Polskie Radio
Section05

ZSRR

"Celem Stalina było wytrzebienie polskości z Kresów". Deportacje Polaków po 17 września 1939 roku

17 września 1939 roku był katastrofą państwa polskiego, a dla setek tysięcy mieszkańców wschodnich terenów Rzeczpospolitej stał się także prologiem osobistych tragedii. Masowe deportacje Polaków w głąb Rosji były częścią sowieckiego planu wymazania polskości z Kresów. Dlatego 17 września, w rocznicę inwazji ZSRR na II RP, obchodzimy także Światowy Dzień Sybiraka.
Zobacz więcej na temat:  Syberia deportacje deportacja historia Polski Rosja zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne zbrodnia katyńska 85 lat od sowieckiej agresji na Polskę

17 września 1939 roku w sowieckiej propagandzie, czyli próba usprawiedliwienia bezprawia

Inwazja sowiecka dokonana 17 września 1939 roku była pogwałceniem wszelkich traktatów i konwencji międzynarodowych. Władze Kremla, które miały świadomość dokonywanego przez siebie bezprawia, próbowały usprawiedliwiać swoje czyny poprzez zaklinanie rzeczywistości i zakłamywanie faktów.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa 17 września 1939 Armia Czerwona Kresy 85 lat od sowieckiej agresji na Polskę

71. rocznica wydania przez rząd PRL oświadczenia w sprawie rezygnacji z reparacji wojennych

23 sierpnia 1953 roku Rada Ministrów PRL złożyła oświadczenie w sprawie reparacji wojennych od Niemiec. W dokumencie tym rząd Bolesława Bieruta ogłaszał, że Polska zrzeka się roszczeń dotyczących spłaty przez Niemcy odszkodowań za wyrządzone Polsce zbrodnie podczas II wojny światowej. Dokument budzi duże kontrowersje, a jego ważność podważają badacze.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski PRL NRD konferencja poczdamska reparacje wojenne Bolesław Bierut

2 Armia Wojska Polskiego. "Dzielni żołnierze, którzy mieli fatalnego dowódcę"

W szeregi tworzonej w 1944 roku 2 Armii wstępowali głównie młodzi ochotnicy, którzy pragnęli walczyć o wyzwolenie Polski spod niemieckiej okupacji. Większość kadry oficerskiej stanowili radzieccy oficerowie, a sam dowódca był alkoholikiem bez odpowiednich kompetencji. W ostatnich tygodniach II wojny światowej zginęły tysiące żołnierzy 2 Armii, a Polska, o którą walczyli, znalazła się w strefie wpływów Józefa Stalina. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa Karol Świerczewski POLSKA

Umowa handlowa między ZSRR a III Rzeszą. Pierwszy pakt pomiędzy Hitlerem i Stalinem

Pakt Ribbentrop-Mołotow został poprzedzony zawarciem umowy dotyczącej wymiany handlowej. Sowieckie surowce były niezbędnym elementem w planie podboju Europy przez III Rzeszę. – Do końca Związek Sowiecki wywiązywał się ze swoich obowiązków handlowych – mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz w audycji Polskiego Radia z 1997 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA pakt Ribbentrop-Mołotow Związek Sowiecki Związek Radziecki III Rzesza II wojna światowa

"Operacja polska" NKWD. 87 lat temu padł rozkaz o eksterminacji 111 tys. Polaków​

"Rozkazuję od 20 sierpnia 1937 roku rozpocząć szeroką operację prowadzącą do pełnej likwidacji terenowych jednostek Polskiej Organizacji Wojskowej i przede wszystkim jej dywersyjno - szpiegowskich i powstańczych kadr w przemyśle, transporcie, sowchozach i kołchozach" – to pierwsze słowa zbrodniczego rozkazu nr 00485 wydanego 11 sierpnia 1937 roku na polecenie Stalina przez Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSRR Nikołaja Jeżowa.
Zobacz więcej na temat:  Dwudziestolecie międzywojenne HISTORIA Józef Stalin NKWD komunizm zbrodnie sowieckie

Pieniacze Kremla na uroczystościach na Sandarmochu. Spoczywają tam ofiary stalinowskich represji

5 sierpnia, w Dzień Pamięci o Ofiarach Politycznych Represji w Sandarmochu, przedstawiciele zachodnich krajów i sympatycy rosyjskiej opozycji próbowali oddać hołd pochowanym na uroczysku Sandarmoch w Karelii - jednym z największych cmentarzysk ofiar stalinowskich represji. Uroczystości przerwali prokremlowscy aktywiści. 
Zobacz więcej na temat:  historia ZSRR terroryzm sowieckie obozy pracy represje zbrodnie wojenne

RONA - Rosjanie w niemieckich mundurach tłumią Powstanie Warszawskie

RONA, czyli brygada rosyjskich kolaborantów na niemieckim żołdzie, to, podobnie jak pułk SS Oskara Dirlewangera złożony w większości z kryminalistów, jednostka, która w czasie tłumienia Powstania Warszawskiego wsławiła się największą brutalnością. Rosjanie spod znaku swastyki od narażania życia w walce preferowali gwałty, morderstwa i grabieże.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Powstanie Warszawskie II wojna światowa zbrodnie wojenne Bronisław Kamiński Rosja III Rzesza