Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Aborcja: dwie historie, dwa spojrzenia. Reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Reportaż to historia dwóch kobiet. Obie w wieku 30 lat usunęły ciążę. Jedna z nich, Natalia Broniarczyk z Warszawy, nie żałuje swojej decyzji. Druga, Iwona, do dziś nie może pogodzić się z aborcją. Swoją historię opowiada pod zmienionym imieniem, bo jak podkreśla, "to pójdzie na całą Polskę".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo aborcja kobieta reportaż Adam Bogoryja-Zakrzewski Trójka pr poleca

Pogrzeby humanistyczne. Jak żegna się zmarłych bez religii?

Niegdyś msza żałobna była obowiązkowym elementem pogrzebu, niezależnie od stosunku zmarłego do Kościoła i wiary. W czasach, gdy kwestie religijne nie podlegały dyskusji, naturalne było, że ksiądz celebruje mszę pogrzebową i odprowadza wraz z rodziną trumnę do grobu. Obecnie jednak coraz częściej zamiast mszy w kościele odbywa się ceremonia w świeckiej sali pożegnań, a liczba pogrzebów bez obrzędów religijnych systematycznie rośnie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Klub Trójki pogrzeb Trójka Paulina Wilk śmierć

Zespół Promyki - poznański noise punk z domieszką popu

Grają noise punk, a do tego dorzucają pop. Ta mieszanka, dość nietypowa jest dla nich jasną drogą światła. Ale wrzucają do tego złą energię, która ulega uzdrowieniu. Zbyt skomplikowane? Spokojnie. W praktyce muzyka tej noisepunkowej załogi z Poznania jest bardziej chwytliwa. Albo jak sami mówią: głośna, energiczna, rzężąca, krzykliwa. I można do niej skakać! Zanim ruszymy pod scenę, czas nieco bliżej przyjrzeć się tej magii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Małgorzata Jakubowska

POLSKIE RADIO 24 Prąd z OZE. Ekspert wskazuje na jeden kluczowy problem

- Ogólnopolscy operatorzy systemu energetycznego muszą go dostosować do odbioru energii z OZE, to jeden z podstawowych problemów naszej transformacji energetycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 inż. Franciszek Buchta, ekspert ds. planowania rozwoju systemu elektroenergetycznego i podłączeń instalacji OZE do sieci.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Marta Hoppe elektrownia atomowa transformacja energetyczna OZE GOSPODARKA

Natalia Kusiak: zetki mówią, że Instagram to najpopularniejszy portal randkowy

Media społecznościowe zmieniły nasze sposoby randkowania, budowania relacji, szukania miłości. Tinder ma się dobrze od lat, choć nie wszędzie ma dobrą opinię, Japończycy chętnie wspomagają się AI, a pokolenie Z uważa, że Instagram jest najpopularniejszym portalem randkowym. Więcej ciekawostek o randkowaniu zdradza nam Natalia Kusiak, autorka podcastu "Pierwsza randka". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar miłość randki pokolenie z STYL ŻYCIA

Wszystkich Świętych 2024. Na drogach będzie tłoczno. Jak bezpiecznie dotrzeć na cmentarz?

W okresie Wszystkich Świętych na drogach będzie naprawdę tłoczno. Kierowcy muszą pamiętać o kilku ważnych rzeczach, aby bezpiecznie dojechać na cmentarze lub do domów. Jak prawidłowo ustawić światła? Ile wynosi bezpieczna odległość między samochodami? Kto nie powinien wsiadać za kierownicę?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek kierowca kierowcy Patryk Bedliński samochody Sławomir Moszczyński Marcin Ślęzak Piotr Kaźmierczak Tomasz Targosiński bezpieczeństwo na drodze Instytut Transportu Samochodowego Piotr Leńczowski

Cmentarze dla zwierząt istnieją w Polsce już od ponad 30 lat

Zwierzęta domowe żyją krócej od ludzi. Każdy, kto jest właścicielem takich zwierząt, spotkał się z problemem, co zrobić z ciałem zwierzaka po jego śmierci. Jednym z rozwiązań jest... kremacja, innym - pochówek na cmentarzu dla zwierząt. Te cmentarze cieszą się popularnością, gdyż pochowanie zwierzęcia na własną rękę, na przykład w przydomowym ogródku, jest w Polsce zabronione. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka PSY cmentarz Robert Grzędowski Jacek Frentzel pies koty zwierzęta domowe

Mikroplastik jest wszędzie. Jak wpływa na nasze zdrowie?

Mikroplastik zanieczyszcza środowisko, znajduje się w glebie, powietrzu, wodzie pitnej - zarówno w kranie, jak i w butelkach, a nawet zwykłej herbacie czy kosmetykach.  Skoro nie jesteśmy w stanie się przed nim uchronić - to jak przynajmniej możemy zmniejszyć jego ilość, która trafia do naszego organizmu? Gdzie go jest najwięcej? 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek choroba społeczeństwo medycyna mikroplastik nanoplastik zdrowie infografika