii prof. Leszek Mądzik przywiózł fotografie, które prezentowane są na wystawie "Faktura czasu". Ekspozycja towarzyszy spotkaniom i projektom Festiwalu "Stolica Języka Polskiego" w Szczebrzeszynie. Patronem tegorocznej edycji tego wydarzenia jest Miron Białoszewski – 2022 to rok setnej rocznicy urodzin pisarza.
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn Martyna Podolska Sylwia Chutnik literatura fotografia Leszek Mądzik

"Iskra i Adam" - reportaż o powstańcach Warszawy [POSŁUCHAJ]

Stefan Laube ps. Adam - powstaniec warszawski - zmarł w maju 2022 roku, Zofia Gordon ps. Iskra - uczestniczka Powstania Warszawskiego - zmarła w listopadzie ubiegłego roku. Jaka była ich walka o Warszawę? Jak zapisali się w pamięci przyjaciół? W reportażu wystąpiła m.in. Aleksandra Fafius, wieloletnia opiekunka powstańców, córka uczestniczki Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa Antoni Rokicki